- Стилі
Японський стиль в інтер’єрі – філософія дзен у будинку

Японський стиль – це один з найзагадковіших і популярних етнічних напрямків. Йому притаманна глибока філософія та справжня гармонія. Даний стиль на кшталт мінімалізму, але має власне обличчя і створює неповторну атмосферу. Він забезпечує функціональну обстановку і разом з тим сприяє самопізнання – єднання людини з природою і самим собою.
Історія походження

Японський інтер’єр відображає філософію Країни висхідного сонця, її історичні та географічні особливості. Даний стиль з’явився ще в шістнадцятому столітті, коли в японських містах формувався заможний прошарок торгового населення. Багаті торговці могли дозволити собі якісно облаштований будинок, але при цьому дотримувалися традиційних принципів простоти і гармонії.
Легкі споруди з відкритим плануванням будувалися з бамбука і рисового паперу. Це сприяло комфортного життя в жаркому, вологому кліматі, а також мінімізувало збиток від землетрусів. Бамбукове житло являло меншу небезпеку під час поштовхів, ніж кам’яне або дерев’яне. Його можна було зібрати після землетрусу і навіть транспортувати в інше місце.
У другій половині дев’ятнадцятого століття під впливом західних тенденцій в Японії стали зводити будівлі з каменю і цегли, проте вже в двадцятих роках токійські споруди були зруйновані землетрусом. Повернутися до нових технологій вдалося лише після закінчення Другої світової війни. Сьогодні поряд з інноваціями японці розвивають і давні традиції, втілюючи їх, наприклад, в просторової архітектурі або вирощуванні садів на дахах будівель.
Сучасний стиль

Сучасний японський інтер’єр відрізняється від справжнього, але все одно зберігає вірність традиціям. Він як і раніше не схожий на більшість європейських стилів за винятком хіба що мінімалізму. Японський дизайн обмежується малим числом меблів і декору, не сприймає зайвих речей і дрібничок. Йому властиві лаконічні форми, натуральні матеріали, багато простору і повітря.
Кожна річ знаходиться на точно визначеному місці, у всьому відчувається природність. Переважаючі матеріали – бамбук, рисовий папір, сухий очерет, плетені лоза, кедрова і кленовий деревина. Також використовується натуральний камінь і в невеликих кількостях метал. Сучасні варіації інтер’єру не обходяться без імітацій, проте їх намагаються використовувати по мінімуму.
Специфіка стилю

Японські інтер’єри можуть відрізнятися між собою, але у них завжди буде більше спільного, ніж в порівнянні з будь-якими іншими стилями. Класичне напрямок визнає тільки натуральні матеріали і погано поєднується з технікою. Сучасні концепції охоплюють і філософію простоти, і елементи хай-тека, примудряючись при цьому підкреслити тему самопізнання і єднання з природою.
У будь-якому випадку для японського інтер’єру характерні наступні особливості:
- Багато вільного простору. Меблі становить лише невеликий відсоток інтер’єру і включає найнеобхідніші речі. Вільну площу не поспішають змушувати аби чим, аби не пустувала, японці дуже дорожать своєю порожнечею. Те ж стосується предметів декору: вважається, що велика кількість дрібних деталей не тільки захаращує простір, а й псує домашню енергетику.
- Максимальна функціональність меблювання. Оскільки вільний простір є найвищою цінністю, меблі повинна бути дуже компактною, розкладний, багатофункціональної, місткою. Подібний підхід забезпечує простір в будь-якому приміщенні незалежно від його габаритів. Трансформовані меблі – один із трендів японського інтер’єру, який давно вже не є даниною моді, а перетворився в нагальній потребі.
- Екологічні матеріали. Навіть зараз в японських інтер’єрах переважає бамбук і натуральна деревина, незважаючи на те, що в продажу є широкий асортимент сучасних штучних матеріалів. У минулому такої альтернативи не існувало, оскільки ні розвиненого виробництва, ні налагоджених торгівельних зв’язків не було. Нинішній інтер’єр може включати якісні імітації, але в невеликих кількостях – останнє слово завжди залишається за класикою.
- Багатофункціональність приміщень. Нерідко численна японська сім’я проживає в одній невеликій квартирі, де немає можливості виділити кожному по окремій спальні. Щоб вирішити проблему, японці змінюють функції приміщень у міру необхідності, наприклад, кімната, яка днем служить вітальні, на ніч перетворюється в місце для сну.
Оформлення інтер’єру в японському стилі

