Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Стиль рококо в інтер’єрі – вишуканість та блиск

08/02/2021

Стиль рококо – це елегантна і витончена обстановка. Для нього характерна інтимність, камерність, легка театральність. Розкішний витіюватий декор, витончені меблі, велика кількість позолоти перетворює інтер’єр в осередок вічного свята, створює романтичну атмосферу, будить почуття і тішить погляд.

Історія походження

Інтер’єр в стилі рококо характерний для часу правління Людовика П’ятнадцятого. У Франції цей напрям увійшло в моду в середині вісімнадцятого століття. Будучи відгалуженням стилю бароко, рококо, крім розкоші і багатства, мало тонким добірністю, грайливістю, кокетством.

Після смерті попереднього монарха Людовика Чотирнадцятого придворні роз’їхалися по домівках і почали облаштовувати власні оселі. Стиль рококо відповідав смакам аристократії, мав меншою помпезністю і більшою камерністю, ідеально підходив не для величного палацу, а для вишуканої обстановки багатого будинку.

Дуже скоро мода на рококо вийшла за межі Франції, чому сприяли французькі художники і архітектори, що працюють за кордоном. Новими віяннями перейнялася австрійська і німецька знати, а також англійці в сфері виробництва меблів, порцеляни і срібних виробів.

В цілому, вплив стилю залишалося значущим до кінця вісімнадцятого століття, але і сьогодні до нього звертаються при бажанні створити атмосферу розкоші, галантності та свята в інтер’єрі.

Сучасний стиль

Рококо в сучасному стилі відрізняється меншою химерністю і більшою стриманістю. Його основу становить традиційне поєднання білого і золотого, а інші кольори використовуються в приглушених тонах. Даний стиль особливо органічний в оформленні залу, вітальні, спальної кімнати, ванною.

Щоб підкреслити атмосферу і настрій рококо, застосовують настінний розпис, характерні для рокайля візерунки, золочені люстри і рами дзеркал. У вітальні встановлюють мармуровий камін, розміщують тематичні предмети декору: статуетки, свічники, вази і т.п. Найчастіше сучасні варіації стилю користуються лише деякими деталями, гармонійно поєднуючи їх з новими матеріалами і оригінальними дизайнерськими рішеннями.

Особливості архітектури

Починаючи з сімнадцятого століття, величні палаци потроху втрачають актуальність – їм на зміну приходять міські особняки в обрамленні зелених садів. Осередком світського життя стають не помпезні зали, а ошатні модні салони.

Архітектурних форм цього часу властива велика легкість, витонченість, святковість. Планування будинків часто асиметричні, кути кімнат закруглені, а не прямі. Лінії з’єднання стін і стель прикрашені витонченим орнаментом.

По суті, архітектура рококо не принесла з собою значущих конструктивних змін, але зробила будівлі більш декоративними. У них з’явилися невеликі камерні кімнати, приховані від очей гроти і павільйони, романтичні важкі будуари. Основний вплив стилю відбилося на оформленні інтер’єрів і створенні легкої, грайливої, вишуканою обстановки.

Оформлення інтер’єру в стилі рококо

Стиль рококо в інтер’єрі відрізняється витонченим витонченістю, елегантністю, якоїсь інтимністю і комфортом. Для нього характерні такі особливості:

  • закруглені форми, витіюваті лінії, асиметрія;
  • велика кількість всілякого декору;
  • витончені орнаменти, впізнавані візерунки (рококо, картуш, ормушль і інші);
  • міфологічні сюжети, тематика любовних відносин;
  • світла колірна гамма в поєднанні з золотом.

Кольорове і орнаментальне оформлення

Основу кольорової гами становлять світлі пастельні тони в поєднанні з золотими, бронзовими і мідними. Крім білого використовуються світло-бежеві, перлинні, оливкові, блакитні, ніжно-рожеві, жовті тони. Колірна палітра – легка, повітряна, ніби розмита. Вона покликана створювати атмосферу спокою, витонченості, височини.

Крім характерних для рококо візерункових орнаментів, популярними стають рослинні мотиви – гірлянди з листя, гнучких стебел і квітів з доповненням витончених бантів і стрічок. У декоруванні широко використовуються міфологічні сюжети і персонажі – грецькі богині і боги, Купідон, німфи, наяди і т.п. Велика увага приділяється любовним стосункам між чоловіком і жінкою. Крім того, часто зустрічаються китайські зображення – мавпочки,екзотичні птахи, дракони.

