Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Скандинавський стиль в інтер’єрі – поєднання волелюбності з продуманою організацією

19/02/2021

Скандинавський стиль – це досить давній стиль, але виглядає напрочуд сучасно. Сканді наповнює житло повітрям і світлом, створює затишну, але при цьому лаконічну і функціональну обстановку. Його не варто плутати з мінімалізмом, хоча сканди теж не сприймає зайвих речей, він дозволяє тримати під рукою все необхідне.

Скандинавський дизайн буде доречний в будь-якому приміщенні, незалежно від його особливостей та розмірів. Для успішного відтворення важливо дотримуватися кількох головних принципів, але в іншому можна дати волю фантазії: будь-які експерименти можливі, якщо вони вписуються в концепцію. Основне завдання стилю – передати нам не етнічні особливості скандинавських народів, а скоріше дух снігового півночі, його іскристе настрій і унікальну атмосферу.

Історія походження

Вважається, що скандинавський стиль в інтер’єрі сформувався в кінці дев’ятнадцятого століття. Його основним прагненням було поєднати красу і функціональність обстановки, відобразити культуру північних народів і унікальну атмосферу скандинавських країн.

Але якщо копнути глибше, формування даного стилю почалося ще у вісімнадцятому столітті – за часів правління шведського короля Густава Третього. У Європі тоді панували палацові стилі і на сцену виходив величний ампір. Однак шведи значно відхилилися від європейської моди, перетворюючи класику згідно своїх традицій і доповнюючи її характерними етнічними елементами. Згодом нова течія зміцніло і стало провідним в дизайні північних інтер’єрів.

Коли в Європі пройшла мода на химерність і помпезність, популярними стали прості сучасні стилі і серед них і скандинавський. Вперше він привернув світову увагу на стокгольмської виставці в тридцятих роках, а потім на таких же заходах в Америці і Канаді. Незабаром назву «сканди» замигтіло в самих різних виданнях по дизайну.

Загальна втома від розкоші призвела до появи кардинально інших напрямків: надзвичайно суворих – подібно мінімалізму, грубуватих як кантрі або індастріал, по-селянськи милих, як французький прованс і т.п. Скандинавський стиль інтер’єру зайняв серед них особливе місце, поєднуючи унікальний північний колорит з простотою, екологічністю, функціональністю.

Специфіка стилю

Скандинавський дизайн інтер’єру відрізняється наступними особливостями:

  • переважання білого кольору, який уособлює сніговий північ, в поєднанні з іншими світлими тонами;
  • використання натуральних матеріалів і лише незначні доповнення у вигляді сучасних аналогів;
  • простота обробки і меблювання;
  • просторі приміщення з відкритим плануванням, нерідко поєднані кімнати;
  • панорамне скління і складне багаторівневе освітлення з використанням різноманітних освітлювальних приладів;
  • декор – помірний і функціональний, який залишає багато вільного місця.

Ремонт будинку або квартири з застосуванням даного стилю обходиться дешевше завдяки простоті оформлення, однак вам все ж доведеться витратитися на натуральні оздоблювальні матеріали.

Особливості архітектури та оформлення екстер’єру

Скандинавські приватні будинки – це надійні, практичні і функціональні споруди. Для них не властивий зайвий декор, пафос чи монументальність. Північні заміські будинки мало схожі на наші дачі, оскільки головний акцент скандинави ставлять на недоторканність навколишньої природи. Скандинавський будинок більше нагадує якісно облаштовану хатинку або навіть котедж сучасного просунутого лісника.

Велике значення для вибору місця будівництва має пейзаж, яким можна насолоджуватися завдяки панорамному склінню. Скандинавські будинки повинні добре пропускати природне освітлення, адже на півночі літо дуже коротке і не хочеться втрачати жодного променя сонця. В одноповерхових будівлях вікна в підлогу часом перетворюються в широкі прозорі стіни, забезпечуючи море світла і чудовий огляд.

Оформлення інтер’єру в скандинавському стилі

Сканді інтер’єр підійде активним сучасним людям, які цінують комфорт і оригінальність. Світла лаконічна обстановка допоможе розслабитися, відпочити від бурхливих емоцій, імен фарб і вражень. Сучасний скандинавський стиль в інтер’єрі забезпечить повноцінний відпочинок і відновлення після робочого дня, а також зручність повсякденному житті, практичність і функціональність побуту.

