Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Романський стиль в інтер’єрі – середньовічна простота і розкіш

07/02/2021

Романський стиль – це поєднання повинен поєднання атмосфери лицарського середньовіччя з необхідними для сучасного життя функціональністю і комфортом. Для нього характерна величність і суворість, яку важливо доповнити тематичним декором, зберігаючи при цьому необхідний баланс. Оформляючи приватний будинок, можна проникнути глибше в лицарську епоху, а для квартири буде цілком достатньо кількох стилізованих елементів.

Історія походження

Романський стиль вважається одним з найдавніших напрямків світового мистецтва. Він сформувався в восьмому столітті на основі візантійського, а також під впливом культури північно-європейських народів. Романський стиль активно розвивався в десятому-одинадцятому століттях, переходячи від римських архітектурних традицій до західноєвропейських.

Перш за все, романське напрямок стосується архітектури. За часів його популярності будувалися переважно собори, храми, феодальні замки. Споруди відрізняла масивність, строгість, геометричність. Внутрішнє оформлення відповідало їх призначенням, а також особливостям культури і побуту середньовіччя.

Сучасні інтерпретації романського інтер’єру особливо популярні в дизайні готелів та ресторанів, проте не менш цікавим варіантом стане оформлення житлового будинку. Варто враховувати, що малогабаритні приміщення не підходять для відтворення даного стилю, однак ніщо не заважає вам використовувати окремі його елементи.

Специфіка стилю

Романський стиль в інтер’єрі занурює нас в атмосферу середньовічних лицарських замків, величних соборів, монументальних фортець. Відтворити його повністю дуже важко, тому при оформленні інтер’єрів раціональніше використовувати лише деякі ключові прийоми.

Для цього стилю характерні такі особливості:

  • міцність, масивність і простота конструкцій;
  • строгість і аскеза у всьому, включаючи обробку, меблі і декоративні елементи;
  • прямі стіни, склепіння стель, арки
  • витягнуті віконні прорізи;
  • відкриті балки на стелях, потужні колони;
  • використання натурального каменю, деревини, металу;
  • масивна дерев’яна меблі лаконічних форм;
  • наявність великої каміна;
  • елементи лицарської тематики.

Втілення кожного з пунктів окремо не становить особливих труднощів, проте реалізувати всі принципи романського інтер’єру разом набагато складніше. Якщо ви все ж зважилися на такий грандіозний план, ретельно підготуйтеся і обов’язково підключіть до роботи грамотних фахівців.

Як оформити приватний будинок

Інтер’єр в романському стилі більше підходить для приватного будинку або заміського котеджу, ніж для міських апартаментів. В основному це пов’язано з габаритами приміщення, а також з можливістю врахувати важливі нюанси ще на етапі будівництва. Наприклад, можна побудувати будинок в стилі замку, запроектувати товсті стіни, колони, витягнуті арочні вікна і т.п.

Бажано, щоб екстер’єр також відповідав стильової концепції. Будинок повинен виглядати просто, строго і монументально, тобто без будь-яких прикрас, але при цьому вписуватися в навколишній ландшафт і відповідати вашим смакам. Найголовніше – знайти розумний баланс. Внутрішнє оздоблення передбачає величність і лаконічність, але при цьому цілком може бути елегантним, комфортним і функціональним.

Особливості інтер’єру

Романський інтер’єр передбачає сувору, але функціональну обстановку: масивну меблі, важкі двері, вікна з віконницями, щільні штори, підлогу і камін з натурального каменю. Тут немає місця зайвим речам, хитромудрим узорів і дрібничок. Обстановку врівноважує мозаїка на підлозі, вітражне скло, кування елементи меблів, скульптура і художній розпис.

Колірна палітра

У інтер’єрах даного стилю можна використовувати всю гаму кольорів, але основними завжди будуть: сірий, коричневий, беж, чорний, жовтий, молочний. Решта тони реалізуються в вітражах, текстилі і предметах декору. В сучасних варіаціях романського інтер’єру яскраві вітражі можна використовувати різними способами: прикрашати вікна, двері, елементи меблів, стелі.

Матеріали

Оформляючи будинок в середньовічному напрямку, варто використовувати відповідні матеріали: камінь, дерево, бронзу, кований метал. Зрозуміло, нинішні інтер’єри не обходяться без якісних імітацій і гармонійних поєднань з сучасними матеріалами. Найголовніше, щоб вони не вибивалися із середньовічної стильової концепції.

Оздоблення стін

Оформлення стін повинно створювати відчуття середньовічної фортеці чи замку. Домогтися цього дозволяє кам’яна кладка або облицювальний штучний камінь. Також використовують штукатурку в світлих бежевих або сірих тонах, дерев’яні панелі і балки. У кухні та ванної стіни облицьовують плиткою, що імітує кам’яну кладку.

Урізноманітнити оформлення стін можна фресками, вітражами, орнаментами – рослинними, анімалістичні, геометричними. Крім того, стіни прикрашають гобеленами, картинами лицарської тематики, світильниками у формі факелів або канделябрів.

Оформлення полу

Як і стіни, підлоги в романському інтер’єрі викладені каменем. У вітальні і холі це може бути гарна мозаїка. У сучасних варіантах замість каменю часто використовують підлогову плитку сірого кольору, паркет або дошки з темного дерева і навіть ламінат, що імітує состаренную деревину.

Камінь і плитка – холодні матеріали, тому варто потурбуватися установкою обігрівальної системи ( «тепла підлога»). У вітальні, спальні та дитячої можна покласти килими: однотонні в колір підлоги, з характерним для часу орнаментом або зі східними візерунками. Краще вибирати килими в блідих тонах, як ніби істершіеся від часу.

