- Стилі
Стиль модерн в інтер’єрі – поєднання раціональності та комфорту

Стиль модерн – це фантастичний, казковий, декоративний, але при цьому природний і максимально близький до природи стиль. Для нього характерні натуральні матеріали, плавні текучі форми, асиметрія, рослинна тематика і, звичайно ж, різнокольорові вітражі. Традиційний модерн більше підходить для просторих квартир і студій, але навіть в маленькому приміщенні можна відтворити його атмосферу, використовуючи деякі виразні елементи.
Історія походження

Стиль модерн в інтер’єрі сформувався в вісімдесятих роках дев’ятнадцятого століття і згас з приходом Першої світової війни (щоб згодом відродитися знову). Загальним рахунком період його історичної популярності склав трохи більше тридцяти років. Незважаючи на це, модерн вважається одним з найцікавіших, ефектних і складних у виконанні стилів.
У сімдесяті роки дев’ятнадцятого століття в європейських країнах популярний був історизм, що відтворює і з’єднує в інтер’єрі стилі різних епох. Не завжди ці поєднання були вдалими: часто еклектика виливалася в сумбур і плутанину, не вносячи нічого нового в дизайн приміщень. Закономірним стало народження нового стилю, який протиставляв себе набридливому історизму і класики. Перш за все, це проявлялося у вигляді протесту проти ідеальної симетрії, чітких прямих ліній, звичних правильних форм.
Модерн далеко не відразу став визнаним і популярним. Спочатку його розглядали як дивина, екстравагантність і мало не ознака поганого смаку. Першими це протягом підхопили творчі особистості, які прагнули виділятися і бути оригінальними. Однак з часом модерн все ж став масовим стилем.
В основі даного напрямку – ідея про гармонію мистецтва і повсякденного життя в еру промислового прогресу. Модерн створює декоративні форми, що імітують природу, а його основний мотив – рослинний.
Він включає в себе елементи і впливу багатьох інших стилів: часто навіть досвідченим дизайнерам важко визначити межі між історизмом, модерном, арт-деко. Останній прийшов на зміну модерну після закінчення Першої світової війни і, хоча мав схожою концепцією, демонстрував уже інші особливості і риси.
Специфіка стилю

Дизайн в стилі модерн володіє такими рисами і відмітними особливостями:
- Використання натурального дерева. Для концепції модерну характерні тільки натуральні матеріали і найбільше деревина. З неї виготовляють предмети меблів, обробку, віконні рами та дверні полотна. Як правило, використовується дубова і букова деревина. Готовий виріб не прикрашають, але лише покривають лаком, залишаючи на увазі деревну структуру.
- Переважання плавних контурів і відсутність прямих ліній. Неприйнятні різкі обриси, чіткі лінії і гострі кути, оскільки цього немає в світі рослин. Для флори, а значить і для модерну, характерні м’які конфігурації, кучеряве лінії, округлі форми.
- Відсутність правильної симетрії. Форми можуть плавно перетікати одна в іншу. Домінантним є вертикальний напрямок.
- Флористичний і анималистический декор. Для традиційного модерну характерні зображення витких рослин, листя, квітів лілії, бабок, метеликів, птахів і т.п. У сучасній інтерпретації можливі й інші варіанти зі світу тварин і рослин.
- Використання вітражів. Ними прикрашають вікна, двері, світильники, стелі. Тематика візерунків залежить від загального настрою. Це можуть бути рослини, абстракції, жіночі силуети і т.п.
- Великі вікна – прямокутні, у формі арки або вітрини, декоровані рослинним орнаментом.
- Широкі двері в формі прямокутника або арки. Як правило, вони складаються з двох стулок, часто оздоблені мозаїкою, оснащені вітражними вікнами.
- Плавні кручені сходи з широкими сходинками і кованими ажурними перилами.
Особливості архітектури