Особливості інтер’єру дозволяють вдало оформити житло будь-яких габаритів, будь то просторий заміський будинок або маленька міська квартира.

Колірна палітра

Основний колір в оформленні інтер’єру – білий. Саме він створює північну атмосферу, відображає ллється з панорамних вікон світло і візуально розширює простір. Однак, якщо використовувати один тільки білий колір, обстановка буде нагадувати лікарняну. Тому його поєднують з іншими світлими відтінками – бежевим, сірим, світлого дерева.

Як контрастів використовують сині, чорні, коричневі, зелені тони. Є в інтер’єрі місце і яскравим акцентам – жовтим, малиновим, рожевим, бордовим, золотистим. Однак їх не повинно бути багато, всього лише два-три виразних елемента.

Організація освітлення

Інтер’єр в скандинавському стилі передбачає велику кількість світла – штучного і природного. Забезпечити гарне денне освітлення допомагають великі вікна, як правило, панорамні. Їх або взагалі не завішують, або використовують жалюзі, світлі рулонні штори або напівпрозору тканину.

Інтенсивне штучне освітлення забезпечується за рахунок складного освітлювального сценарію, в якому задіяні найрізноманітніші прийоми і елементи. Джерелами верхнього світла служать люстри або підвісні світильники. Дизайн їх може бути різним: від старовинного варіанти люстри з лампами у вигляді свічок до лаконічного сучасного світильника або просто лампочок Едісона, підвішених гронами на шнурах. У скандинавському інтер’єрі часто можна побачити світильники з кулястими плафонами.

Джерелами додаткового освітлення служать настільні лампи, підлогові торшери, бра, споти, точкові підсвічування, гірлянди. Що стосується вбудованої підсвічування, її можна розміщувати по всій квартирі, в будь-яких місцях, де може знадобитися додаткова дещиця світла. Оскільки для сканди характерні суміщені кімнати, освітлювальні прилади виконують також функцію зонування.

Використовувані матеріали

Найголовніший матеріал в скандинавському інтер’єрі – натуральна деревина. З неї роблять меблі, підлогове покриття, дерев’яні балки для стелі, акцентное оформлення стін. Важливо підбирати дерево світлих порід і обробляти мінімально, щоб залишалася видна текстура. Однак навіть до улюбленого матеріалу скандинави ставляться помірно: дерева не повинно бути надмірно багато, інакше сканди-інтер’єр ризикує перетворитися в рустикальний будиночок. Якщо кількість деревини зашкалює, рекомендується пофарбувати окремі речі в білий або світлий пастельний колір.

Крім дерева, в інтер’єрі застосовується камінь, цегла, кераміка, штукатурка, натуральний текстиль, метал і скло. Сканді увазі натуральність, але не тотальну, в обстановці можуть бути присутніми елементи з якісного пластику, еко-шкіра, штучне хутро.

Оздоблення стін

Найпоширеніший спосіб обробки стін – оштукатурювання або фарбування в білий колір. Стіни завжди однотонні і служать фоном для всього іншого. Шпалери використовують рідко – монохромні світлі або акцентні, наприклад, фотошпалери. Як акценту стіну можна обробити деревом, натуральним каменем або цегляною кладкою. В останньому випадку цегляну зону обов’язково фарбують у світлий колір. Обробку з вертикальних дерев’яних дощок також можна пофарбувати.

Оформлення стелі

Скандинавський інтер’єр припускає плоский білу стелю, оброблений штукатуркою або забарвлений. Також можна використовувати натяжні стелі з матовою поверхнею полотна. Ліпнина або інший декор для стельової поверхні не застосовується. Все, що можна дозволити – це лаконічний білий карниз по периметру. Якщо в приміщенні досить високі стелі, їх оформляють гіпсокартонними конструкціями і встановлюють точкову підсвітку.

Підлогове покриття

Самий відповідний для північній концепції підлогу з дерев’яних дощок світлих порід. Вони підкреслять сніжну білизну стін і в той же час зроблять атмосферу сканди тепліше. Дерево червоного кольору в даному випадку не підійде, його краще пофарбувати світлою фарбою. Альтернативою статевим дошкам може служити натуральний паркет або менш дорогий ламінат світлих відтінків.

