Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Середземноморський стиль в інтер’єрі – романтика південного узбережжя

20/02/2021

Середземноморський стиль – це поєднання сонячної розслаблюючій атмосфери з лаконічним, комфортним і функціональним дизайном. Його використовують для оформлення вілл, заміських будинків і міських квартир, а іноді і офісних приміщень. Світла приваблива обстановка, південний колорит, екологічність, природність і невисока вартість здобули йому безліч шанувальників у всьому світі.

Історія походження

Середземноморський стиль інтер’єру знайшов популярність в середині двадцятого століття. Формувався він в країнах, розташованих на узбережжі Середземного моря: Італії, Греції, Марокко, Тунісі, Туреччині, Іспанії і т.д. В основі даного напрямку лежать тосканський (італійський) і грецький стилі, часто використовуються арабські етнічні мотиви.

Більшість середземноморського населення становили селяни і хлібороби – не надто заможні верстви, які традиційно обходилися невеликими домішками. Житлові споруди будувалися за принципами практичності і функціональності: в них не було ні великих вікон, ні просторих кімнат. Середні за розмірами віконні прорізи пропускали менше сонячних променів і вогкості. Основну частину дня люди проводили на польових роботах і тому не потребували великих приміщеннях. Тим більше що в холодну пору року компактне житло було легше обігрівати.

Однак з часом в Середземномор’ї сформувався клас багатих фермерів: розвиток торгівлі і сільськогосподарських технологій дозволило їм значно підвищити достаток і розширити будинку. Заможні селяни більше не пропадали в полях, наймаючи для цієї мети працівників, а проводили час в садибі. Так з’явилися просторі і комфортні будинки, які всередині облаштовувалися за традиційними для Середземномор’я принципам.

Специфіка стилю

Середземноморський дизайн пов’язаний з атмосферою сонячного морського узбережжя і навколишньої природи.

  1. В його основі лежать натуральні матеріали: деревина, кераміка, бавовняні тканини, кований метал.
  2. Всі елементи – природні і прості, а іноді навіть грубуваті.
  3. Колірна гамма світла, що включає природні тони морського узбережжя.

Можна провести аналогію з нашим перебуванням на півдні: світлий одяг з легких натуральних тканин, свіжість моря і вітру, теплий пісок, приємна екзотична зелень, загальна розслабленість і позитивні емоції.

Особливості архітектури

Середземноморський стиль в архітектурі – це невеликі будиночки, побудовані з піщаного каменю. Португальці і греки штукатурили їх і фарбували в білий колір, а покрівлю покривали черепицею. Що стосується італійців, вони вважали за краще колоритний кам’яний екстер’єр, тому зовсім не використовували штукатурку.

Як правило, покрівля будинку була двосхилим і тільки в деяких регіонах плоскою. Всередині знаходилися невеликі спальні кімнати і простора вітальня, часто поєднана з передпокою і кухонною зоною. Сільські будинки зазвичай мали прилеглий сад, а міські невеликий дворик або хоча б балкон для вирощування квітів.

Оформлення інтер’єру в середземноморському стилі

Середземноморський стиль будинку відрізняється стриманістю, простотою і розслаблюючій атмосферою. Традиційний інтер’єр досить скромний: найнеобхідніші меблі з грубої деревини і мінімальний декор. Сучасні варіації орієнтуються на «пізніше Середземномор’ї», якому властива елегантна меблі і більшу кількість прикрас.

Предмети інтер’єру можуть бути не тільки дерев’яними, але і плетеними, мати м’яку оббивку з натуральних тканин, ковані декоративні елементи. Частково можна використовувати вінтажну меблі, стилізовану або штучно состаренную. Обстановку потрібно доповнювати текстилем: диванні чохли подушки і покривала, штори, пологи і т.п. Як правило, використовуються світлі лляні та бавовняні тканини, а також текстиль з традиційним орнаментом.

Колірна палітра

Інтер’єр в середземноморському стилі має на увазі природну свіжу палітру кольорів з переважанням світлих відтінків. Колірна гамма дуже обширна, тут і морські тони – блакитні, блакитні, сині, аквамаринові, і сонячні – жовті, помаранчеві, золотисті, і рослинні – зелені, оливкові, вохряні, коричневі і т.д.

Фоновий колір в інтер’єрі повинен бути світлим, його використовують для оформлення стін і стелі. Класичні варіанти: білий, молочний, кремовий, бежевий, блідо-персиковий, світло-сірий. Колір повинен виглядати природно, ніби його створила природа – офарбила сонцем, обвітрила повітрям або розмила водою. Переважання світлих натуральних тонів створює спокійну розслаблюючу атмосферу, сприятливо впливає на психіку, сприяє якісному відпочинку.

