Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Китайський стиль в інтер’єрі – дітище Сходу

20/01/2021

Китайський стиль – це червоний, золотистий і чорний колір, фантастичні тварини, символи, орнаменти та традиційні перегородки. Китайський стиль інтер’єру цілком пізнаваний і явно відрізняється від інших етнічних напрямків, в тому числі і від японського.

Для відтворення істинно китайського інтер’єру мало вибрати відповідні меблі, оздоблення та предмети декору. Простір будинку або квартири має бути організовано за принципами науки феншуй, що має на увазі точне і гармонійне розміщення всіх елементів. Творчий безлад, захаращення і зайві деталі абсолютно неприпустимі.

Як розвивався стиль

Європейці зацікавилися китайською культурою ще у вісімнадцятому столітті. В ті часи особливо цінувався китайський фарфор, екзотична меблі і східні предмети декору. В Англії відомий дизайнер меблів Чиппендейл використовував китайські мотиви в дизайні своїх моделей.

Со временем в моду вошли не только экзотические изделия, но и принципы китайской философии фэншуй, позволяющие гармонизировать жилое пространство. Оформление, предметы интерьера и цветовая гамма, выполненные и размещенные особым образом, позволяли влиять на течение энергии Ци и тем самым повышали гармонию.

Однак помилково думати, що китайський стиль в інтер’єрі обмежувався правилами та вимогами феншуй. Історичні події також впливали на його розвиток. Наприклад, правителі китайських династій вводили власну моду на оформлення інтер’єрів та екстер’єрів. Якщо в епоху Мін воліли стриману минималистичную обстановку, то представники Цин впроваджували яскраву палітру кольорів і виразні декоративні елементи.

Специфічні риси китайського стилю

Традиційний китайський інтер’єр має наступні особливості:

  • предметів інтер’єру властиві злегка округлені лінії, оскільки кути по феншуй несуть негативну енергетику;
  • основним матеріалом є бамбук, а також сандалового дерева. Часто використовується мармур, шовкові тканини, кераміка;
  • для даного стилю характерні зображення ієрогліфів, фігурки тварин, статуетки Будди, східні килими, художній розпис.

Особливості архітектури

Принципи китайської архітектури залишалися незмінними протягом багатьох століть. Архітектура прирівнювалася до творчості і філософії, дозволяючи осягати суть речей і створювати форми, що сприяють гармонії, мудрості і процвітання.

Традиційно китайський будинок служив обителлю для кількох поколінь. У кожної родини був власний двір. Що цікаво, планування селянських будинків і палацових споруд була практично однаковою.

Одна з найвідоміших архітектурних форм – багатоярусна китайська пагода. Дах кожного ярусу покривалася черепицею, мала пологі схили і загнуті кути. Чим більше поверхів вміщала пагода, тим багатшим вважався її власник. Північна і південна традиції будівництва пагод мали свої особливості. Так, для південної архітектури властиві:

  • значительный радиус кривизны – кровля прогибается и задирает карниз;
  • обильный декор – на коньках размещали фигурки богов и мифологических существ;
  • множество орнаментов и резных узоров.

Північні пагоди відрізнялися більшою стриманістю, мінімальним загином покрівлі, простим нехитрим декором.

Оформлення інтер’єру в китайському стилі

Китайський інтер’єр відрізняється простотою, поміркованістю, лаконічними формами. Такий підхід до оформлення будинку сприяє кращому єднанню людини з природою. Обстановка тяжіє до мінімалізму, предмети меблів дуже низькі і використовуються в малій кількості. Складені на полицях речі закриваються спеціальними ширмами.

Фен Шуй

Філософська наука феншуй ґрунтується на взаємозв’язку всіх речей і явищ в просторі, включаючи і людини. Правильне розміщення кімнат і предметів інтер’єру забезпечує сприятливий перебіг Ци, яка створює гармонію, залучає удачу і процвітання. Згідно феншуй, енергія Ци включає в себе п’ять основних елементів: вогонь, землю, воду, дерево і метал. Життєвий простір в будинку необхідно організувати таким чином, щоб всі п’ять стихій перебували в рівновазі. Ці принципи мають не тільки філософське, але також функціональне і естетичне значення: упорядкований інтер’єр, коли для кожної речі продумано її місце і функція, вельми зручний і виглядає дуже красиво.

Палітра кольорів

Кольори відіграють важливу роль в китайській філософії і дизайні. В першу чергу, це пояснюється зв’язком кольору з початковими елементами. Грунтуючись на цій символіці, китайці підбирали кольорову палітру для інтер’єру, а також одяг і продукти харчування.

