- Стилі
Прованс стиль в інтер’єрі – простота та комфорт

Прованс стиль – це легка, світла, романтична атмосфера, що забезпечує зручний, практичний і функціональний дизайн. Провансальський інтер’єр поєднує сільську простоту з витонченістю, дозволяючи насолоджуватися всім кращим, що дає нам природа, мистецтво і цивілізація. Сьогодні прованс популярний як ніколи, оскільки в шаленому ритмі життя нам все більше хочеться зануритися в безтурботність південної природи, відчути її сонячне тепло і утихомирену красу.
Історично цей стиль був придуманий для оформлення заміських інтер’єрів, але зараз його з успіхом відтворюють в міських квартирах, магазинах, кафе, ресторанах і т.п.
Походження стилю

Дизайн в стилі прованс почали вживати в сімнадцятому столітті – його стали використовувати для оформлення французьких заміських будинків. При цьому в міських інтер’єрах продовжували застосовувати суворіші принципи класицизму. Заможні буржуа, які проживають за межею міста, прагнули поєднати простоту і природність сільського стилю з витонченістю, функціональністю і комфортом.
Даний стиль також величають «французьким кантрі», проте його характерні риси набагато краще відображає назва «прованс». Однойменний регіон на півдні Франції здавна славиться красивою природою, сонцем, морем, теплим кліматом, вишуканою кухнею. Саме таку обстановку – легку, сонячну, природну, витончену – дизайнери прагнуть втілити в інтер’єрі.
У дев’ятнадцятому столітті популярність Провансу вийшла далеко за межі Франції. Даний стиль став широко затребуваним з наступних причин:
- при всій своїй красі і легкості, прованс дуже практичний і функціональний. Представники середнього класу, яким були не по кишені розкішні класичні інтер’єри, зверталися до нього, щоб створити естетичну, комфортну і при цьому бюджетну обстановку. Зокрема, предмети меблів і декор даного стилю відрізняються простотою і недорогими матеріалами;
- прованс дуже романтичний, він дарує радість, приємні емоції, натхнення. Даний стиль воліли багато людей мистецтва, пов’язуючи з ним не тільки умови життя, а й творчі праці.
Сучасні варіації

Сучасний прованс давно вийшов з рамок заміського житла і міцно влаштувався в багатьох міських квартирах. З його допомогою городяни отримують світле і затишне житло, по-селянськи тепле, по-французьки витончене, що створює атмосферу безтурботного життя поруч з природою.
Даний стиль привносить в інтер’єр будинку або квартири кращі якості южно-французького куточка. Велика кількість сонячного світла, квітів і природних пейзажів, ароматні спеції, легкі натуральні тканини – все це створює унікальну обстановку, в якій хочеться жити, радіти і творити.
Сьогодні для відтворення стилю застосовують грубу штукатурку і вінтажну меблі, пофарбовану в світлий колір і злегка потерту. Інтер’єр оформляють в пастельних тонах, привносять тематичні аксесуари, використовують живі та контейнерні квіти.
Для обстановки в стилі прованс характерно:
- використання світлої колірної гами, а також білого кольору;
- дерев’яна і плетені меблі, оббивка з натуральних тканин;
- ковані декоративні елементи;
- багато натурального текстилю ручної роботи: килими і доріжки, серветки, скатертини, тюлі, чохли і т.п .;
- справжній або декоративний камін, оформлений в світлій гаммі кольорів.
Особливості архітектури

Будинки в стилі прованс романтичні, затишні і монументальні. Найчастіше в них немає цокольній частині і характерного для наших будинків ганку. У багатьох випадках доріжка призводить прямо до дверей без будь-якого переходу. Будинки споруджуються з цегли або каменю, покрівля покривається черепицею. Екстер’єр оформляють за допомогою штукатурки, залишаючи акцентні ділянки з відкритою цегляною або кам’яною кладкою.
У будинку провансальської стилю може бути від одного до трьох поверхів. Перший ярус, як правило, дуже простий – з вузькими вікнами і без будь-якого декору. На верхніх поверхах обладнають великі віконні прорізи, щоб в будинок потрапляло більше світла, встановлюють балкони з красивими кованими поручнями.
Оформлення інтер’єру в стилі прованс

