- Стили
Стиль хай-тек в інтер’єрі – функціональність і дорога простота

Стиль хай-тек – це високі технології, які покращують якість життя, створюють необхідний для людини комфорт і специфічну естетику. Стиль хай-тек в інтер’єрі та архітектурі сформувався в другій половині двадцятого століття. Даний стиль орієнтується на досягнення майбутнього, прагне не просто йти в ногу з часом, а й випереджати його на пару кроків.
Хай-тек стане відмінним рішенням для сучасних креативних людей, захоплених новими технологіями і тими можливостями, які відкриває науковий прогрес і доступ до інформації. Хай-тек підкреслить інтереси і спосіб життя свого володаря, а також його успішність, добробут і престиж.
Історія

Хай-тек стиль в інтер’єрі виник в сімдесятих роках двадцятого століття і формувався паралельно з постмодернізмом. Подібно до багатьох інших напрямках він вперше проявився в архітектурі. Яскравим зразком цього стилю вважається французьке будівлю центру мистецтв Помпіду. Це ефектне спорудження спроектував британський архітектор Роджерс у співпраці з італійцем Піано. Спочатку ставлення до будівлі, чиї технічні конструкції та комунікації виведені назовні, було неоднозначним, але незабаром Помпіду перетворився в одну з головних паризьких визначних пам’яток. Роджерс і Піано стали вважатися законодавцями нового стилю хай-тек. Буквально через кілька років його стали застосовувати для оформлення інтер’єрів, а у вісімдесятих роках стиль придбав величезну популярність в Америці і Європі.
Специфіка стилю

Інтер’єр в стилі хай-тек тяжіє до мінімалізму. Для нього характерна максимальна функціональність, лаконічні форми, сувора геометрія, використання високотехнологічних приладів. В обстановці хай-тек заправляє трійка матеріалів, що складається з металу, скла та пластику. Також застосовується бетон, цегла, хромування, глянець, дзеркальні елементи. Велике значення має освітлювальний сценарій, що припускає безліч вмонтованих приладів. Як правило, використовуються нейтральна гама кольорів, але застосовуються і виразні акценти.
Особливості архітектури

Хай-тек в архітектурі характеризується підкресленим технологізму і відсутністю будь-яких прикрас. Функціональність завжди переважає над декоративністю, але незважаючи на це, будівлі хай-тек безсумнівно мають естетичну цінність. Нерідко технологічні конструкції такого будови буквально «вивернуті» назовні, в інших випадках має місце чітка геометрія і лаконічний «індустріальний» зовнішній вигляд.
Для спорудження будівель використовується бетон, скло і метал, а також міцний пластик. Найчастіше каркаси, комунікації та металеві конструкції розміщуються на зовнішній стороні споруд, а іноді навіть забарвлюється в яскравий колір. Ще одна характерна риса архітектури хай-тек – широке використання скляних поверхонь. Таким чином, зі скла може бути виконана ціла стіна або навіть кілька стін, які в денний час начебто «зникають».
Кому близька дана стильова концепція

Хай-тек в інтер’єрі часто вибирають сучасні прогресивні люди, захоплені високими технологіями і які віддають перевагу прискорені темпи життя. Вони люблять порядок, ясність, чіткість і лаконізм, понад усе цінують функціональність, прагнуть жити в ногу з часом, а часто і обганяти його на крок вперед. Якщо ви любите всілякі гаджети і девайси, комфортно відчуваєте себе в лаконічному оточенні і зачитує науковою фантастикою, можливо, технологічний стиль – саме те, що вам потрібно.
Як оформити інтер’єр в стилі хай-тек

Для стилю характерні прямі лінії, геометричність, простота і функціональність. Кількість меблів обмежена: не допускається захаращення, використання в обстановці зайвих речей і порожніх прикрас. Нерідко приміщення даного стилю більше нагадують цех або високотехнологічний офіс, ніж житлові домашні кімнати.
Хай-тек інтер’єр володіє наступними особливостями:
- переважання металевих, пластикових і скляних елементів;
- гладкі однорідні поверхні;
- виставлені назовні конструкції;
- двері з розсувним механізмом;
- велика кількість високотехнологічних приладів;
- багато глянцю і металевого кольору;
- дуже стриманий декор.
Колірна палітра

Традиційно основні кольори в технологічному інтер’єрі були стриманими і нейтральними. Часто використовувався білий колір, світло-сірий, чорний. А оскільки дану палітру далеко не всі вважали підходящою для оформлення житла, її доповнили бежевими, кремовими, золотистими, кавовими тонами. Згодом колірний спектр ще більше розширився і тепер може включати яскраві акцентні фарби. Так, оживити інтер’єр можна сонячно-жовтими, червоними, неоново-зеленими, густими фіолетовими, глибокими синіми мазками.
Світло