Вдало доповнити колірну гамму можна пісочним, жовтими, рожевими, коричневими тонами. Обов’язково використовуйте всілякі відтінки моря і неба – сині, голубі, зелені, сірі. Чорний колір застосовують для виділення контрастів, а червоний і рожевий для створення небагатьох яскравих акцентів.

Текстильне оформлення

Середземноморський інтер’єр ніколи не обходиться без текстилю, хоча в різних варіантах його можуть використовувати в більших чи менших кількостях. Для оформлення застосовуються натуральні тканини різних фактур, світлі однотонні або з традиційним орнаментом.

Вдало підкреслять атмосферу вироби з льону або бавовни, натуральний шовк, повітряний тюль, легке ажурне мереживо. Покривала, скатертини і серветки можуть бути вишитими, кори і доріжки тканими. Крім того, в категорію текстильного оформлення входять штори, дверні пологи, балдахіни, диванні подушки, легкі пледи, чохли на м’які меблі.

Для більшості тканин характерна світла гама – легка і повітряна. Вони створюють сонячну атмосферу і дарують враження свіжості, візуально розширюють простір в кімнаті. Килими на підлозі прикрашені нехитрим орнаментом, він не перевантажує обстановку, але служить акцентом і вдало оживляє інтер’єр.

Вікна

Традиційно в середземноморських будинках робили зовсім невеликі вікна, проте з часом ця тенденція змінилася. Віконні отвори значно збільшилися, щоб впускати в будинок достаток світла і відкривати гарні краєвиди. Сьогодні не рідкість побачити вікна до підлоги, а іноді і практично на всю стіну. Однак пекуче сонце ніхто не відміняв, тому важливо продумати, як будуть закриватися вікна.

Ідеальний варіант для середземноморського інтер’єру – віконниці – суцільні або у вигляді жалюзі. Крім того, використовуються стандартні жалюзі – дерев’яні, бамбукові, пластикові. Можна оформити вікна римськими шторами, виготовленими з натуральних тканин. Дуже красиво виглядають білосніжні легкі завіси або повітряний тюль, прикріплені до дерев’яного або кованому карнизу.

Оздоблення стін

Для середземноморського інтер’єру характерні білі або дуже світлі стіни, оброблені штукатуркою і побілені або пофарбовані. В італійському напрямку використовують не тільки венеціанську штукатурку, але і стукко – матеріал з гіпсу з додаванням мармурової пудри і крихти. Оформляючи житло, італійці не прагнуть до ідеально рівній поверхні, надаючи стінам нарочито рукотворного виду.

Фарбують стіни звичайним способом або в кілька шарів, використовуючи кілька близьких між собою відтінків. Останнє створює незвичайний ефект гри світла і тіні, надаючи оформлення стін особливу оригінальність.

Іноді для обробки використовують панелі з деревини. Їх фарбують у світлий колір, що гармонує із загальною обстановкою. Добре, якщо колірний тон буде нагадувати вигорілий на сонці і оброблену вітрами поверхню, підкреслюючи природну концепцію інтер’єру.

У кухні та ванної стіни облицьовують неглазурованою плиткою з характерним орнаментом або викладають з мозаїки. Шпалери практично не використовуються, але в рідкісних випадках можна побачити смугасті стіни або легкий ледве помітний візерунок. Акцентну стіну часто викладають з пісковика або декорують штучним каменем. Крім того, акцентну зону можна оформити красивою розписом, що зображає середземноморський пейзаж.

Оформлення стелі

Середземноморські стелі бувають плоскими або різнорівневими, оформленими балками і підсвічуванням. Традиційний варіант – оштукатурена і побілена або пофарбована поверхня. Колір стелі може бути білим, кремовим або світло-блакитним. Зустрічаються варіанти, коли стелі обшиті дерев’яними дошками і пофарбовані в білий колір.

Стельові балки можуть бути дерев’яними, стилізованими і навіть просто зображеними на білій поверхні. Найчастіше їх залишають в природному вигляді або состаривают, а іноді фарбують у відповідний до обстановки відтінок (наприклад, в блакитний або бірюзовий). У деяких варіаціях стелі фарбують в одному тоні зі стінами, створюючи враження єдиного простору.

Підлогове покриття

В ідеалі для відтворення середземноморського стилю, підлоги потрібно обробити натуральним каменем. З цією метою використовують мармурову плитку або мозаїку, так виходить дуже красивий, практичний, але дорогий підлогу. Сьогодні мармурове покриття передбачає широку гаму кольорів – в природній для каменю забарвленням або з орнаментами. З роками така підлога набуває легкі потертості, що також добре вписується в концепцію стилю.

Менш дорогий варіант – це плитка для підлоги «під мармур» або інший натуральний камінь. Іноді для обробки підлоги використовують просто світлу плитку або прикрашену орнаментами. Як варіант, можна викласти на підлозі візерунки з плитки різних тонів. Якщо стіни в кімнаті обробляють штукатуркою стукко з додаванням мармуру, то і підлоги оформляють тим же складом. В якості альтернативи можна обладнати наливні підлоги з малюнком «під мармур».