Обстановка в стилі прованс дуже проста і містить не так багато складових. Однак їх гармонійне поєднання створює унікальний ефект – різноманітний, вишуканий і навіть розкішний.
Інтер’єр в стилі прованс володіє наступними особливостями:
- пастельна колірна гамма обробки, текстилю, аксесуарів;
- предмети меблів і підлоги виготовляються зі світлого дерева або фарбуються в світлі тони;
- штори і тюль шиються з легких натуральних тканин;
- квіткові мотиви присутні на текстилі, декорі, а іноді і на стінах;
- рукодільні аксесуари: мережива, вишивка, домоткані доріжки і т.п .;
- керамічні та порцелянові предмети декору.
Кольорове оформлення

Традиційні кольори в стилі прованс – світла. Причому це стосується всієї обробки, меблів і предметів декору, різниця між ними тільки в тонах.
Основою для інтер’єру можуть служити відтінки білого, кремового, світло-бежевого. Додаткові кольори вибирайте зі світлої пастельній гами на свій смак: ніжно-лавандовий, блідо-рожевий, оливковий, персиковий, світло-жовтий, морської хвилі, світло-сірий, бежевий, теракотовий і т.п.
Кімнати, розташовані в південній стороні будинку, часто оформляють в холодних тонах, а виходять на північ – в теплих.
Освітлення

Провансальська обстановка передбачає велику кількість сонячного світла і хороше штучне освітлення. Першого досягають за рахунок великих вікон і світлих повітряних штор. Друге має поєднувати в собі дві важливі умови. З одного боку для південної Франції характерно яскраве освітлення, але з іншого – в історичний період формування стилю електрики ще не було і в побуті доводилося задовольнятися свічками. Таким чином, інтер’єр повинен бути добре освітлений, але використовувати для цього потрібно джерела м’якого розсіяного світла.
Варто відзначити, що спритні французи давно придумали вдалий варіант у вигляді люстри з великою кількістю свічок. Сьогодні це може бути люстра з кованого металу з безліччю лампочок в формі свічок, які не повинні горіти занадто яскраво. Щоб підкреслити легкість і легкість провансальської стилю, таку люстру часто фарбують в білий колір.
Крім люстри, на стелю вішають ковані світильники-ліхтарі, які дуже вдало виглядають в кухонної і обідньої зонах. На стінах будуть доречні бра у вигляді канделябрів, на підлозі торшери зі світлими тканинними абажурами. Настільні лампи часто оформляють оборками, бахромою, квітковими принтами, кованими елементами.
Матеріали

Прованс стиль в інтер’єрі припускає прості натуральні матеріали: дерево, камінь, цегла, штукатурку, кераміку, натуральні тканини. Характерною особливістю є кований метал. З нього роблять освітлювальні прилади, перила балконів, елементи меблів.
Оздоблення стелі

Найпростіший і вдалий спосіб оформлення стелі – оштукатурювання. Можна використовувати рівну або нарочито грубувату штукатурку. Можливі також натяжні стелі «під штукатурку», а також фарбування поверхні матовою фарбою. Провансальська стеля повинна бути плоским, без багаторівневих конструкцій і глянцевого блиску.
Якщо стелі в кімнаті високі, їх можна декорувати дерев’яними балками. Особливо ефектно такий варіант виглядає на кухні. Для балок зазвичай використовують світлу деревину або фарбують її в білий колір.
Оздоблення стін