У кухні і ванній для обробки підлоги використовують керамічну плитку, в дитячій і спальні можна постелити світлий ковролін – звичайний або плетений (наприклад, з сизалі). У скандинавському інтер’єрі будуть доречні теплі пухнасті килими світлих відтінків або з характерними північними принтами. Як варіант, можна покласти килимки з анімалістичні принтом, що імітує шкіри тварин. Хутро добре вписується в концепцію стилю, але він не обов’язково повинен бути натуральним: штучні варіанти вигідно підкреслять стилізацію і дозволять уникнути враження «первісності» (до того ж, вони набагато дешевше).

Меблювання

Для інтер’єру сканди властива натуральна дерев’яні меблі лаконічних форм. Вона не повинна бути громіздкою, складною або химерно декорованого. Її головні особливості – легкість, функціональність, простота, ергономічність. Обстановка не повинна бути ні мізерною, ні перевантаженою, в інтер’єрі потрібно врахувати все необхідне для комфортного життя, але при цьому не позичати простір зайвими речами.

Кімнати повинні залишатися просторими. Щоб досягти цього, використовуйте компактну місткі меблі, розкладні варіанти, багатофункціональні, трансформовані. Вибирайте стільці, столи, крісла та табурети на високих ніжках, щоб добре проглядалася поверхня підлоги – це один з прийомів розширення простору в кімнаті.

Дерев’яні меблі повинна складати основу інтер’єру, але це не означає, що інші матеріали категорично заборонені. Дуже доречні тут будуть плетені вироби з ротанга, а для різноманітності можна додати один-два предмети, виготовлених з металу, скла, прозорого пластика.

М’які меблі вибирайте простих геометричних форм і середніх розмірів. Оббивка повинна бути з натуральної тканини світлих тонів, зі шкіри або з еко-шкіри. Втім, одне яскраве крісло, банкетка або диван може послужити виразним акцентом в кімнаті. Що стосується дизайну предметів меблів – краще дотримуватися єдиного лаконічного стилю, доповнюючи його елементами ретро. Класичні речі з хитромудрим декором не підійдуть, хіба що стилізовані, виконані в пастельних тонах і використовуються в якості одиничного декору.

Текстильне оформлення

Текстиль особливо важливий для холодного скандинавського стилю, оскільки його використання – це хороший спосіб додати інтер’єру тепла. Вовняні пледи і м’які килимки одним своїм виглядом зігрівають і створюють атмосферу затишку. В оформленні сканди переважають натуральні тканини: льон, бавовна, шерсть, джут, шовк, мішковина, сукно, в’язаний текстиль і т.п. Що стосується хутра в оформленні, він може бути натуральним або штучним.

З легких лляних тканин виготовляють штори, скатертини, покривала, роблячи інтер’єр просторим і світлим. Важкі теплі тканини у вигляді килимів і пледів надають обстановці затишку і специфічного північного колориту. Крім того, приміщеннях сканди можна дозовано використовувати яскравий текстиль для створення акцентів.

Предметы декора

Как и текстильное оформление, предметы декора призваны сделать жилье уютным и оригинальным, подчеркнуть уникальный северный колорит. Как правило, декор изготовляется из натуральных материалов:

  • дерева;
  • глины;
  • камня;
  • стекла;
  • текстиля и т.п.

В интерьере сканди будет уместна красивая посуда, расставленная на открытых полках, а также плетеные корзинки разных размеров. Стиль помещения подчеркнут дизайнерские светильники, толстые свечи, стеклянные вазы с композициями из веток и сухих цветов. В небольшом количестве можно использовать колоритные статуэтки и фигурки животных, изготовленные из камня. Популярным декоративным акцентом служат искусственные оленьи рога или муляж головы оленя из гипса, проволоки или других оригинальных материалов.

Очень часто применяется настенный декор − картины, панно, фотографии и портреты. На картинах могут изображаться морские пейзажи, корабли, рыбы, растения, животные, птицы, традиционные северные орнаменты, надписи, символы и т.п. Также на стенах вешают зеркала в лаконичных рамах, они не только выполняют прямую функцию, но и отражают свет, визуально расширяют пространство.

Делая ремонт в скандинавском стиле, не забывайте о комнатных растениях – они подчеркнут природность дизайна и наполнят интерьер ярким зеленым цветом. Цветочные вазоны можно ставить прямо на полу, размещать на подоконниках и на столах, подвешивать в кашпо. Лучше выращивать растения с крупными листьями наподобие монстеры, но если у вас нет времени за ними ухаживать, обзаведитесь хотя бы несколькими кактусами.