Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Класичний стиль в інтер’єрі – поєднання пишноти і пропорційності

24/01/2021

Класичний стиль – це завжди безпрограшний варіант, показник респектабельності і бездоганного смаку. Класика інтер’єр підійде тим, хто цінує вічні канони краси, непідвладні примхам моди і впливу часу. Сучасні версії класичних інтер’єрів можуть дещо відрізнятися від традиційних, але їм завжди притаманна гармонія, вишуканість і комфорт.

Походження стилю

Коріння класичного стилю сягають часів становлення античності давньогрецької культури. Однак остаточно він сформувався в Європі сімнадцятого століття в епоху Ренесансу. Саме слово «класичний» перекладається з латинської як «зразковий». Стиль, який будувався на принципах античного класицизму, став основою для розкішних палацових напрямків – ампіру, бароко, рококо.

У різних країнах класичний стиль мав характерні особливості. Французьку класику називали стилем короля Людовика Чотирнадцятого – їй була властива розкіш, вишуканість, химерність. Англійська класичний стиль в інтер’єрі відрізнявся стриманістю і аристократизмом. Російська класика була в міру пишною і монументального, дотримувалася точних пропорцій і принципів гармонії.

Всі різновиди національної класики об’єднувала якась урочистість, тяга до розкоші і великим архітектурним формам. В інтер’єрі завжди присутній координаційний центр, навколо якого шикувалися інші предмети. При цьому дотримувалися принципи симетрії, а вся обстановка являла собою єдину композицію. Згодом сформувалося популярний напрям, відоме як «неокласика». Нова класика відрізнялася більшою стриманістю і меншою категоричністю: дозволяла експериментувати з матеріалами, добре поєднувалася з іншими стилями, висувала набагато менше вимог до площі приміщень.

Принципи та специфічні особливості стилю

Класичний стиль інтер’єру відрізняють наступні риси:

  1. Правило симетрії. В обов’язковому порядку дотримується один з головних принципів античного класицизму: предмети повинні бути симетричними самі по собі і дзеркально відображати один одного в інтер’єрі. Класична обстановка не сприймає зонування і являє собою єдиний композиційний ансамбль.
  2. Наявність головної осі – координаційного центру. У кожному приміщенні повинна бути точка відліку, якийсь об’єкт, навколо якого вибудовуються інші предмети. Як правило, це великий, значущий елемент інтер’єру, наприклад, камін або обідній стіл. Меблі, світильники та інше розташовується симетрично від центру.
  3. Сферичні і напівсферичні форми. Класичний інтер’єр включає різні геометричні форми, але сфера – одна з головних його особливостей. Це арки, колони, арочні віконні прорізи, закруглені контури меблів і т.п.
  4. Багатий декор. У будь-якому з класичних напрямків елементи декору грають важливу роль, але найбільша їх кількість характерно для бароко і рококо. Прикраси у вигляді ліпнини, барельєфів, різьблених орнаментів, фресок і позолоти створюють ту саму розкіш і урочистість палацового стилю.
  5. Стриманість. Класика може бути не тільки помпезною, але і благородно помірною. Наприклад, ця риса характерна англійському напряму, а також сучасному класичному стилю.
  6. Натуральні матеріали. Вони ніколи не виходять з моди, респектабельно виглядають і дорого коштують, а тому найкращим чином підтримують стильову концепцію.
  7. Національні особливості. У різних країнах класика має свої нюанси, що варто враховувати при створенні дизайн проекту і оформленні інтер’єру.

Освітлення

Класичний дизайн інтер’єру має на увазі гарне освітлення. Раніше воно досягалося за рахунок великих вікон і високих стель, але сьогодні квартири такого розмаху – рідкість. Якщо планування в чомусь не відповідає вимогам, це можна згладити за допомогою багаторівневої системи освітлення.

Обов’язковою умовою є потужна люстра під стелею. Вдалим варіантом стане люстра з кришталевими підвісками, які відображають промені світла і сприяють кращому освітленню. Крім того, з боків дивана або у крісел встановлюють високі торшери. Якщо цього недостатньо, на допомогу приходять настільні лампи і настінні бра. Перші можна розташувати на каміні, тумбочках або комоді. Класичний варіант бра – у вигляді витонченого канделябра. Крім того, цілком доречні будуть красиві свічники зі справжніми свічками.

Варто мати на увазі, що для кімнат з невисокими стелями потрібно вибирати люстри середніх розмірів, а якщо площа невелика – віддавати перевагу настінним світильників, а не торшерами.

Кольорова гама

Найчастіше інтер’єр в класичному стилі має на увазі світлу колірну гамму, але в деяких випадках можуть переважати відтінки темного дерева. Чого не сприймає класика, так це яскравих неонових тонів, зайвої строкатості і різких контрастів.