Як і стеля, стіни найчастіше штукатурять, спеціально залишаючи нерівності і шорсткості. Іноді з цією метою використовують текстуровану штукатурку. Ще один цікавий варіант – застосування облицювальної дошки. На відміну від інших сільських стилів французьке кантрі передбачає фарбування дерев’яної обшивки в білий або світлий пастельний колір.
Нерідко акцентні стіни оформляють кам’яною або цегляною кладкою. Останню залишають в натуральному вигляді або фарбують. Особливо ефектні такі ділянки в передпокої, кухні і камінної зоні. Шпалери не характерні для стилю прованс, але іноді можуть використовуватися пастельні полотна з квітковими мотивами. Крім того, на кухні і ванній кімнаті стіни можна оформити керамічною плиткою з ефектом потертості.
Підлогове покриття

Ідеальний варіант підлогового покриття в прованс стиль інтер’єру – дошки зі світлого дерева (в природному кольорі або пофарбовані в беж, кремовий, світло-коричневий). У кухні і ванній укладають плитку для підлоги відповідних тонів. Лінолеум не використовують, ламінат лише в деяких випадках, якщо він стилізований «під старовину». Килими не характерні для провансальської інтер’єру за винятком домотканих доріжок. Однак в наших прохолодних умовах можна використовувати однотонні килими пастельних кольорів.
Квіти в інтер’єрі

Квіткові мотиви – важлива специфічна риса провансальської стилю. Це можуть бути живі садові квіти в керамічній вазі, композиції із сухоцвітів, ароматна лаванда, що росте в шухлядці на підвіконні. Зрозуміло, будуть дуже доречні кімнатні квітучі рослини.
Зображення квітів можуть прикрашати будь-які елементи інтер’єру: текстиль, шпалери, посуд, меблеву оббивку, тканинні абажури та інше. Для провансальської стилю особливо характерні ромашки, маки, лаванда, троянди, гортензія, герань, пеларгонія, кампанула, братки. Доповнити квіткову композицію можна декоративними злаками.
Меблювання

Провансальська меблі – проста, але по-французьки легка, витончена, часто ручної роботи. Їй не властиві мудрі форми, але цілком доречні гнуті ніжки, фігурні спинки, помірний декор. Меблі виготовляється з натурального дерева і забарвлюється в світлий колір. Для неї характерна вінтажність, легка «потертість», наліт вигорілій на сонці старовини.
Як правило, для виготовлення меблів використовують дубову, березову, соснову деревину, а також ясен і бук. Обстановку становлять невисокі буфети і тумбочки, негроміздкі шафи, компактні дивани, столи і стільці з фігурною різьбою, широке ліжко. Крім того, в провансальський стиль вдало вписується плетені меблі.
Декоративні елементи

Декор в стилі прованс – це витончені дрібнички, серветки, текстиль, освітлювальні прилади, невеликі картини, посуд і навіть баночки зі спеціями. Особливу увагу слід приділити оформленню вікон. Провансальські штори шиються з легкої натуральної тканини, декоруються рюшами, оборками, мереживом. Їх часто доповнює невагома повітряна тюль. В якості альтернативи можна повісити римські штори з бавовняної тканини. Найчастіше для пошиття віконних штор використовують світлий однотонний текстиль. Можливі також варіанти з квітковими принтами, рідше з кліткою тартан.
До дрібничок відносять порцелянові статуетки, вазочки, шкатулки – різьблені або обтягнуті тканиною, керамічні картинки із зображеннями квітів або тварин. Як правило, їх виставляють на відкриті полиці, застелені мереживними серветками. Крім того, декором часто виступають свічники, плетені кошики, вантажні годинник, маленькі дзеркала в красивих оправах, оригінальні вішалки для одягу.
Вітальня

Стіни провансальської вітальні обробляють світлої штукатуркою, доповнюючи невеликими картинами із зображеннями квітів. Пол викладають дошками і фарбують у світлий колір. Стеля штукатурять, прикрашають кованою люстрою у багато «свічок».
У цій кімнаті буде доречний декоративний камін і куточок м’яких меблів, наприклад, затишний диван і кілька крісел. Оббивку підбирають пастельного кольору – однотонну або з ненав’язливим квітковим принтом. Також тут можна розташувати круглий журнальний столик, тумбочки або стелажі з відкритими полицями. Як декор поставте вазу з живими квітами, кілька дрібничок, свічники, вантажні годинник.
Спальня