  1. Чорний колір символізує Воду, а також і небеса.
  2. Білий – ототожнюється з металом і є символом чистоти, блиску, сяйва. За сумісництвом білий колір в Піднебесній вважається траурним, тому в інтер’єрах їм не зловживають.
  3. Червоний – символізує Вогонь і активну енергію вогняного дракона, а також влада, мудрість і процвітання.
  4. Жовтий або золотистий – символ стихії Землі, уособлює багатство, радість, безтурботність розуму.
  5. Синій і зелений кольори символізують стихію Дерева, синій позначає благородство, а зелений умиротворення.

Використовувані матеріали

Китайський дизайн інтер’єру відрізняється самобутністю, гармонією, близькістю до природи. Цьому сприяють натуральні матеріали, що застосовуються для обробки приміщень і виробництва меблів.

Один з найпоширеніших китайських матеріалів – бамбук. Його використовують для оформлення стін, виготовлення легких перегородок, предметів меблів і декору. Також актуальна тверда деревина – яскравим прикладом може служити сандал, що володіє стійкістю до гниття. Саме з сандалу робили екзотичні китайські шкатулки, вишукані столики, скрині, комоди, шафи. У минулому сандалову меблі лакували по секретної технології. Крім дерева, використовували натуральний камінь, зокрема, мармур, а також шовк, кераміку, папір.

Меблі

Меблі в китайських сім’ях переходила з покоління в покоління, оскільки була дуже якісною, красивою і довговічною. Найбідніші верстви взагалі не користувалися предметами меблів, в їх будинках були тільки циновки. Люди заможні могли дозволити собі предмети інтер’єру, виготовлені з бамбука. Найдорожчу меблі створювали з цінної деревини, наприклад, з сандалу. Сучасні китайські вироби можуть виготовлятися зі звичайної деревини – дубової, кленової, вишневої і т.п.

Меблі будь-якого класу прикрашали різьбленням і художнім розписом (птахи, квіти, орнаменти, історичні та жанрові картинки). Як правило, її виготовляли в темних відтінках червоного або зеленого, а також в чорному кольорі.

Предмети інтер’єру розставлялися симетрично, тому більшість з них було придбано парами. Це мало не тільки декоративний, але і філософський зміст. Так, стіл і два стільці з боків служили символом любові, щасливого життя і процвітання. Нерідко над ними вішали картини або килими з шовкової тканини.

Шафи розміщувалися один проти одного. При виготовленні шаф фасади залишали чистими, щоб потім їх розписав художник. Малюнки також мали сакральне значення, яке полягало в побажанні різних благ. Наприклад, квітуче персикове дерево бажало довгих років життя, дракон – влади, півонії – багатства і знатності.

Оформлення вікон

Як правило, вікна в китайському інтер’єрі прямокутні, але зустрічаються також круглі, арочні, багатокутні. Традиційно їх затягували рисової папером, іноді обладнали віконницями з яскравою красивою розписом. Раніше було не прийнято закривати вікна шторами, хіба що використовувалися розсувні екрани або різьблені решітки. Зараз часто можна побачити рулонні штори, ролети з бамбука, китайські фіранки, які знизу підв’язуються стрічками.

Підлога

Підлоги повинні бути простими і лаконічними: їх покривають натуральним паркетом або підлоги плиткою. Паркет може бути бамбуковим або дерев’яним, а крім того, сьогодні замість нього можна використовувати ламінат. У вітальні часто кладуть красивий килим червоного кольору.

Килими займають особливе місце в інтер’єрі – красиві шовкові, з вовни або просто плетені циновки. Мистецтво виготовлення килимів в Китаї процвітає вже не одну тисячу років. Раніше всі килими створювалися вручну і прикрашалися тематичними малюнками: символи, ієрогліфи, орнаменти, зображення драконів, чапель, тигрів, лотосів і т.п.

Обробка стін

Оформлення стін в китайському інтер’єрі вражає ефектним декором, але відтворити даний стиль в сучасних оселях не так вже й складно. Сучасний ринок пропонує широкий асортимент стилізованих шпалер, які допоможуть створити потрібну атмосферу і дотриматися принципів науки феншуй.

Традиційно в Китаї використовували світлі шпалери – бамбукові або паперові. Їх прикрашали малюнками, ієрогліфами, орнаментами з великою кількістю дрібних деталей, що сприяло тривалому споглядання. Крім того, багато символів несли особливий сенс:

  • Інь-Янь – створював в будинку гармонію, рівновагу, спокій;
  • дракон – символізував мудрість, багатство, владу;
  • квітуча вишня, бамбук, бонсай і інші рослини уособлювали єднання з природою, але також мали індивідуальний сенс;
  • ієрогліфи – позначали здоров’я, багатство, довголіття і т.п., а їх красиве накреслення дарувало естетику і створювало гармонію.