Значиму роль в інтер’єрі даного стилю грає децентралізоване освітлення. Використовуються численні точкові світильники, світлодіодні стрічки, прожектори, лаконічні галогенні люстри.
Освітлювальні прилади мають правильною формою, виготовляються з металу або скла – матованого або прозорого. Вітаються світильники з мобільними плафонами, які можуть обертатися і змінювати напрямок світла, наприклад, споти. Точкові освітлювальні прилади можна монтувати не тільки в стелю, але і в стінові ніші, поверхня меблів і навіть в підлогу. Також в стилі хай-тек іноді використовуються підлогові світильники мінімалістичного дизайну.
Оформлення вікон

Як правило, для оформлення вікон використовують жалюзі – горизонтальні або вертикальні. Альтернативою можуть служити однотонні рулонні штори або затемнені шибки вікон. Тканинні завіси застосовуються рідко, але якщо є така необхідність, варто вибирати прямі щільні варіанти нейтральних тонів. Тканина повинна бути однотонною і не обов’язково натуральної. Відмінним варіантом стануть штори з металевим блиском. Кріпити їх можна карнизів, виготовленим з металу.
Використовувані матеріали

Метали, кольоровий і прозорий пластик, скло, дзеркала застосовуються не тільки для меблювання, але і для обробки кімнат. Зрозуміло, можна використовувати і натуральні матеріали, але вони не повинні відігравати провідну роль і сильно кидатися в очі.
Оформляємо стіни

Для технологічного стилю характерні однотонні стіни, як правило, світлі – білі, молочні, світло-сірі, беж. Щоб оживити обстановку в кімнаті, можна обробити акцентну стіну контрастними матеріалами. Для оформлення стін застосовують:
- фарбування;
- оштукатурювання;
- обклеювання однотонними шпалерами;
- облицювання великорозмірним керамогранитом;
- обшивку пластиком.
Настінним декором можуть служити чорно-білі фотографії або картини в пластикових рамах. Крім того, окремі акцентні зони на стінах можуть оформлятися кам’яною або цегляною кладкою, деревиною, шкірою, бетоном. Для обробки можна використовувати як натуральні матеріали, так і їх імітації – плитку, декоративну штукатурку, панелі, шпалери і т.п.
Для оформлення стін широко використовуються дзеркала – великі полотна до стелі або оригінальна дзеркальна мозаїка. Актуальний варіант обробки в технологічному стилі – фарбування термохромною фарбою, яка змінює колір залежно від температури в кімнаті. Таким чином, стіну також вписують в категорію високих технологій.
Підлогове покриття

Високотехнологічний інтер’єр наповнюють блиском скла і металу, а також глянцевими поверхнями. Цій умові відповідає кахельна плитка для підлоги, керамограніт, ламінат, плитка з вінілу. Відмінною альтернативою стануть наливні підлоги нейтрального тону: їх глянцева поверхня добре відбиває світло і візуально розширює простір кімнати. Крім того, в якості підлогового покриття буде доречна імітація каменю з характерною текстурою.
Оскільки візерунки та орнаменти в даному стилі неприпустимі, підлоги можуть виглядати монотонно і сухувато. Компенсувати це допоможе м’який однотонний килим з довгим ворсом, з яким навіть лаконічний хай-тек стає по-домашньому затишним.
Варто враховувати, що керамогранітні і м’який настил потребують додаткового обігріві, і заздалегідь продумати установку обігрівальної системи «Тепла підлога».
Оформляємо стелі

В інтер’єрі даного стилю стелі можуть бути плоскими або багаторівневими. Часто застосовуються натяжні глянцеві стелі, а також підвісні конструкції з гіпсокартону. Останні дозволяють встановити точкові світильники і оригінальну світлодіодне підсвічування. Стелі можуть бути білими, світло-сірими, в кольорі металік, комбінованими – чорно-білими або сіро-білими.
Меблювання

