Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Вікторіанський стиль в інтер’єрі – розкіш і благородство вікторіанського інтер’єру

29/12/2020

Вікторіанський стиль – це різноманіття, затишок, респектабельність і благородна розкіш. Для створення інтер’єру застосовують добротні матеріали, класичні меблі, оригінальний екзотичний декор. Відтворення цього стилю підкреслює високий статус власника, демонструє його хороший смак, солідність і грунтовність. Вікторіанський інтер’єр воістину еклектичний: він поєднує романтику і надійність, яскравість і помірність, тягу до подорожей і домашній комфорт.

Історія походження

Вікторіанський стиль інтер’єру сформувався в другій половині дев’ятнадцятого століття. Розвиток промисловості і доходи, поточним в Англію з колоній, значно підвищили добробут середнього класу. Щоб поліпшити якість життя і продемонструвати багатство, представники буржуазії розкішно облаштовували свої будинки.

Вишукані предмети інтер’єру – показники аристократизму, тепер стали доступні для багатьох. Масове виробництво значно здешевило їх, пропонуючи бюджетні імітації. Однак підробки і ширвжиток незабаром вийшли з моди і втратили популярність. В Англії стали з’являтися перші інтер’єрні компанії, які прагнули знайти баланс між мистецтвом і повсякденністю.

Тяжіння до яскравої розкоші в епоху королеви Вікторії стало реакцією на «пуританські» смаки в період правління королеви Анни. Крім того, в дев’ятнадцятому столітті стало модним подорожувати і привозити зі східних країн екзотичні штучки: наявність їх в інтер’єрі говорило, що господар – людина різностороння і побачив світ.

Специфіка вікторіанського стилю

Інтер’єр у вікторіанському стилі еклектичний: в ньому гармонійно поєднується англійська класика, неоготика, бароко, рококо, ренесанс і східна екзотика. Все це може уживатися в одному приміщенні або за принципом деконструктивізму розташовуватися в окремих кімнатах. Як правило, в особистому кабінеті або бібліотеці використовують готичні мотиви, в будуарах і спальнях елементи рококо, в кухні орієнтальну екзотику. Вітальню зазвичай оформляють в дусі англійської класики.

Для дизайну в вікторіанському стилі характерно:

  • страх порожнечі – приміщення заповнені меблями і предметами декору;
  • якісне освітлення: високі вікна, люстри, настінні бра, торшери;
  • переважання прямих ліній і дуг;
  • ліпнина і розпис на стелях;
  • орнаменти на стінах і меблевої оббивки;
  • готично витягнуті, арочні або прямокутні вікна;
  • масивна дерев’яна меблі;
  • бібліотека або хоча б зона для читання;
  • англійський камін;
  • масивні двері з обробкою з латуні;
  • важкі портьєри з драпіруванням;
  • картини в різьблених рамах.

Оскільки вікторіанський стиль будинку передбачає велику кількість меблів, текстилю, орнаментів і предметів декору, необхідні просторі приміщення, щоб все це гармонійно розмістити.

Вікторіанська архітектура

Вікторіанська архітектура являла змішання різних стилів – так званий еклектичний ретроспективізму. Одним з поширених напрямів стала неоготика. Ще у вісімнадцятому столітті її елементи використовував граф Уолполом, а потім – письменник і колекціонер Вільям Бекфорд. В середині дев’ятнадцятого століття неоготику підтримав уряд, після чого розпочалася низка реконструкцій в країні. Яскравим прикладом споруди неоготичного стилю є Вестмінстерський палац. Серед інших стилів архітектури того часу – італійський, імперський, стиль королеви Анни, неогрек, візантійський, мавританський і т.д.

Оформлення інтер’єру

Для інтер’єру характерні риси класицизму і неоготики, а також мотиви екзотичних країн. Усередині приміщень встановлюють колони, викладають каміни, прикрашають ліпленням стіни і стелі. Меблі і оздоблення прикрашають красивою різьбленням, часто – із зображеннями птахів і тварин. Орнамент в цей період відіграє провідну роль: він використовується для розпису стелі, оздоблення стін, оббивки меблів, на килимах і текстилі. (Ефектні готичні вітражі мало задіяні в інтер’єрі. Іноді їх використовують в оздобленні дверей, дзеркал або освітлювальних приладів.)

Кольорова гама

Вікторіанський інтер’єр може бути досить яскравим, але завжди залишається гармонійним і благородним. Основна гама кольорів – червоно-коричнева. Часто використовується позолота і насичені тони дорогоцінних каменів – бордовий, рубіновий, смарагдовий.

