Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Стиль маньєризм в інтер’єрі – спотворення еталонних пропорцій

01/02/2021

Стиль маньєризм – це своєрідне напрямок, в якому домінує кожен предмет окремо над загальним змістом. При застосуванні даного стилю в інтер’єрі звертаються до минулих часів і повторюють кращі досягнення, що запам’яталися найбільше. У дизайні, як правило, переважають гротескні орнаменти, образи з області фантастики.

Загальний зовнішній вигляд не особливо цінується, увагу приділяють бездоганному зовнішньому вигляду окремих елементів. При цьому виділяють лінії, силуети, яскраві плями в оформленні. Маньеризм вважають проміжним етапом між епохою Відродження і бароко.

Історія напрямку

Місцем зародження маньєризму стала Італія. До основних вогнищ розвитку напрямку відносять Флоренцію, Мантуї і Рим, пізніше він з’явився у Франції та інших країнах Європи. Криза, який спостерігався в суспільно-політичній сфері, став своєрідним поштовхом для зародження стилю. У період пізнього Відродження спостерігалася нестійкість практично у всіх сферах. Початок маньєризму в деяких випадках відносять до 1527 році, коли відбулося розграбування Риму. Даному напрямку була властива помітна форма, за допомогою якої відбивалася трансформація мистецтва і літератури.

Свою назву стиль одержав в період між двома важливими епохами: Відродження і Барокко. Маньеризм був сприйнятий школами мистецтва в Італії в 1520-1600 рр. Етап став відображенням кризи ідеалів художньої сфери епохи Відродження в Італії. Тут відчувається втома, вичерпаність життєвих джерел. У зв’язку з цим термін маньеризм часто використовували для позначення кризових фаз розвитку багатьох художніх стилів в різні періоди.

Стиль набув популярності завдяки відомої особистості ХVI століття. Це був художник і біограф Вазарі, що дав позитивну характеристику напрямку Маньеризм. До переваг стилю він відніс граціозність, врівноваженість і витонченість.

На початку XVII століття багато критики вважали, що мистецтво кінця ХVI століття в Італії пережило занепад, оскільки вершиною процвітання став період Ренесансу. Мистецтву, яке величали терміном «Маньєризм», були притаманні такі нюанси:

  • застосування метафор;
  • надмірна наповненість;
  • пристрасть до гротеску.

Гармонія форм, яка була досягнута після епохи Відродження, стала поступово розпадатися. Це сталося через розвиток і надмірної ідеалізації окремих деталей, засобів образотворчого мистецтва. В даному випадку краса кожного елемента окремо стала набагато важливіше краси цілого. Одним з представників стилю маньєризм став Рафаель, який відмовився від врівноважених засобів вираження, властивих епосі Відродження.

Особливості стилю

Маньеризм стиль характеризується застосуванням наступних основних елементів:

  • барвиста розпис поверхонь;
  • наявність фресок, ліпнини, статуй, картин;
  • відсутність єдності стильових рішень;
  • завантаженість окремими деталями;
  • вигадлива краса;
  • виразність кожного компонента;
  • відсутність чітких критеріїв;
  • реалістичне використання форм;
  • незвичайне застосування колірних рішень;
  • наявність інкрустацій з благородних металів.

В даному стилі відсутні встановлені стандарти, яких необхідно дотримуватися в процесі організації форм. Нетрадиційні і ілюзорні прийоми стали широко поширеними. В інтер’єрі можна зустріти сліпі вікна, помилкові арки, ніші, міжкімнатні двері. Крім того, для маньєризму притаманне використання химерних розмірів, освітлення і колірних переходів.

Фасадну частину будинків оформляють з особливою пишністю. Застосовують скульптури, орнаменти, інкрустації золотом, сріблом. У картинах навмисно спотворювали форми, змішували стилі, застосовували барвисту кольорову гаму, незвичайні світлові ефекти. При створенні скульптур застосовували прийоми подовження пропорцій тел.