Для предметів меблів в стилі хай-тек важлива функціональність, лаконічність, комфорт. Переважають строгі геометричні форми частіше правильні, але іноді зустрічаються і асиметричні. Стрімкі прямі лінії і чіткі конструкції надають меблям легкості, стрункості, легкості. Як правило, вона компактна і не займає багато місця – забезпечує вільний простір і навіть візуально його розширює.
Замість звичних меблевих стінок в вітальні використовуються модульні системи, які при необхідності можна легко трансформувати. Для меблювання застосовуються закриті стелажі, тумбочки, полки, підставки – прямокутні або квадратні. Предмети меблів можуть бути обладнані склом, глянцевими вставками, точковими світильниками, хромованими деталями, дзеркальними поверхнями. Крім того, в інтер’єрі використовуються вбудовані шафи з секціями для зберігання речей і легкі скляні столики.
У кухонній зоні також царює глянсовий пластик, металеві та скляні елементи. Гарнітури виконані в стилі мінімалізм з гладкими фасадами, без фурнітури і будь-якого декору. хай-тек повинна бути напхана високотехнологічної вбудованою технікою «за останнім словом». Вітається наявність барної стійки з металевими стільцями. У багатьох випадках барна стійка відокремлює кухню від зони вітальні, облаштованих в одному великому приміщенні.
Обідня група складається з столу, виконаного з металу і пластика або металу і скла, і пластикових стільців оригінальної форми. Скатертини, текстильні серветки та інші предмети декору не використовуються. Альтернативою пластиковим стільців може служити невеликий шкіряний диванчик геометричної форми або стільці з шкіряними сидіннями.
Спальня повинна бути просторою і не позбавленої необхідного затишку. Як правило, кількість меблів в даній кімнаті обмежується п’ятьма предметами: ліжком, тумбочкою, плазмою, вбудованим одежні шафою і лаконічним світильником. В даному інтер’єрі будуть дуже доречні «невагомі» моделі ліжок, ніби висять у повітрі. Вони стильно виглядають і створюють враження високотехнологічного майбутнього, підкреслюючи філософію і атмосферу хай-тек.
Специфіка декорування

Стиль хай-тек не потребує декоруванні, оскільки головною прикрасою вважає високотехнологічну техніку, наприклад, телевізори, комп’ютери, побутові прилади, всілякі гаджети і девайси. Вони відображають філософію і естетику стилю, а також створюють комфорт і престиж.
У дуже помірній кількості технологічний інтер’єр можна оживляти і звичайним декором. У більшості випадків використовуються чорно-білі фото, абстрактні картини, міські панорами, оригінальні скляні вази геометричних форм, авангардні вироби (наприклад, декоративна фігурка у формі кулі).
Функціональним декором служать лаконічні світильники – настільні або підлогові. Як правило, їх встановлюють поруч з диваном, ліжком, кріслами, на письмовому столі, використовуючи для читання або роботи. Ефектним декоративним елементом стане акваріум: скло і метал відмінно вписуються в концепцію стилю, а кольорові рибки служать яскравим декором. Крім того, акваріум збалансує високотехнологічну атмосферу, внісши в неї нотки затишку, розслаблення, умиротворення.
Текстильний декор не властивий для технологічного стилю за винятком декількох моментів. Перш за все, текстильні елементи необхідні в спальні, щоб надати приміщенню необхідного затишку. На підлозі потрібно покласти ворсистий килим, а на ліжко – стильне покривало і декоративні подушки.
Кольорові однотонні подушки можуть служити акцентами в інтер’єрі вітальні, але якщо в кімнаті вже є яскраві елементи, то колір подушок повинен їм відповідати. Вікна зазвичай оформляються жалюзі, але при грамотному виборі можуть використовуватися і текстильні штори. Їх шиють з однотонної тканини під колір стін або в контрастному акцентними кольорі.
Дверні системи

Для стилю хай-тек властива багатофункціональність, рухливість, здатність до швидкої адаптації і трансформації. Як не можна краще цьому відповідають двері з розсувними і складними механізмами. В один момент такі двері перетворюють дві окремі кімнати в просторий зал або навпаки – відокремлюють в приміщенні закриту зону.
Матеріали виготовлення дверей повинні підтримувати концепцію стилю. Наприклад, це може бути прозоре, матове або цікаво пофарбовані скло, що створює незвичайну гру світла. Оригінальним варіантом стануть полотна з екологічного шпону зі скляними і дзеркальними вставками або контрастно пофарбовані. Сміливе екстравагантне рішення – сталева міжкімнатні двері, яка додасть інтер’єру індустріального духу і деякої брутальності.
Раздвижными могут быть не только двери, но и перегородки. Такой вариант наполняет помещение светом и воздухом, создает ощущение легкости, простора, свободы. В интерьер отлично впишутся стеклянные перегородки с фурнитурой из хромированного металла. Стеклянная поверхность может быть полностью прозрачной или с матовыми вставками, с тонирующей пленкой, с рисунками в соответствии с общей концепцией.
Несмотря на видимую хрупкость стеклянной перегородки, она очень прочна и надежна, поскольку изготовляется из специального сверхпрочного стекла. В случае сильного удара стекло распадается на кусочки с обтекаемыми краями, ими невозможно пораниться. Как альтернативу иногда используют другой материал – триплекс, состоящий из нескольких слоев и способный в разбитом состоянии удерживать осколки на пленке.