Оздоблення стелі

Для середньовічних романських інтер’єрів характерні низькі склепіння стель з каменю. Якщо є можливість виконати таку конструкцію, її можна облицювати штучним каменем або обштукатурити. Важливо, щоб обробка плавно переходила зі стін на стелю.

Оформити плоскі стелі допоможе штукатурка і балки з темної деревини. Іноді простір між стельовими балками облицьовують дерев’яною вагонкою.

Меблі

меблюємо кімнати романського стилю, потрібно розумно поєднувати автентичні меблі і стилізовані предмети інтер’єру. Середньовічна меблювання була вельми аскетичною, грубої і великовагової. І якщо великий кований скриню, масивний стіл або комод цілком відповідають запитам сучасного застосування, то на жорстких лавках і стільцях сидіти буде не дуже зручно.

Купуючи або замовляючи предмети меблів, вибирайте прості форми, темне состаренное дерево, помірний декор, ковані елементи. Характерні крісла-трони з високою спинкою можна доповнити м’якою оббивкою зі шкіри або текстилю. В стилістику добре впишуться невисокі дивани лаконічного дизайну з плавними конфігураціями, м’які лавки, журнальні столики, стилізовані під скрині. Щоб додати інтер’єру елегантності, використовуйте цінні породи дерева, інкрустації каменем, красиву виразну різьблення.

Текстиль та декоративні елементи

Щоб згладити суворість інтер’єру, потрібно використовувати текстильне оформлення та декор, однак при цьому важливо дотримуватися помірності і не вибиватися з середньовічної концепції. Спочатку в середні століття тканини використовували лише для ліжок, проте з часом в інтер’єрах з’явилися трофейні східні килими, а також пологи і портьєри.

Зберігаючи стилістику, використовують грубий натуральний текстиль: льон, сукно, шерсть, мішковину, шкіру, хутро. Але, пам’ятаючи про історичні хрестових походах, можна доповнити обстановку більш вишуканими речами, які лицарі привозили з далеких країн, наприклад, шовковими пологами або розкішними візерунковими килимами. На вікна і стіни в ті часи часто вішали щільні гобелени, прикрашаючи кімнату і захищаючись від протягів. Як правило, гобелени зображали біблійні сюжети, проте сьогодні, щоб підкреслити атмосферу середньовіччя, можна присвятити їх лицарської тематики.

Як настінного декору виступали мисливські трофеї, обладунки, шоломи, зброя (списи, сокири, мечі), герби. Крім того, інтер’єр можна доповнити картинами і тьмяними дзеркалами у важких рамах, скульптурами, східними вазами. Створити потрібний настрій допоможуть тематичні бронзові статуетки – лицарі, коні, монахи, трубадури і т.п.

Організація освітлення

Освітлювальні прилади в стилізованому романському інтер’єрі не тільки виконують прямі функції, але і служать ефектним декором. Перш за все, це величезна середньовічна люстра на ланцюгах з кованими елементами і лампочками у вигляді свічок. Не менш важливі настінні світильники у формі факелів і канделябрів, а також справжні свічки в масивних свічниках.

Живопис

Для романського образотворчого мистецтва характерні біблійні мотиви, зокрема, тематика божого могутності. Це проявлялося в специфічної композиції: образ Христа завжди перевершував розмірами інші фігури і елементи, присутні на картині.

Також романської живопису властива перебільшена експресія в зображенні жестів людей, що досягалося за рахунок зміни пропорцій. Крім того, художники часто зображували тварин, дерева, рослинні і геометричні візерунки.

Як відтворити інтер’єр в сучасній квартирі

Повністю реалізувати всі особливості романського стилю в міській квартирі не вийде, та це й ні до чого. Щоб створити середньовічну атмосферу, досить застосувати лише деякі прийоми і доповнити обстановку характерними стилізованими деталями. Це дозволить облаштувати інтер’єр в бажаному стилі, але при цьому зробити його зручним і функціональним.

Спальня

Для спальні підійде масивна ліжко з темного дерева з різьбленим декором і балдахіном. Інтер’єр в романському стилі вдало доповнить банкетка в вигляді скрині, дерев’яний комод і дзеркало у важкій рамі.

Стіни можна оформити кремовою штукатуркою, декорувати настінними бра у вигляді канделябрів. Вікна занавесьте щільними портьєрами на пару тонів темніше стін, на підлогу покладіть дерев’яний паркет і красивий східний килим.

Кухня і їдальня

Стіни і підлога в кухні обробляють плиткою, імітуючи кам’яну кладку, стелі декорують дерев’яними балками. Підбирають масивний гарнітур з темного дерева простої форми з мінімальним різьбленим декором. Вся техніка ховається за фасадами. Великий обідній стіл оформляють важкої стільницею з каменю або зістареного дерева, доповнюють характерними високими стільцями або табуретами.

У романської кухні вдало виглядає витяжка, схожа на камінний портал, а також відкриті полиці з мідної, глиняної та дерев’яної посудом. Жбани і сковорідки можна повісити на дерев’яні балки.

Вітальня

Обладнайте в вітальні великий камін, декорований каменем. На камінній полиці розташуйте свічки і канделябри, срібні кубки, бронзові статуетки. В середні віки м’яких меблів не було в побуті, але в сучасній вітальні вона необхідна. Щоб вписатися в стилістику, підберіть дивани та крісла простих форм зі шкіряною або простий вовняний оббивкою.

Вікна вітальні можна задрапірувати гобеленами або оформити спеціальною плівкою, що імітує вітражі. На стелю повісьте ковану люстру, на стіни світильники у вигляді факелів, картини в старовинних рамах, лицарські обладунки або зброю.