Оформлення інтер’єру в стилі маньєризму

Дизайн є електічним, оскільки поєднує кілька різних напрямків (модерн, постмодерн, бароко). Даний стиль часто критикували за такі нюанси:

  • відсутність єдності стильових рішень;
  • непродумані рішення планування;
  • наявність спотворених форм;
  • присутність псевдоелементів.

Представники мистецтва тієї епохи часто жертвували цілісної красою заради однієї деталі. Відчуття розкоші створювалося через художній дисонанс.

Кольорові рішення

В інтер’єрі застосовується досить різноманітна колірна гамма. З великою кількістю контрастів слід бути гранично обережним. Проект повинен бути строкатим без зайвої пастельних і контрастів. Відмінно підійдуть яскраві сині, зелені, червоні та рожеві відтінки.

Характерні нюанси обробки

У сучасному будинку, дизайн якого виконаний в стилі маньєризму, переважають такі деталі:

  • стіни зі специфічними шпалерами, малюнками;
  • картини (антикваріат або якісна копія);
  • дивовижні різьблені свічники;
  • масивні меблі з різьбленням, інкрустацією;
  • дзеркала в стилі Бароко;
  • свічники, статуетки в стилі Модерн.

Маньеризм в інтер’єрі передбачає наявність чітких принципів. Архітектурні елементи виконуються з ухилом на класику. Актуально виглядатимуть ілюзорні прийоми у вигляді сліпих вікон, помилкових арок. Воліють неправильні пропорції різних деталей, барвисті акценти і мажорні кольору. У дизайні переважає величезна кількість скульптур, аксесуарів з позолотою або сріблом, орнаментів.

Меблевий гарнітур

Меблі в масивному виконанні з особливою химерністю буде як не можна до речі. Перевагу віддають мідним, срібним і золотим відтінкам. В якості оббивки використовують льон з яскравими візерунками. Ідеальний варіант – антикваріат. Якщо купити антикварні меблі не вдалося, то можна підібрати гарнітури, які виготовлять на замовлення. Як декор доречно буде виглядати різьблення, дорогоцінні камені, метал.

Текстиль

Матеріал для штор в обов’язковому порядку вибирають досить щільний і важкий. Перевагу віддають парчі і щільному льону. Відтінки штор повинні бути глибокими, насиченими. Як декоративні елементи використовують пензлики, спеціальні підхоплення, мають масивний вигляд.

При оформленні спальних кімнат використовують натуральні матеріали, найкращим з яких є льон. Бездоганний вигляд льняному матеріалу додають за допомогою красивої фактури, відмінною передачі кольору. Льон в якості домашнього текстилю дозволить втілити в життя стильний інтер’єр, який буде максимально комфортним для життя. Крім того, він здатний вигідно підкреслити спроможність господарів будинку.

Особливість предметів меблів

Для даного стилю підбирають важкі предмети з декором, які коштують дуже дорого. Перевагу віддають антикварних меблів, яка є ровесницею напрямки. В обробці переважає позолота, срібло, бронза. Химерні предмети меблів неодмінно привернуть увагу кожного. Також актуальні орнаменти з саркастичними образами, які видніються на фасаді, спинках. Дозволено застосування якісних підробок, які мають дорогий і вигадливий вид.

Поширені варіанти аксесуарів і декоративних елементів

В інтер’єрі широко застосовуються елементи декору, які можуть ставитися до абсолютно різних стилів. Основна мета при виборі аксесуарів – без слів розповісти про фінансову спроможність господарів житла. Актуальними будуть вітражі, статуї, фрески, дорогоцінні камені і метал, які мають високу вартість. Досить часто антикваріат замінюють високоякісними копіями, окрасою яких служать самоцвіти.

У центрі стелі кріплять важку люстру з кришталю, яку оточує дивовижна ліпнина. При недостатньому освітленні додатково використовують вишукані бра і торшери. На вікнах, як правило, красуються портьєри високої щільності.