Використовувані матеріали

Для інтер’єру в стилі рококо характерна дерев’яні різьблені меблі з липи, горіха, червоного дерева. Оббивка м’яких меблів, як правило, шовкова. Декором служить інкрустація, позолота, мідні накладки. Пол оформляють дерев’яним паркетом, стіни шовком і гобеленами. В якості модного декору використовують китайський фарфор, східні килими та інші предмети напряму «шинуазрі».

Оздоблення стін

Стіни рококо оформляють в світлих пастельних тонах і багато декорують. Як правило, їх поділяють на кілька зон, кожну з яких заповнюють окремим декором. Для обробки раніше використовували шовкову тканину, гобелени, шпалери, дерев’яні панелі. Стіни рясно прикрашали ліпними візерунками у вигляді витіюватих ліній, черепашок, квіткових гірлянд, створюючи витончені і недбало розкидані по поверхні композиції. Окремо декорували ділянки над вікнами і дверними отворами.

Сьогодні для оформлення стін використовують різні способи. Часто застосовують шпалери з шовкографією або велюром, матову фарбу, декоративну штукатурку. Іноді нижню частину стіни обробляють панелями або візерунковими шпалерами, а верхню обтягують красивою тканиною.

Крім того, декором виступають картини і дзеркала в золочених рамах, фрески, розетки, молдинги. Дзеркала можна використовувати у великій кількості: розташовувати між віконними прорізами або один проти одного, створюючи ефект розширення простору, глибоких дзеркальних коридорів і додаткових кімнат, а також – казкової атмосфери «задзеркального» світу.

Розробляючи дизайн кімнати, варто пам’ятати про особливості рококо – закруглених кутах і «невидимих» лініях на стиках стін і стелі. Щоб забезпечити непомітний перехід, використовують спеціальний архітектурний елемент падугу. Увігнуту поверхню падуги декорують ліпними візерунками, позолотою, сріблястою фарбою, художнім розписом. В результаті приміщення набуває плавні пластичні конфігурації.

Обробка підлоги

Підлогове покриття в інтер’єрі рококо має бути дорогим і розкішним, але більш стриманим, ніж стеля і стіни. Найчастіше підлоги обробляють натуральним паркетом з коштовного дерева – однотонним або сплітаються в художній орнамент. У сучасних інтер’єрах можна використовувати глянцевий ламінат, що імітує дерево. Глянець – важливе умови для підлоги в стилі рококо: він надає кімнаті урочистість, лиск і святкову ошатність.

Альтернативою дерев’яному паркету можуть стати мармурові підлоги. У сучасній варіації натуральний камінь замінюють керамічною плиткою із забарвленням «під мармур». У будь-якому випадку витончена обстановка і розкішний декор вдало виглядають на холодному мармуровому фоні.

У спальних кімнатах, дитячих, а іноді і в віталень підлогу вистилають красивими килимами. Слід надавати перевагу вироби зі східним орнаментом, вони не тільки допоможуть створити затишок, але й підкреслять тяжіння рококо в інтер’єрі до китайського «шинуазрі».

Оздоблення стелі

Стелі в стилі рококо – світлі ліпні або прикрашені художнім розписом. Залежно від приміщення та форми стель можуть використовуватися різні способи обробки.

Так, низькі плоскі стелі забарвлюють в білий або світло-бежевий колір, по периметру обробляють ліпним карнизом, в центрі красивою розеткою для люстри. Високі стелі можна розділити на секції і прикрасити ліпниною з різними мотивами: рослинними візерунками, гірляндами, ангелами і т.п. Найчастіше ліпнину покривають позолотою. Напівкруглі стелі оформляють художнім розписом із зображенням купідонів, небес, міфологічних сюжетів, а також великою кількістю ліпних елементів. Останні повинні плавно переходити зі стін на стелі і прагнути до центру.

Оформлення стелі завершує велика позолочена люстра з лампочками у вигляді свічок. Якщо стелі високі – встановлюють люстру на довгому підвісі.

Текстильне оформлення

Колірна палітра тканин в рококо інтер’єр трохи світліше, ніж в інтер’єрах стилю бароко. Текстильне оформлення включає віконні штори, східні килими, покривала і чохли для меблів, розкішно декоровані скатертини.

Штори шиють з дорогої натуральної тканини, найчастіше з візерункового шовку. Для концепції рококо підійдуть багатошарові конструкції з ламбрекенами, пишними складками, бахромою, бантами, розшитими золотом подхватами.

