- Стилі
Стиль постмодернізм в інтер’єрі – творчий бунт проти нудьги

Стиль постмодернізм – це порушення звичних стандартів і усталених принципів оформлення приміщень . Він виходить з нового погляду на навколишній світ, представляючи його НЕ впорядкованим і зрозумілим, а несподіваним, повним протиріч і невизначеності.
Постмодернізм може поєднувати елементи стилів різних епох, демонструючи їх в новому світлі і з певною часткою іронії. За допомогою контрастів і перебільшень він створює особливий образ дійсності – незвичний і кілька театральний.
Історія формування

Філософія постмодернізму виникла внаслідок розчарування в доктринах французьких просвітителів XVIII ст. Їхня ідеологія будувалася на непорушній системі цінностей, що є якийсь абсолют. Філософи-постмодерністи вважали, що абсолютизація цінностей неминуче породжує тоталітарність, революції і все, що з цього випливає. В якості альтернативи тоталітаризму вони бачили плюралізм – різноманітність поглядів і думок, незалежних і рівноправних.
Постмодернізм багато в чому грунтується на філософії плюралізму, орієнтуючись на окремі елементи, а не на ціле. Архітектурні тенденції постмодерну сформувалися в сімдесяті роки, об’єднавши своїми ідеями майстрів з різних творчим почерком. Постмодерністи критикували принципи попереднього модернізму і, зокрема, поділ міст на зони, аскетичні форми будівель, шаблонне проектування.
При тому, що метою функціоналізму була турбота про здоров’я городян, спорудження гігієнічних масових будівель, критиці було піддано ставлення до мешканців як до якогось «усередненого стандарту», потреби якого можна заздалегідь прорахувати. Розробка екстер’єрів будівель грунтувалася на раціональності, але не враховувала психологічного прагнення людини до різноманітності вражень. Масові споруди того часу називали монотонними, нудними, одноманітними. Вони діяли гнітюче і не задовольняли естетичні та емоційні потреби людей.

Формування постмодернізму в американській архітектурі Герасимчука випадковістю. Справа в тому, що на відміну від Європи, Америка пропустила двадцятирічний період модерністічеськие «затишшя» у вигляді головних принципів історизму. Після того як відомі модерністи – діячі мистецтв, емігрували в Америку, рятуючись від тоталітарних режимів, цей напрямок досягло небувалої популярності і в п’ятдесяті роки вважалося «інтернаціональним стилем».
Як наслідок, американці найбільше втомилися від модернізму і висловили протест у вигляді нової ідеології – постмодернізму. Треба сказати, що архітектурний постмодерн вважається єдиним масштабним напрямком, який зародився поза європейських країн. Відомими прикладами в архітектурі США служать: будівля нью-йоркської компанії АТТ, Новоорлеанський площа Італії, вашингтонська авеню Пенсільванія і інші.
Починаючи з філософії та архітектури, постмодерн продовжився в сфері дизайну, формуючи принципи орієнтування на конкретного споживача. Його метою був пошук виразного дизайну з актуальних змістом і екологічними моральними правилами.

У Європі до постмодерністським спорудам пред’являлися більш суворі вимоги, адже їм потрібно було бути сусідами з архітектурними шедеврами минулих епох. У соціалістичних країнах стиль розвивався паралельно західному – в період перебудови набув значного поширення його відгалуження, зване «соц-арт».
Популяризації стилю сприяла книга французького філософа Жана-Франсуа Ліотара, яка вийшла в вісімдесятих роках під назвою «Стан постмодерн». Автор розглядав загальний стан і спрямованість сучасної європейської культури сімдесятих-вісімдесятих років. Сутність постмодернізму він описував як усвідомлення різноманітності та плюралізму, визнаючи ці явища природними і позитивними.
Незабаром цей стиль проник в усі напрямки мистецтва, включаючи літературу, музику, живопис, кіно і дизайн. У вісімдесятих роках він вже знайшов популярність в різних країнах, чому значною мірою сприяло швидке розвиток мас медіа.
Специфіка стилю