Архітектурні споруди в стилі модерн не тільки привабливі, але й функціональні. Однак художній декор можна побачити практично на всіх елементах будівлі. У будівництві цього часу використовували залізо, бетон і скло. Форми прагнули до природності, а іноді більше нагадували фантастичний рослинний світ, ніж рукотворний об’єкт. Архітектори відмовлялися від принципів суворої симетрії, встановлювали великі вікна на зразок магазинних вітрин. Розвивалося і удосконалювалося будівництво багатоповерхових будинків.
Архітектура модернізму умовно розділяється на три періоди. Кінець дев’ятнадцятого століття – розробка нових прийомів, упор на декоративність. Перше п’ятиріччя двадцятого століття – освоєння нових матеріалів, а аж до 1910 року прагнення до більш простим і стриманим формам.
Оформлення інтер’єру в стилі модерн

Елегантний і трохи казковий інтер’єр модерн сформувався під впливом багатьох стилів. Серед них не тільки класичний, але і японський, готичний, романський. В інтер’єрі переважають природні, трохи приглушені кольори, вигнуті перетікають форми, вишуканий декор з мозаїки, кованих елементів, карбування, емалей.
Палітра кольорів

Традиційний і сучасний модерн в інтер’єрі передбачає природну палітру кольорів. Це спокійні, злегка приглушені тони і відтінки, як би просвічують крізь легкий серпанок.
В основі лежить світла гама кольорів: перлинні, світло-сірий, молочні, беж, ніжно-персикові. Актуальними природні відтінки зеленого, чорний колір, синій, світло-жовтий, коричневий, теракотовий. Спокійні відтінки допомагають візуально розширити простір, підкреслюють плавність форм, створюють ефект приналежності інтер’єру до світу природи.
Однак не варто думати, що для модерну характерна нудна, монотонна гамма кольорів. Зрозуміло, в ньому присутні виразні акценти. Пожвавити простір допомагають сонячно-жовті, рожеві, лілові, червоні, коралові тони. Нерідко в якості акцентів виступають квіткові орнаменти або барвисті абстракції.
Організація освітлення

Модерн в інтер’єрі вимагає правильного висвітлення: важливий не тільки хороший світло, але і можливість його приглушити, зробити розсіяним. Перевагу краще віддати затишного жовтого світла, а також лампам, здатним змінювати напрямок променів.
У кожній з кімнат можна повісити красиву люстру, тим більше що даний стиль пропонує безліч варіантів. Це може бути розкішна класика з кришталевими підвісками, кованими елементами і позолотою або варіант незвичайної форми, наприклад, у вигляді асиметричного поєднання сфер. Для спальної кімнати підійде вітражна люстра або варіант з плафонами у вигляді квітів, для кухні куляста або зі спускається абажуром.
Для інтер’єрів у стилі модерн актуальні різноманітні торшери. В ідеалі вони повинні бути виконані в схожому дизайні з люстрою. Ніжки торшерів і настільних ламп виготовляються з натурального дерева або металу, іноді – в химерних вигнутих формах, з використанням дрібних декоративних деталей. Плафони можуть бути виконані з порцеляни, скла (матового або з вітражами), металу, дерева.
Нерідко додаткове освітлення забезпечують настінні бра або світильники у вигляді канделябрів. Вони не тільки виконують пряму задачу, а й використовуються для виділення функціональних зон. У сучасних варіантах модерну крім вищевказаних освітлювальних приладів використовують точкові вбудовані світильники – для підсвічування потрібних місць і елементів декору.
Текстильне оформлення