Помилково думати, що інтер’єр в японському стилі – це щось шаблонне, яка не передбачає індивідуальності. Оформлення японських будинків може бути різним, але обов’язково грунтується на загальних принципах: наявність вільного простору, мінімум меблів, контрастні поєднання. Фантазію можна виявити у виборі колірної гами, використанні декору, застосуванні функціонального зонування. Етнічний японський стиль гармонійно декору поєднує в собі риси мінімалізму, функціональність і унікальний неповторний колорит.
Колірна палітра

колірного оформлення японського інтер’єру властива стриманість. Японці не використовують занадто яскравих кольорів і б’ють в очі малюнків. Основу кольорової палітри складають теплі відтінки бежевого, жовтого, кремового, пісочного, коричневого, зеленого. Також використовується чорний колір і інші природні тони.
Приміщення класичного японського стилю оформляють у двох основних кольорах – світле і більш темному. Це дозволяє досягти виразності, продемонструвати обидва кольору найкращим чином і створити гарні контрасти. Наприклад, часто використовують поєднання бежевого і коричневого.
Сучасні інтер’єри дозволяють собі трохи більше, часто в них поєднується цілих три кольори. За основу беруть світлий тон, оформляючи в ньому стіни, стелю та частину меблювання. Два додаткових кольори охоплюють інші предмети меблів і декору.
Використовувані матеріали

Щоб підкреслити японський стиль вінтер’єрі,використовуйте для обробки і виготовлення меблів натуральні матеріали: деревину, бамбук, рисовий папір, плетену лозу. У невеликих кількостях в обстановці може бути присутнім камінь, скло та метал.
Сучасні інтер’єри можуть включати елементи пластмаси та інших новомодних матеріалів, проте краще ними не зловживати, щоб не втратити атмосферу близькості з природою.
Оздоблення стін

Для оформлення стін використовують дерев’яну обшивку, шпон, рулонне покриття з рисового паперу або звичайні паперові шпалери. Важливо, щоб стіни були рівними, однотонними, без глянцю. У сучасних варіантах інтер’єру стіни часто штукатурять і фарбують матовою фарбою. Як правило, використовують світлі відтінки бежевого, кремового, пісочного і т.п.
Зовсім не обов’язково оформляти всі стіни в кімнаті однаково. Так, можна поєднувати світлу штукатурку з акцентної пофарбованою поверхнею, дерев’яною обшивкою, кам’яною кладкою, фотошпалерами японської тематики. Чи не підійдуть для обробки стін глянцеві фарби, рельєфна штукатурка і стандартні забарвлення шпалер – в квіточку, візерунки, смужки і т.п.
Однотонні стіни в японському стилі можна урізноманітнити декоративними елементами – красивим віялом, панно або картиною в японському стилі.
Підлогове покриття

Дляяпонського інтер’єру характерно підлогове покриття з натурального дерева. В ідеалі для настилу використовують дошки, які потім лакують. В сучасних варіаціях можуть бути підлоги з дощатого паркету, ламінату, наливних складів. Від лінолеуму і фарбованого покриття краще відмовитися.
У кухонній зоні і передпокої підлоги застеляти не прийнято, але в житлових кімнатах в якості затишного декору можна покласти татамі. Їх забарвлення повинна бути природних тонів, а розташування на підлозі – враховувати існуючі правила. Вважається, що неправильно заслані татамі можуть залучити в будинок неприємності. Якщо татамі не вистачає на все приміщення, можна обмежитися ділянками біля ліжок, диванів, столиків,а на додаток використовувати плетені килимки з лози або очерету.
Оформлення стелі

Поверхня стелі обробляють в тому ж колірному тоні, що і стіни. Перш за все, стеля вирівнюють і штукатурять, а потім вибілюють або фарбують. Вдалим варіантом стануть натяжні стелі з матовою світлою поверхнею. Глянець, дзеркала, розпис або інший декор повністю виключається. Іноді для кращого зонування встановлюють багаторівневі гіпсокартонні стелі.
Меблювання