У напрямку постмодернізм інтер’єр може не обмежуватися строгими правилами, його розвиток і становлення триває досі. Сьогодні даний напрямок відносять до культури широких мас, однак воно орієнтується на індивідуального, а не усередненого споживача.
Оформляючи інтер’єр в даному стилі, варто враховувати такі особливості:
- постмодерн ігнорує традиційні принципи дизайну, але при цьому зберігає загальну гармонійність;
- в інтер’єрі використовують різні матеріали, які, здавалося б, не повинні поєднуватися між собою;
- елементи інших стилів перебільшуються, іноді до пародії або гротеску;
- присутній непропорційність і асиметрія в композиціях, окремих предметах меблів та декору;
- неоднорідність інтер’єру може проявлятися в поєднанні незграбних і плавних форм, етнічних елементів різних культур і т.п .;
- дизайнери доповнюють постмодерн зразками історичних і сучасних стилів – від рококо до сюрреалізму;
- в обстановці оригінально обігрується освітлення різних рівнів;
- постмодернізм часто об’єднує житлові зони в один простір, прикладом чого служить квартира-студія;
- на загальному спокійному тлі застосовуються яскраві тони, чіткі орнаменти, символічні форми, контрастні фактури;
- в якості декору використовуються химерні предмети мистецтв, картини в стилі абстракції, кубізму і інших незвичайних напрямків.
Дуже поширений постмодернізм в дизайні сучасних молодіжних клубів, готелів, магазинів, перукарень, галерей. Однак його часто використовують і в житлових приміщеннях, оформляючи таким чином просторі кімнати або квартири-студії.
У кожній країні існують свої особливості постмодернізму, які найчастіше виявляються в специфічному декорі. Однак незалежно від етнічної приналежності, подібні інтер’єри завжди виглядають сучасно, динамічно, креативної і несподівано.
Кольорове оформлення

Постмодернізм в інтер’єрі не органічний будь-якої колірної гами, але основними вважаються світлі нейтральні тони – сірий, білий, блідо-персиковий і беж. Вони служать фоном для оригінальних предметів меблів і декору, дизайнерських конструкцій і втілюються ідей. Для створення акцентів використовують яскраві тони – червоні, рожеві, жовті, помаранчеві, сині, зелені, бірюзові і т.п. У колірному оформленні повинен витримуватися баланс: не можна використовувати нудні, утомляющие поєднання або навпаки занадто яскраві, що викликають, збуджують нервову систему. У картинах, декорі, меблях і обробці часто можна побачити товсті чорні лінії, які додають інтер’єру графічність.
Для досягнення потрібного результату в обробці і меблюванню використовують перламутрові, сріблясті і флюоресцентні тони, різні відтінки кольору «металік». Обираючи ті чи інші колірні поєднання, необхідно враховувати призначення кімнат. Як і в багатьох інших стильових концепціях, більш яскраві тони використовують у вітальні і кухні, а спальню оформляють в світлих пастельних відтінках.
Вікна та двері

Стиль постмодернізм в інтер’єрі не висуває особливих вимог до оформлення вікон і міжкімнатних дверей, в інтер’єр даного стилю можуть вдало вписується найрізноманітніші варіанти. По можливості варто обладнати приміщення великими вікнами, які забезпечать хороше освітлення і підкреслять гру колірних контрастів. Вдалим варіантом стануть вікна до самої підлоги або широкі практично на всю стіну. В ідеалі для оформлення вікон потрібно використовувати жалюзі або рулонні штори. Однак можливі і прямі штори до підлоги нейтрального кольору, що перекликається з обстановкою.
Широкі міжкімнатні проходи можуть взагалі не мати дверей, але частіше їх обладнають розсувними або складними конструкціями. Враження простору допоможуть створити скляні двері, наприклад, з обертовим механізмом. Цілком можливі й звичайні варіанти – орні дверні полотна з дерева, адже постмодерн тяжіє до еклектики і успішно поєднує елементи різних стилів. Для створення яскравого акценту, орні двері можна пофарбувати в несподіваний колір, наприклад, синій, фіолетовий або чорний.
Освітлення

Для інтер’єру в стилі постмодернізм характерно верхнє освітлення і локальне, що розділяє простір на зони. На стелі вішають оригінальну люстру або масивний підвісний світильник. Чим більше оригінальний дизайн освітлювального приладу, тим краще. Для люстр характерні плафони геометричних форм, грона з ламп, кулі, асиметричні і абстрактні композиції, софіти і т.п. В якості альтернативи можна повісити класичну вінтажну люстру або строгий світильник в стилі хай-тек.
Постмодерну властиве поєднання приладів різного типу – галогенних і неонових ламп, світлодіодів і т.п. Дизайнерські настінні бра, торшери та настільні лампи не тільки зонируют приміщення, але і є виразним декором у дусі постмодернізму. Точкову підсвітку встановлюють на стелі по периметру, а також в нішах і тих місцях, де потрібно виділити функціональну зону або підсвітити цікавий предмет інтер’єру.
Меблювання