Варто враховувати, що камінь і керамічна плитка – холодні матеріали, тому потрібно подумати про обігрів або відповідних килимах. Більш теплий варіант оформлення – дерев’яні дошки або дощатий паркет. Його використовують рідше, ніж камінь або плитку для підлоги, як правило, фарбуючи в світлий колір. Бюджетний спосіб оформити підлоги покласти ламінат, що імітує світле дерево або навіть лінолеум з імітацією кам’яної або плиткової кладки.

Меблювання

У середземноморську обстановку добре впишеться прості дерев’яні меблі, як ніби зроблена своїми руками. Для її виготовлення частіше використовують світлу деревину або сіру, ніби побувала у владі морської хвилі. Предмети інтер’єру можуть бути нарочито грубими або більш елегантними, а в деяких випадках використовується справжній вінтаж, як правило, попередньо пофарбований в білий колір.

Прекрасним доповненням до інтер’єру стане ковані меблі або дерев’яна з кованими елементами. Художня ковка може прикрашати спинки ліжок, стільці, полиці, столи. Однак варто дотримуватися почуття міри, щоб не перевантажувати середземноморську лаконічність кованими завитками.

М’які дивани та крісла в південному інтер’єрі володіють простими формами і натуральної світлою оббивкою. На них можна надіти лляні чохли, покласти диванні подушки в декоративних наволочках. Крім того, в середземноморському інтер’єрі дуже доречна плетені з лози меблі. Даний матеріал виготовляють із стебел пальмової ліани, просушуючи їх, а потім застосовуючи очищення. Плетені стільці, крісла, столи, диванчики і гамаки відмінно виглядають на веранді або терасі.

Освітлювальний сценарій

Середземномор’ї має на увазі велику кількість світла, тому штучне освітлення має бути продуманим і багатоплановим. Верхнє світло забезпечують люстри, підвісні і точкові світильники, стрічки світлодіодів. Найчастіше використовують ковані освітлювальні прилади у вигляді вантажних люстр або ліхтарів. Якщо чорна кування не вписується в кольорове оформлення кімнати, її можна пофарбувати, наприклад, в білий або бірюзовий колір. Іноді використовують класичну палацову люстру з кришталем, але вона повинна бути невеликого розміру і бути єдиним предметом розкоші в кімнаті.

Підвісні світильники і настінні бра можуть мати цілком сучасними лаконічними формами – кулі, прямокутники, абстракції і т.п. Настільні лампи і торшери оснащуються класичними конусовидними плафонами зі світлого матеріалу, але можуть мати ніжки або підставки оригінальних форм. Також інтер’єр можна доповнити марокканськими ліхтариками, справжніми свічками, софітами.

Предмети декору

Аксесуари та декоративні елементи відіграють важливу роль у створенні атмосфери середземномор’я, проте вони не повинні перевантажувати простір і обтяжувати інтер’єр. В оформленні кращий корисний і функціональний декор, виготовлений з натуральних матеріалів.

  1. В обстановку органічно впишуться морські атрибути: орнаменти у формі хвиль, зображення кораблів, моря і морських мешканців, красиві камені, корали, мушлі, сітки, канати і т.п. Зрозуміло, не варто використовувати все це відразу, цілком достатньо кількох елементів, пов’язаних з морем.
  2. Підкреслити природність інтер’єру допоможуть кімнатні рослини в простих глиняних горщиках. Це можуть бути пальми, ліани, різноманітні сукуленти або будь-які інші зелені насадження. Доречним декором стане керамічний посуд, вази, плетені блюда і кошики, розставлені на відкритих полицях. Іноді красиві тарілки розвішують на стіні.
  3. Картини можуть зображати не тільки море, але й колоритні середземноморські види з садами і будиночками, а також абстракції, екзотичні квіти, портрети і натюрморти. Як варіант на стіну можна повісити старовинну або сучасну географічну карту, панно з каменів і черепашок, чорно-білі фотографії.
  4. Декоративну роль в середземноморському інтер’єрі може зіграти люстра з пропелером, ковані поличка, марокканська мозаїка, глиняна плитка ваза або глечик, плетений кошик для білизни, морський скриню замість журнального столика, старовинні годинники, яскраві диванні подушки.

Стиль середземноморський в інтер’єрі відрізняє природність і невимушеність, розслаблююча, тепла, сонячна атмосфера. Щоб відтворити даний стиль в будинку або квартирі, вам буде потрібно лише деяка фантазія, природні матеріали і пара-трійка колоритних аксесуарів, привезених з південних країн. Ремонт не передбачає надмірних витрат за винятком обробки підлоги натуральним каменем, однак при необхідності йому можна знайти недорогу заміну.