Шпалери – не єдиний варіант обробки в китайському інтер’єрі. Нерідко стіни забарвлюють в світлий колір, після чого багато прикрашають. Один з найефектніших способів виділити активну зону – повісити розкішний китайський килим з шовкової тканини. Такі килими прикрашали дрібним чудернацькими візерунками, побутовими сценками, багатоярусними пагодами, зображеннями звірів, птахів і рослин, міфічними істотами, витонченими ієрогліфами, які могли складатися в цілі вірші. У заможних будинках також можна було побачити панелі з дерева з вишуканою різьбою.

Як правило, використовували червоно-жовту гаму кольорів, що уособлює стихію Вогню – активну енергію, розвиток, творчість, рух вперед. Іноді на шпалерах, килимах або малюнках переважали коричневі тони, що символізують багатство, стабільність, успіх і процвітання.

Оздоблення стель

Для китайського інтер’єру характерні складні багаторівневі стелі, що символізують небесне склепіння. Якщо в будинку високі стелі, можна відтворити цю традицію за допомогою підвісних гіпсокартонних конструкцій. При цьому важливо дотримуватися принципів симетрії.

Якщо висота кімнати невелика, краще залишити стелю плоским, наприклад, встановити натяжні полотна або просто пофарбувати. Буде доречна легка розпис в китайському стилі: квітуча вишня, птиці, ієрогліфи або навіть дракон.

І, звичайно ж, інтер’єр в китайському стилі не обходиться без китайських світильників у вигляді куль з тканини або паперу. Вони дають дуже м’яке приглушене світло, тому грають швидше декоративну функцію, прикрашаючи собою стелю і підкреслюючи стилістику. Для китайських будинків характерна деяка затененность, але сучасні інтер’єри потребують більш яскравому освітленні. З цією метою на стелях встановлюють точкову підсвітку. Крім того, для підтримки іміджу можна використовувати великі китайські ліхтарі у формі пагоди з бахромою і звисаючими кистями.

Елементи декору

Для цього стилю характерне використання шовку, але також і інших натуральних тканин. Текстильний декор представлений шовковими килимами, вишитими покривалами і подушками, м’якими пуфами, тканинними ширмами, а іноді і оббивкою стін. У деяких варіантах дизайну вікна закривають тканинними фіранками.

Існує безліч предметів декору, здатних вдало підкреслити цю стилістику. Це можуть бути: паперові віяла, картини з традиційними зображеннями, китайські ліхтарики, фігурки тварин, богів або міфічних істот, полотна з написаними ієрогліфами, підлогові вази, порцеляновий посуд і статуетки, бамбукові вироби і т.п. Зовсім не обов’язково використовувати багато аксесуарів відразу: в кімнаті з правильно підібраною обробкою і меблями достатньо буде декількох яскравих акцентів.

Оформлення кімнат

Розробляючи дизайн кімнати в китайському стилі, необхідно керуватися принципами феншуй. І хоча обстановка передбачає невелику кількість меблів, вона багато в чому відрізняється від мінімалізму. Колірна палітра зазвичай включає червоні, жовто-золотисті, чорні, беж і коричневі тони.

Спальня

Вся меблі виготовляються з натуральної деревини. Головний предмет інтер’єру – широка, але низенький ліжко простої форми. Обстановку доповнюють приліжкові тумбочки і комод, а щоб підкреслити історичні традиції, в спальні можна розмістити лакований візерунковий скриню.

Сьогодні інтер’єр спальні може включати і одежна шафа, місткий, але не занадто громіздкий. Він повинен гармоніювати з кольором шпалер і може бути прикрашений пейзажним зображенням.

Вітальня

Вітальня в китайському стилі може бути традиційною, більш сучасною або оформленої в напрямку шинуазрі (коли дизайн грунтується не на глибинної системі, а лише на естетиці та особистому смаку господарів будинку). У будь-якому випадку для вітальні характерна невисока меблі і насичені тони з обов’язковим використанням червоних елементів, наприклад, килима.

Основу вітальні складає м’які меблі і красиво декорований журнальний столик. Доповнити інтер’єр можна декількома великими предметами декору: підлоги вазою, великим віялом або панно на стіні, китайським світильником в формі пагоди або кулі.

Кухня

Стіни кухні краще оформити в світлих тонах, гарнітур підібрати в чорному кольорі, темних тонах червоного або коричневого. В інтер’єр органічно впишуться кам’яні стільниці та бамбукові ролети. Як декор використовуйте сервізи для чаювань, паперові ліхтарики, ієрогліфи, квіткові вази, статуетки.

Ванна

Згідно феншуй ванну кімнату розміщують в північній частині будинку. Приміщення краще оформити в бежевих тонах, підібравши плитку з характерним орнаментом або малюнками. Саму ванну вибирають прямокутної форми із згладженими кутами. На двері кімнати вішають дзеркало, щоб всередину не проникала негативна енергія.