Зазвичай використовують пастельні відтінки білого, бежевого і світло-сірого, включаючи молочний, вершковий, пудровий і т.п. Вони добре поєднуються з позолотою, роблять приміщення ошатним, просторим і світлим, сприяють емоційній рівновазі. Крім золотого і бронзового кольору, акцентами можуть виступати: коричневий, оливковий, глибокий синій, благородний бордовий, лососевий, приглушено ліловий. При цьому не варто використовувати в одному приміщенні більше двох акцентних тонів.

Обробка стін

Перш за все, стіни в приміщенні необхідно ретельно вирівняти. У декоративних цілях встановлюють колони, пілястри, обладнають спеціальні ніші. Стіни прикрашають ліпниною, молдінгами, барельєфами. Нерідко рельєфні орнаменти покривають позолотою.

Традиційно стіни оформляють в кілька ярусів: дерев’яний або ліпний бордюр, основна площа стіни, розділена на вертикальні частини, фриз і карниз під стелею. В англійському класичному інтер’єрі виділяють також дерев’яні панелі в нижній третині стіни.

Стіни зазвичай обробляють штукатуркою, фарбують, обклеюють якісними шпалерами, обшивають дерев’яними панелями.

Підлогове покриття

Оскільки класичний дизайн грунтується на натуральних матеріалах, найчастіше для обробки підлоги застосовують паркет. Він може бути однотонним або складатися в орнамент. В якості альтернативи використовують поліровану дошку, ламінат, плитку для підлоги з імітацією мармуру. Для затишку і відтворення атмосфери підлогу у вітальні і спальні покривають візерунковим килимом.

Оздоблення стелі

Стеля в класичному інтер’єрі повинен бути бездоганно рівним і гладким. Зазвичай його залишають плоским і обробляють в білому або світло-бежевому кольорі. Для оформлення використовують декоративну штукатурку, фарбування, натяжні конструкції. Рідше встановлюють багаторівневі стелі з підсвічуванням, як правило, в неокласичних інтер’єрах.

Стелі декорують ліпними карнизами, розеткою для люстри, художнім розписом. Однак у всьому потрібно дотримуватися почуття міри і не зловживати прикрашення, стеля повинна розширювати простір і дарувати відчуття свободи, а не нависати рясним декором над головою.

Оформлення вікон

В інтер’єрі класичного стилю вікна оформляють світлими шторами або портьєрами. При цьому використовують якісні натуральні тканини: оксамит, атлас, шовк, тафту, жаккард. Штори можуть бути однотонними або з золотистими візерунками, прямого крою або з пишними драпіровками. При бажанні їх можна доповнити декоративними подхватами, пензликами, бахромою. Нерідко замість портьєр вікна оформляють австрійськими шторами. Також в комплекті з портьєрами можуть використовуватися стримані ламбрекени

Меблі

В процесі меблювання кімнат важливо приділити увагу якості меблів і правилам розстановки. Зокрема, потрібно дотримуватися принципу координаційних центрів і розставляти меблі симетрично. Зовнішній вигляд і особливості предметів інтер’єру багато в чому залежать від конкретного напрямку класики. Наприклад, темне дерево, крісла з високою спинкою, оббивка в смужку – це англійський класичний стиль. Гнуті ніжки і нескінченну кількість завитків – це французьке рококо, а позолота і червона оксамитова оббивка часто свідчить про приналежність до ампіру.

Однак всі меблі класичного стилю виготовляється з натуральних матеріалів, відповідає найвищому рівню якості і володіє чималою ціною. Дуже часто її прирівнюють до творів мистецтва. Класичним предметів меблів притаманні правильні геометричні форми і плавні обриси, як оббивка використовуються дорогі натуральні тканини. Меблі зі світлою або білою основою оббивають пастельним текстилем, а вироби з темних порід дерева тканиною більш яскравих насичених тонів.

Щоб обставити квартиру або будинок, можна придбати антикварні меблі або скористатися сучасними стилізованими моделями. Сьогодні багато виробників пропонують якісну дерев’яну меблі в класичному стилі: обідні столи зі стільцями, комоди, буфети, кухонні гарнітури, ліжка, шафи для одягу, етажерки, крісла, дивани і навіть банкетки в передпокій.

Використовуваний текстиль

Класична меблі не має на увазі накидок, тому її красива оббивка завжди на виду. Зазвичай використовують натуральний хлопок, оксамит, шовк, атлас або шкіру в гамі пастельних або насичених, але не кричущих кольорів. Для неокласичного інтер’єру нерідко підбирають якісні сучасні аналоги. Забарвлення оббивних тканин може бути однотонною або з легким візерунком.

Крім того, текстильний декор в інтер’єрі представлений портьєрами або шторами, килимами, покривалами для ліжок, декоративними подушками, іноді – скатертинами і тканинними абажурами.