Текстиль в інтер’єрі представлений портьєрами, декоративними подушками, меблевими чохлами, килимами. Іноді в обстановці стилю модерн можна побачити круглий журнальний столик, вкритий скатертиною, що спускається до підлоги. Цікавим варіантом буде круглий килим з рослинним орнаментом. Диванні подушки часто служать акцентами, хизуються яскравими наволочками з флористичної вишивкою.
Штори шиються з натуральних матеріалів – оксамитової, шовкової або атласною тканини. Як правило, їх кріплять до відкритих кованих карнизів, прикрашеним фігурними наконечниками. Підкреслити атмосферу стилю допоможуть асиметричні портьєри і ламбрекени. Для штор характерні пишні драпірування: днем їх розсовують в сторони і закріплюють подхватами, формуючи красиві складки. Крім того, можна використовувати прямі штори до підлоги, прикрашені вертикальним флористичним орнаментом.
Портьєри можуть бути однотонними або з легким візерунком, але в будь-якому випадку вони повинні гармоніювати з оточуючими стінами і меблевою оббивкою.
Використовувані матеріали

Інтер’єр в стилі модерн – вельми дороге задоволення, оскільки його втілення передбачає тільки натуральні матеріали. Основна маса виробів виготовляється з деревини цінних порід: предмети меблів, паркетне покриття, стінові панелі, сходи, декоративні елементи. При цьому застосовуються сорти різних відтінків – їх не фарбують, а покривають лаком, щоб максимально зберегти природну красу. Крім того, в інтер’єрі використовують натуральний камінь, кераміку, скло і метал. Останній застосовується в невеликих кількостях і грає декоративну роль, найчастіше це ковані елементи у вигляді ажурних орнаментів з квітів, листя і гнучких стебел.
Обробка стін

Стіни в стилі модерн покликані створювати фон для фантастичного рослинного інтер’єру. Вони не повинні привертати до себе багато уваги. Для обробки використовують декоративну штукатурку, фарбу або рідкі шпалери. Стіни повинні виходити матовими і гладкими, без фактури. Колірна гамма – світла, приглушена. Для деяких кімнат можна використовувати винні, коричневі і навіть чорні тони, розбавляючи їх світлим рослинним орнаментом. Для останнього обов’язково вертикальний напрямок, як в природі, коли рослини тягнуться до сонця.
В якості альтернативи застосовують дерев’яні стінові панелі, декоруючи ними нижню частину стіни. Даний варіант особливо актуальний в передпокої, тут практичність грає далеко не останню роль. В ідеалі потрібно використовувати натуральне дерево, проте в сучасних інтер’єрах можлива його імітація. Верхня частина стіни оформляється звичайним способом – штукатуркою або шпалерами.
Підлога

Традиційний варіант обробки підлоги в стилі модерн – це натуральний дерев’яний паркет, покладений в формі ялинки. Сьогодні його цілком може замінити ламінат. Крім того, популярною альтернативою є мармур. Деякі дизайнери викладають на підлозі орнаменти з паркету або мозаїки, використовують камінь з візерунковим малюнком. Однак в декоруванні підлоги варто дотримуватися почуття міри – орнаменти повинні бути максимально ненав’язливими. Мозаїка або камінь підійдуть для кухні та ванної, а в кімнатах краще обмежитися звичайною паркетною кладкою.
Відтінок підлогового покриття повинен гармоніювати зі стінами і меблями, будучи на кілька тонів темніше загального фону. У модерні не використовують лінолеум і досить рідко кладуть плитку для підлоги (її квадратна форма занадто геометрична і симетрична, щоб вдало вписатися в стильову концепцію).
Стеля

Стелі в інтер’єрі модерн оформляють ефектно і виразно. Звичайно, вони можуть бути і просто білими, прикрашеними ліпним карнизом і звисає люстрою. Однак при бажанні, ви можете зробити їх по-справжньому розкішними. Для стель актуальні багато елементів класичного стилю – ліпнина, розетки, художній розпис.
Стелі можуть включати різні рівні, але без гострих кутів і прямих ліній, тільки обтічні форми. Зазвичай підвісні багаторівневі конструкції обладнають точковими підсвічуваннями. Ще один ефектний спосіб оформити стелю – встановити витражную конструкцію з підсвічуванням. Дизайнерські вітражі не тільки створять в будинку особливу атмосферу, але і зроблять ваш інтер’єр ексклюзивним.
Меблювання