В середині дев’ятнадцятого століття стає популярною більш спокійна гамма кольорів – від пісочного кольору до темно-коричневого. У пізній період до них приєднуються яскраві блакитні і сині тони. Крім того, актуальні світлі рожеві, блакитні і лавандові відтінки, а також мигдальний, брусничний, оливковий, жовтий, теракотовий, сіро-синій колір.

Особливості висвітлення

Висвітлення в вікторіанському інтер’єрі надають особливо важливу роль з багатьох причин. По-перше, в Британському Королівстві не буває надлишку сонця, так як погода часто похмура і туманна. Обов’язковою умовою є великі вікна, покликані пропускати в будинок якомога більше природного світла. Але найчастіше цього недостатньо. А адже британці дуже люблять читати і відводять цілу кімнату під бібліотеку. Звичайно, їм потрібно подбати про якісне штучному освітленні.

Крім того, великі кімнати, заставлені меблями і декором, потребують яскравого і рівномірному освітленні, щоб являти свої скарби в кращому вигляді, а не справляти враження захаращеності.

Люстра – неодмінний елемент кожної кімнати, але вона не дає достатньо світла, виконуючи скоріше декоративну функцію. Основне освітлення створюють множинні світильники, торшери, настільні лампи. Якраз в період правління королеви Вікторії до Британії дійшла французька мода на настільні лампи. Зазвичай їх виготовляли з бронзи, надаючи основи майстерну форму, вигляд або сюжет. Потім лампу прикрашали розписом, інкрустували камінням, склом або керамікою. Абажур часто шилися вручну з дорогих тканин і багато декорувалися. Такі лампи не тільки висвітлювали простір, дозволяли читати, писати, займатися рукоділлям, а й служили вишуканим екзотичним предметом декору.

Оформлення вікон і дверей

Будинки, побудовані в вікторіанському стилі, мають стрілчасті, арочні або прямокутні вікна. Такі отвори можна запланувати при будівництві власного котеджу, але оформляючи інтер’єр в квартирі, доводиться задовольнятися тим, що є. Як варіант, можна встановити вікна з дерев’яними рамами, щоб підкреслити вікторіанську атмосферу.

Особливо важливо правильно оформити вікна текстилем. Для даної епохи характерні важкі портьєри в підлогу, пошиті з дорогої тканини – оксамиту, вельвету, парчі, дамаська, шовку, гобелена. Найчастіше використовують двошарові штори з щільної і легкої повітряної тканини. Карнизи для штор виготовляють з дерева і прикрашають різьбленням. У спальних кімнатах можливі більш легкі фіранки – муслінові, бавовняні, ситцеві.

Портьєри можуть бути прикрашені ламбрекенами, плісировкою, бахромою. Удень їх збирають по обидва боки за допомогою спеціальних подхватов. У багатьох випадках, оформляючи інтер’єр, забарвлення штор підбирають в унісон меблевій оббивці. Портьєри можуть бути однотонними, з квітковим або візерунковим принтом, в смужку, з зображеннями птахів і тварин.

Двері для даного інтер’єру виготовляють з цілісного масиву дерева. Вони важкі, значні – до пари величезним вікнам. Двері обробляють латунню або різьбленням, але без ажурности – їх зовнішній вигляд повинен залишатися урочистим.

Обробка стін

На початку вікторіанської епохи обробкою стін служили тканини і натуральна деревина. У будь-якому випадку обробка не була однотонною – вона рясніла орнаментами, зображеннями птахів, квітковими мотивами або просто смужками. З плином часу тканину замінили шпалери відповідної тематики. Майстри розписували їх вручну, нерідко використовуючи золочення. У сучасних варіантах дизайну використовують шелкографические і інші види шпалер, а також декоративну штукатурку з подальшим розписом.

Не менш актуальні для обробки стін дерев’яні панелі. Як правило, їх висота відповідає третині стіни, а іноді доходить до середини. У вітальні кімнаті панелі прикрашають ефектною різьбленням, в інших приміщеннях обмежуються більш скромним декором.

Мало того, що стіни прикрашені орнаментами, розписом або різьбленням – вони ще й не повинні бути порожніми. Стиль вікторіанський зобов’язує до настінного декору: картинам в важких рамах, дзеркалам, вінтажним годинах. У бібліотеці стіни заставлені книжковими шафами від підлоги до стелі або спеціальними стелажами. Книги в красивих золочених палітурках ефектно доповнюють вікторіанський інтер’єр. У кухні і ванній можна використовувати кольорову плитку, покладену на орієнтальний манер.