Для даного напрямку характерна оригінальна меблі незвичайних форм, тому важливо грамотно розмістити її в інтер’єрі. Головне не перевантажити простір кількістю меблів, химерними формами і яскравими фарбами, інакше враження від постмодерну зітреться, а обстановка перетвориться в хаотичний «космічний» базар.
Важливо не забувати про принцип неоднорідності: поєднуйте в кімнаті меблі різного типу, стилю і форм. Наприклад, чіткі прямокутні шафи з круглим столиком і обтічними кріслами, а м’який диванчик з гнутими ніжками з лаконічною металевими меблями стилю хай-тек.
Меблі можуть бути виготовлена з дерева, пластика, скла або металу. Оббивкою служить синтетична шкіра, текстиль, натуральний або штучне хутро. Дизайн часто доповнюють хромовані, дзеркальні, ковані деталі, але в цілому все залежить від вашої особистої фантазії.
При бажанні предмети інтер’єру в стилі постмодерн можна створити самостійно, просто видозмінивши вже наявну меблювання. Найпростіший варіант – декорувати звичайний столик, тумбу або комод абстрактними або сюрреалістичними картинками.
Матеріали

Суворих обмежень в частині застосування матеріалів немає, і навіть навпаки – можна використовувати те, що не дозволяється в інтер’єрах інших напрямків. Так, оздоблювальні матеріали можуть втрачати вихідне призначення: підлогові покриття застосовуються для обробки стін, а іноді і для стелі. Як правило, при оформленні часто використовується штукатурка, шпалери, дерев’яні та пластикові панелі, шпон, ламінат, плитка, фарбування, штучний і натуральний камінь.
Оформлення стін, підлоги і стелі

Оскільки стіни служать фоном для постмодерністської меблів, їх оформляють у світлі нейтральні тони. Однак вони далеко не завжди однотонні, як правило, в інтер’єрі присутні акцентні стіни або ділянки, що сприяють зонування. Наприклад, поверхні стін можна обробити декоративною штукатуркою різного кольору. Крім того, для створення акцентів використовують:
- ніші, вбудовані шафки або полки;
- арочні конструкції;
- акцентні вставки геометричних форм з альтернативного матеріалу – металу, скла, пластику, дерева і т.п .;
- розпису та принти.
Стеля може бути плоским, кесонним або виконаним в кілька рівнів. Його обробляють різними способами: штукатурять, фарбують, встановлюють гіпсокартонні конструкції, оформляють вітражним орнаментом. Багаторівневі стелі обладнають підсвічуванням. Іноді бетонні стелі забарвлюють разом з комунікаційними трубами або декорують дерев’яними балками.
У житлових кімнатах підлоги оформляють ламінатом, паркетом, ковроліном, лінолеумом, наливними складами. У кухні і ванній, як правило, укладають плитку однотонну або з геометричним орнаментом. Іноді підлогове покриття використовують для зонування суміщених кімнат: плитка в кухонній зоні і ламінат у вітальні або їдальні. Акцентом для підлоги може служити яскравий килим з абстрактними малюнками.
Предмети і елементи декору

Важливо не перевантажити інтер’єр декоративними елементами і точно продумати місце для кожної речі. Як декор можна використовувати:
- незвичайні вази з оригінальним орнаментом;
- асиметричні або похилені полки;
- дизайнерські світильники;
- посуд з кольорового скла;
- металеві статуетки;
- Кімнатні квіти в яскравих контейнерах геометричних форм;
- килими, стилізовані під екзотичні шкури;
- твори мистецтв неординарних напрямків;
- постери і принти.
Цікаво виглядатимуть предмети, що використовуються винахідливо і не за призначенням: стопки книг як п’єдесталів для столика, вінтажний телефон в ролі підставки, статуя замість вішалки для капелюхів і шарфів. Постмодернізм відкриває величезний простір для вашої фантазії і широкі можливості для створення унікального інтер’єру.