Для меблів в стилі модерн характерні натуральні матеріали і плавні обриси. Вона дуже нагадує класику, але має специфічні нюанси: всіма силами тягнеться у висоту, демонструє обтічність і великі розміри, компенсуючи це витонченістю і розкішною обробкою. Ніжки столів і стільців вигнуті, шафи і буфети хизуються вишуканою фурнітурою і вітражним склом.
В сучасний модерн можна вдало вписати деяку класичну і минималистичную меблі з відповідними контурами без великої кількості гострих кутів. Однак для неї важлива природна кольорова палітра і натуральні матеріали виготовлення.
Модерн не сприймає тісноти, а оскільки меблі цього стилю досить громіздка, в кімнатах її не повинно бути багато. Традиційно корпусні меблі за кількістю переважає над м’якою: дивани і крісла використовуються тільки там, де вони необхідні, тобто в тематичних зонах для відпочинку. В цілому, в інтер’єрі повинно бути більше дерева, ніж текстилю (або будь-яких інших матеріалів). Слід вибирати оббивку пастельних тонів або приглушених природних відтінків. Ще один підходящий варіант – непомітний рослинний орнамент. Ліжка, каміни, перегородки, поручні сходів можуть бути прикрашені кованими елементами.
Декоративні елементи

Дизайн модерн – декоративний стиль, для якого характерні прикраси, за умови, що вони підтримують основну концепцію. На відміну від деяких інших напрямів, модерністський декор може не бути функціональним і займати своє місце в кімнаті просто «для краси». Незважаючи на гадану марність, такі речі дуже важливі, оскільки створюють потрібну атмосферу і забезпечують справжній затишок. В ідеалі декоративні елементи повинні бути виготовлені з натуральних матеріалів в природному гамі кольорів. Їх може бути багато і навіть дуже багато, проте вони не повинні створювати ефект захаращеності.
Серед найбільш популярних предметів і елементів декору в стилі модерн:
- вази з кришталю або кольорового скла;
- вишукані порцелянові вироби – статуетки або посуд;
- статуетки з бронзи, гіпсу, мармуру і т.п .;
- вантажні багато декоровані годинник – настільні, камінні, настінні, підлогові;
- свічники – кручені, ковані, з декором рослинної тематики;
- витончені рами картин і дзеркал з флористичними орнаментами;
- вітражі на вікнах, дверях, меблів, освітлювальних приладах, стелі;
- ліпнина і розетки на стелі;
- декоративні диванні подушки в шовкових вишитих наволочках.

У декоруванні яскраво виражені такі мотиви:
- рослинні – кручені стебла, листя, квіти, флористичні орнаменти, стилізовані зображення ірисів і лілій.
- анімалістичні – найчастіше зустрічаються зображення бабок, метеликів, коників, птахів.
- нерідко в інтер’єрі можна побачити японські мотиви, абстрактні малюнки, зображення дівчат з розпущеним волоссям.
Виразним акцентом в інтер’єрі може стати справжній, електричний або декоративний камін. Його можна прикрасити ліпниною, деревом, мармуром, обладнати кованими гратами і забезпечити такими ж аксесуарами.
Як декор можна використовувати картини відомих художників-модерністів – Мухи, Клімта, Бірбанка або інших. Це можуть бути не тільки майстри минулого, а й сучасні художники. Картини, написані в стилі модерн, як не можна краще підкреслять особливості стилю і створять необхідну атмосферу.
Модерн стиль – це унікальне явище в світі мистецтва. Даний стиль дуже недовго пробув на піку своєї популярності, але залишив незгладимий слід і подарував світові чимало шедеврів. Він до цих пір залишається актуальним у багатьох сферах, включаючи архітектуру, живопис і дизайн інтер’єрів. Частково або повністю його відтворюють у себе вдома справжні естети – люди неординарні, творчі та досконало вміють цінувати красу.