Інтер’єр спальні оформляють в пастельній кольоровій гамі, включаючи обробку, меблі, текстиль і декор. Основним акцентом служить широка дерев’яне ліжко. Вона може бути максимально простий або мати фігурну спинку, різьблення, ковані елементи.
Також в спальні можна поставити комод, негроміздкі шафа для одягу, туалетний столик, приліжкові тумбочки. Для обстановки вибирають меблі простих, але витончених форм з гнутими ніжками світлого кольору. На підлозі можна покласти вовняний килим, на стіни повісити бра у вигляді канделябрів.
Кухня

Приміщення кухні обробляють плиткою з ефектом потертості, підбирають світлий гарнітур з матовими фасадами і наявністю відкритих полиць. Обідній стіл може бути круглими, овальними або прямокутним, застеленим скатертиною з натуральної тканини.
На полицях розташуйте гарний посуд, мідний чайник, плетені кошики, ошатні баночки з джемами, спеціями, медом. На вікна повісьте легкі фіранки з квітковим принтом, поставте на підвіконня лаванду в горщику або ящичок зі зростаючими прованськими травами.
Дитяча

У дитячій кімнаті буде мати гарний вигляд світлі меблі, легкі штори, плетені кошики для зберігання іграшок. Обов’язково підключіть дитини до вибору декоративного оформлення. Хлопчику можуть сподобатися картини або диванні подушки з зображеннями тварин, настінний годинник у вигляді дерев’яного колеса, вантажні скрині для зберігання особистих речей і т.п. Дівчинці можна запропонувати традиційні для Провансу пастельні кольори і квіткові мотиви.
Передпокій

Для оформлення прихожей використовуйте трохи більше темні тони, керуючись міркуваннями практичності. Это может быть мятный, голубой, персиковый, оливковый или кофейный цвет. На осветительных приборах не экономьте – коридор или прихожая не должны выглядеть затемненными. На потолок повесьте кованый светильник, на стенах разместите бра.
В прихожей стоит заранее продумать нишу и встроить одежный шкаф, стилизованный «под старину». Если позволит площадь, здесь можно поставить комод, устроить вешалку для одежды с мягким сидением, тумбочкой для обуви и открытыми антресолями. Кроме того, на стену можно повесить овальное зеркало в ажурной раме и полочку для мелких вещей.
Балкон, мансарда, терраса

Внутреннюю часть балкона в доме или квартире часто обшивают деревянными досками и окрашивают в светлый цвет. Потолок также делают деревянным, на пол укладывают плитку. В качестве осветительных приборов на балконах, террасах, верандах отлично смотрятся кованые фонари. Обставить подобные помещения можно легкой плетеной мебелью.
Потолки в мансарде часто декорируют деревянными балками в естественном цвете либо окрашенными. На веранде или террасе будет хорошо смотреться оштукатуренная или окрашенная кирпичная кладка (без выравнивания). Если в доме имеется лестница, ее выполняют из дерева, оснащают простыми либо коваными перилами.
Ванная

Провансальская ванная комната должна быть хорошо освещена, поэтому в ней нередко оборудуют большое окно со светлыми шторами. Стены и пол отделывают плиткой или натуральным камнем, в интерьере используют стилизованную мебель светлых тонов, в зоне для умывания вешают зеркало в красивой винтажной раме.
Кроме закрытых шкафчиков «под старину», стоит разместить в ванной несколько открытых полок. Банные принадлежности можно хранить на полках в плетеных корзинках, а полотенца вешать на фигурные деревянные крючки. Подчеркнуть стиль прованс в интерьере поможет люстра и настенные бра, винтажная фурнитура для мебели и сантехники. Саму ванную или душевую кабину можно дополнить красивой шторкой с изображением солнечного южно-французского пейзажа.