Японські предмети інтер’єру значно відрізняються від звичної нам меблювання. Зокрема їх дизайн відповідає трьом головним принципам:
- прості форми, лаконічність, прямі лінії: японських меблів не властиві мудрі конфігурації, вигини, асиметрія і т.п .;
- відсутність будь-якого декору: меблі важлива своєю корисністю та функціональністю, а не зовнішньою вишуканістю;
- невелика висота, компактність: такі меблі займає менше простору в кімнаті і оптимально підходить до невисокого росту японців.
Мінімалістичний меблювання в японський стиль інтер’єру має ту перевагу, що дозволяє значно економити: вам не доведеться купувати багато меблів, а значить зменшаться витрати на ремонт. Щоб перетворити існуючий інтер’єр, досить відмовитися від габаритних і витіюватих виробів, залишивши прості і лаконічні. Додайте до них характерний японський шафа з розсувними дверцятами та низенький столик для церемоніальних чаювань.
Найчастіше японська ліжко являє собою футон (спеціальний матрац), розкладений на рогожі. Якщо такий спосіб відпочинку вам не підходить, придбайте просту дерев’яну ліжко без будь-якого декору, але з вбудованою всередині системою зберігання. В інтер’єрі буде вельми доречна трансформовані меблі, наприклад, традиційні японські столи на коліщатках, які можуть переміщатися, підніматися і опускатися на потрібну висоту.
Організація освітлення

У приміщенні японського стилю є багато світла, але він природний, м’який, розсіяне, що залишає місце для загадок і напівтемряви. Денне освітлення забезпечується великими вікнами, відкритим плануванням і легкими перегородками, використовуваними замість стін і дверей. Штучне світло дають колоритні японські світильники, оснащені абажурами з рисового паперу. Як правило, їх встановлюють на підлогу або на тумбочки.
Крім того, можна використовувати підвісні і настінні світильники, виконані в тому ж дусі з паперовими абажурами світлих тонів і лаконічних форм. Як декор можливий мінімалістичний орнамент або написаний ієрогліф. М’який матове світло японських світильників візуально розсовує простір, створює розслаблюючу, спокійну і разом з тим таємничу атмосферу.
Предмети декору

Аксесуари та предмети декору підкреслюють стильову концепцію, створюють акценти і пожвавлюють інтер’єр. Багато з них природного походження: ікебани, композиції з гілок, каменів, моху або сухих рослин. Крім того, розслабленню і єднання з природою добре сприяє акваріум з красивими рибками.
Традиційно декоративні елементи розміщують в нішах по одному або по кілька штук. Непарну кількість речей символізує природність і природу, а парне порядок. Число і види декоративних предметів можуть змінюватися в залежності від різних подій: свят, особливих заходів, приходу гостей, зміни сезонів або зміни душевного стану.
Роль декору в японському інтер’єрі можуть виконувати:
- ляльки в традиційному вбранні;
- композиції з квітів;
- бонсаї;
- керамічні фігурки, нецке, статуетки;
- вази.
Текстильне оформлення

Вікна в японському інтер’єрі оформляють екранними шторами, виготовленими з тканини або паперу. Вони піднімаються вертикально на зразок римських або рулонних штор, а вдень зовсім непомітні. У традиційному дизайні вони світлі однотонні, але в сучасних варіантах інтер’єру можуть бути прикрашені тематичними малюнками, наприклад, зображенням квітучої сакури.
Доповнити обстановку допомагають текстильні вироби з натуральних матеріалів: шовку, льону, бавовни і т.п. Тканинами оформляють вікна, ліжка, ширми. Крім того, текстильний декор включає подушки для сидіння на підлозі, панно для прикраси стін, плетені килимки. Тканини можуть грати роль акцентів, якщо їх декорувати ієрогліфами або тематичними малюнками.
Перегородки

Приміщення з відкритим плануванням вимагають грамотного зонування. З цією метою японці застосовують легкі мобільні перегородки і ширми. Перші виготовляють з бамбука і рисового паперу, а другі оснащують легкими тканинами, які добре пропускають світло. Ширми і перегородки легко переносити з місця на місце, що дозволяє без праці робити перестановку в кімнаті і перерозподіляти функціональні зони, як тільки це буде потрібно.
Традиційний віяло

Японський віяло має давню історію і багату символіку. Як інтер’єрне прикраса він символізує процвітання і залучає удачу в будинок, захищає від негативу. Віяло може бути виготовлений з рисового паперу або красивою тканини, прикрашений ієрогліфами, віршами, живописом. Мають його на стіні горизонтально або під кутом 45 градусів.