Обробка підлоги

Традиційно покриттям підлоги в вікторіанському інтер’єрі служить паркет з натурального дерева. Екзотичних ноток надають дорогі східні килими, вони ж і забезпечують затишну атмосферу.

Найдорожчий і красивий паркет зазвичай укладали в вітальні, демонструючи респектабельність і спроможність власників будинку. Матеріалом для підлогового покриття служило червоне дерево або горіх. Особливого шику вітальні надавав вишуканий орнамент, викладений з паркету. У спальні, бібліотеці, особистому кабінеті і інших приміщеннях підлогу робили з менш дорогий хвойної деревини.

На кухні, у ванних кімнатах, холах і коридорах підлоги обробляли плиткою. Колоритні орнаменти з плитки для підлоги вносили в інтер’єр екзотичні індійські мотиви і підкреслювали еклектичність вікторіанського стилю.

Меблі

Вікторіанська меблі – масивна і добротна, виготовлена з матового натурального дерева. Предмети меблів декорувалися різьбленням, позолотою, інкрустаціями з каменів і металу. Популярна була трансформовані меблі, яка могла виконувати кілька функцій (наприклад, стілець розкладався в сходи для книжкової шафи). Столи і комоди забезпечувалися відкидними або висувними стільницями, потайними шухлядках і т.п.

Для кожної кімнати був передбачений стандартний комплект меблів:

  • в вітальні стояла м’які меблі (крісла та дивани), а також стіл для чаювань і стільці. Зазвичай в цій кімнаті був обладнаний найбільший і красивий камін;
  • кухонні меблі включала масивний стіл, стільці з високими спинками, сервант для столового посуду;
  • основне місце в спальні займала ліжко з високим узголів’ям, а також комод, туалетний столик, пуфи, кушетка;
  • бібліотека була заставлена високими шафами з книгами. Також тут знаходився письмовий стіл і зручне крісло для читання.

Особливості англійських меблів формувалися століттями і виконували цілком певні функції. Так, розкішний камін не просто прикрашав інтер’єр, а рятував від холоду в сиру погоду. Масивні меблі служила додатковим захистом від протягу. З цим же пов’язані високі спинки стільців і крісел, узголів’я ліжок. М’які меблі були оббиті щільними тканинами, що створюють додаткове тепло і затишок (оксамит, вельвет, плюш і т.п.).

Сьогодні багато цінителів вікторіанського стилю відтворюють його в інтер’єрі власних будинків. Зазвичай оформлення вітальні, спалень, коридору та бібліотеки не викликає особливих питань: меблі потрібного стилю можна знайти в продажу або замовити індивідуально, підлоги покрити паркетом, а стіни обклеїти шпалерами або обробити штукатуркою. Що стосується кухні, відтворення в ній вікторіанської епохи вимагає більшої винахідливості.

Перш за все, потрібно заховати сучасну кухонну техніку: вона повинна бути вбудовується й мінімально кидатися в очі. Як варіант, її можна розмістити в дерев’яних закритих шафах. Меблі і оздоблення вікторіанської кухні повинна бути виконана з натуральних матеріалів – дерева, скла, каменю, кераміки. Іноді предмети меблів спеціально состаривают або патинують, щоб додати інтер’єру достовірності. Крім того, потрібно приділити увагу освітлювальних приладів: атмосферу старої Англії допоможуть створити світильники і настільні лампи в вигляді канделябрів, а також люстра з лампочками у вигляді свічок.

Предмети декору

Вікторіанські будинку були заповнені декоративними штучками чисто англійськими і привезеними з далеких країн. На стінах висіли картини: пейзажі, портрети, гравюри, власноручні замальовки господарів будинку. Популярністю користувалися настінні, підлогові, камінні і настільний годинник. Наслідуючи королеву Вікторію, англійці вирощували квіти: в будинку стояли вазони з кімнатними рослинами, а садові або оранжерейні квіти красувалися в вазах.

Особливим предметом гордості служив англійський фарфор – красиві тарілки, вишукані сервізи, майстерно зроблені статуетки. Цікаво, що британці обожнювали збирати колекції: інкрустовані шкатулки, табакерки, вазочки і інші дрібнички. Особливу цінність мали індійські, китайські, японські сувеніри. Все це виставлялося на камінну полицю в вітальні для загального огляду. Варто пам’ятати, що вікторіанські предмети декору були не тільки красивими, але і дорогими, служачи естетиці, вони також підкреслювали статус і заможність власників будинку.