Декоративні елементи

Для цього стилю характерний античний декор: ліпнина, рельєфний орнамент, колони, пілястри, статуї, бюсти і маленькі статуетки. Доречна художній розпис стін і орнаменти на паркетній підлозі. Крім того, інтер’єр доповнюють картини і дзеркала в позолочених або бронзових рамах, кришталеві люстри, бра у вигляді канделябрів, підсвічники, вази, підлогові і настільний годинник, тонкий фарфор і срібний посуд.

Як оформити різні кімнати

Дизайн квартири в класичному стилі підходить для оформлення різних кімнат, незалежно від призначення. Єдиним обмеженням може стати мала площа і занадто низькі стелі. Історично класика в інтер’єрі мала на увазі просторі приміщення, тому в тісних кімнатах її не вдається успішно відтворювати.

Вітальня

Підбираючи обстановку в вітальню, варто пам’ятати про головні характеристики меблів:

  • натуральні матеріали;
  • якісна робота;
  • плавні обриси;
  • помірний декор.

Це може бути антикваріат або хороша сучасна стилізація. Координаційним центром можна зробити камін або журнальний столик, а навколо розставити дивани та крісла. У великих віталень буває кілька точок відліку з симетрично розташованої меблями.

У цій кімнаті варто повісити велику красиву люстру – бронзову або з кришталевими підвісками. Стіни можна прикрасити картинами і світильниками у вигляді канделябрів. Згідно античних традицій в вітальні будуть доречні симетрично розташовані колони, пілястри, високі дзеркала в позолочених рамах. Портьєри і килим на підлозі повинні гармоніювати за кольором з меблевою оббивкою. Іноді підлогу вистилають більш яскравим килимом в якості колірного акценту.

Камін в класичній вітальні служить не тільки координаційним центром, а й виразним предметом декору. Часто його прикрашає ліпнина, мармур, вишукане різьблення, ковані елементи. На камінній полиці можна розмістити античні статуетки, бронзові свічники, вантажні шкатулки або годинник.

Спальня

Основний акцент класичної спальні – велике ліжко з високим узголів’ям візерункової форми, оббитих натуральною тканиною. Обов’язковою умовою є розкішний текстиль – покривала, декоративні подушки, килим, віконні штори. Зазвичай в якості декоративних тканин використовують атлас, шовк або оксамит. Оформлення спальні виконується в ніжній пастельній гамі і злегка оттеняется позолотою.

Доповнити інтер’єр можна тумбочками, комодом, негроміздкі одежні шафою, туалетним столиком з витонченим кріслом або м’якою банкеткою. У спальні традиційно використовують багаторівневе освітлення – люстру, настінні бра, настільні лампи на приліжкові тумбочках.

Кухня

Кухня класичного стилю повинна бути вишуканою і красивою, але не на шкоду комфорту і функціональності. Краще віддати перевагу непомітною вбудованої техніки або приховати її за фасадами стилізованого гарнітура. Кухонний фартух оформляють в білому або світло-бежевому кольорі, обробляють плиткою з легким тематичним орнаментом.

Гарнітур повинен бути дерев’яним – світлим або в колір темного дерева. Нерідко його прикрашає рельєфний орнамент в стилі ліпнини, витончена фурнітура, красива різьблення. Ідеальним варіантом стільниці стане мармур – красивий, надійний і довговічний.

У кухні, суміщеної з їдальнею, можна поставити невеликий острів для поділу зон. Обідній стіл – круглий або овальний в комплекті зі стільцями або м’якими напівкріслами. Над обідньою зоною доречна невелика люстра, над робочою зоною – підсвічування.

Ванна

При оформленні ванної варто орієнтуватися на її габарити. У просторій кімнаті можна поставити ванну в центрі, повісити люстру, доповнити інтер’єр комодом, туалетним столиком, м’яким диваном або кріслом. У приміщенні більш скромного розміру можна підкреслити класичний стиль за допомогою натуральної обробки – каменю або стилізованої під мармур плитки. Сантехніку краще підбирати білого кольору, плавних форм із стилізованою фурнітурою.

Збільшити простір кімнати допоможе велике дзеркало в пишній позолоченій рамі. По обидва боки від нього повісьте настінний бра у вигляді бронзових канделябрів.

Кабінет

Як правило, робочий кабінет оформляють в англійському класичному стилі, нерідко поєднуючи його з бібліотекою. Тут доречний масивний стіл з цінної породи дерева, зручне крісло, книжкові стелажі або шафи. Іноді в кабінеті встановлюють камін і виділяють зону для читання, диван або м’яке крісло, а поруч ставлять торшер. Декором може служити надихаюча картина, ексклюзивні письмове приладдя, книги в красивих позолочених палітурках.