Освітлення

Основний освітлювальний прилад – розкішна люстра на дванадцять ріжків, бронзова або позолочена. У сучасній варіації інтер’єру використовують люстри з лампочками в формі свічок, декоративними завитками, кришталевими підвісами. У спальнях вішають люстри середнього розміру.

Додаткове освітлення – це настінні бра у формі канделябрів, класичні лампи і торшери зі світлими або ажурними тканинними абажурами, а також – справжні свічки в свічниках. Якщо будь-який з цих приладів розмістити напроти дзеркала, світло буде відбиватися, посилюватися і підкреслювати вишукану атмосферу рококо.

Декоративні елементи

Інтер’єр рококо – витончений, камерний, легкий і приємний для очей. Войовничі аксесуари у вигляді зброї і військової парадної символіки тут абсолютно не до місця. Декоративні елементи повинні створювати відчуття свята, вишуканості, високої естетики і насолоди почуттів.

Одним з найважливіших видів декору служили венеціанські дзеркала в розкішних позолочених рамах. Їх встановлювали на стінах, меблях і навіть на стелях. Більшість ліпних елементів декору створювалися на базі рокайля – характерного витонченого завитка або перекочовували в рококо з бароко.

Відтворюючи стиль в сучасних умовах, варто обладнати в вітальні камін справжній або декоративний. Традиційно камін обробляли світлим мармуром, а зверху на стіну вішали дзеркало. На камінній полиці розміщували свічники, канделябри, витончені статуетки, багато декоровані годинник.

Вітальня

Стиль інтер’єру рококо вітальні повинен бути розкішним і елегантним, але в той же час затишним. Колірна гамма – пастельна з позолотою, без яскравих плям і різких контрастів. Обладнайте в кімнаті мармуровий камін, поставте витончену меблі – диван і крісла з шовкової оббивкою, різьблений інкрустований столик, ошатний комод на піднятих ніжках.

Стіни і стеля прикрасьте ліпними візерунками, розвісьте картини і дзеркала в позолочених рамах. Не забудьте про розкішне кришталевій люстрі і настінних світильниках у вигляді канделябрів. Вікна оформите пишними шторами з ламбрекенами – за кольором вони повинні гармоніювати з меблевою оббивкою. Підкреслити атмосферу стилю допоможуть порцелянові статуетки, китайські вази, декоративні свічники, позолочені старовинний годинник.

Спальня

Для спальні даного стилю характерні теплі пастельні тони, помірна ліпнина з ангелятами, підлогу зі світлого натурального паркету. Центральне місце в інтер’єрі займає широке ліжко з фігурною спинкою, щедро прикрашеної завитками і оббитих шовком в техніці «каретної стяжки». Ліжко можна декорувати балдахіном, що гармоніює з кольором з пишними віконними шторами.

Обстановку вдало доповнить тумбочка з різьбленим декором і гнутими ніжками, витончений туалетний столик, дзеркало, банкетка, лавочка,комод. На стелі повісьте позолочену люстру середніх розмірів, на стіни бра у формі свічників або невеликих канделябрів. Якщо потрібно зонувати приміщення, встановіть різьблену ширму з горіхового дерева з шовковою тканиною.

Кухня

Для вдалого відтворення стилю знадобиться просторе кухонне приміщення. Тут повинен без тісноти поміститися обідній стіл, кухонний гарнітур і велика люстра. Як варіант, можна винести обідню групу в їдальню, а кухню обладнати гарнітуром і острівцем.

Найголовніше – підібрати або замовити стилізовану меблі з хитромудрим різьбленим візерунком, характерним для рококо. Це може бути гарнітур в кремових, білих або молочних тонах, декорований позолотою. Вибирайте стіл з овальної стільницею і високими гнутими ніжками в комплекті зі стільцями такого ж стилю.

Дитяча

Оформляючи дитячу в стилі рококо, використовуйте кілька характерних елементів, щоб підтримати загальну концепцію, а в іншому орієнтуйтеся на зручність і функціональність. Для дівчинки можна підібрати теплу персикову, бежеву або рожеву палітру з позолотою, для хлопчика оливкову або блакитну з сріблом.

Предмети меблів краще розмістити вздовж стін, щоб у дитини було вдосталь вільного місця. В обробці використовуйте помірну ліпнину або художній розпис, що зображає природу. Выбирайте мебель с характерными плавными контурами, но без обилия завитушек, ведь она должна быть удобной и функциональной. На окна повесьте светлые шторы, пол оформите натуральным паркетом и застелите уютным ковром.