Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Стиль гжель в інтер’єрі – недбалість і спокій

01/01/2021

Стиль гжель – це казкові кобальтово-сині квіти на білому тлі, чарівні візерунки, птахи і тварини, картини природи і сільські побутові сценки. Сьогодні гжельский фарфор – це не просто посуд і статуетки, але справжні витвори мистецтва. Впізнавана розпис створює свій власний унікальний стиль, який використовується також в одязі і оформленні інтер’єрів. Гжельские візерунки прикрашають текстиль, предмети меблів, підлогову і настінну плитку, освітлювальні прилади та інші елементи, гармонійно поєднуючись з різними напрямками дизайну.

Історія походження

В околицях гжельский області століттями добували особливий вид білої глини, яку використовували для гончарного ремесла. Місцеві майстри були знавцями своєї справи і виготовляли посуд навіть для царського двору. В кінці вісімнадцятого століття в Росії існувало вже двадцять п’ять заводів, які виробляють з гжельского сировини посуд, статуетки, ляльки та інше. В цей час квіткові і листяні візерунки на виробах поєднували сині, фіолетові і жовті тони.

В кінці дев’ятнадцятого століття іграшки і посуд проводилися з порцеляни або фаянсу, основою для яких служила все та ж гжельська глина. У двадцятому столітті виробництво зосередилося в руках однієї сім’ї – династії Кузнєцових. Гжельская розпис остаточно оформилася і придбала свої впізнавані риси: блакитні і сині візерунки на білому. Кольорове поєднання було взято з голландської традиції розпису, для якої в свою чергу прикладом служив китайський фарфор.

З приходом радянської влади заводи з виробництва порцеляни зазнали націоналізації. В подальшому тут виготовляли більшу частину всіх порцелянових виробів країни аж до кризи тридцятих-сорокових років. У шістдесяті виробництво вийшло на новий етап розвитку, і гжельский фарфор придбав ще більшу популярність, в тому числі і за кордоном. Сьогодні дивовижно красиву розписний посуд, іграшки та статуетки прирівнюють до творів мистецтва і купують як сувеніри.

Особливості стилю

Головна впізнавана риса гжельской розпису – це композиція з кобальтово-синіх візерунків на білому тлі. Стиль гжель в інтер’єрі дотримується того ж принципу – синій малюнок на світлій поверхні. Здебільшого використовуються флористичні, фантазійні, природні орнаменти, зображення птахів і звірів. Найчастіше для дизайну приміщень застосовують два основних прийоми:

  • синя розпис на всій поверхні світлого фону;
  • використання елементів розпису для відділення зон, акцентів, декоративних вставок.

Зовсім не обов’язково оформляти гжелью всі частини інтер’єру до строкатості в очах. Можна просто використовувати синьо-білу гаму для оздоблення стін, текстилю, предметів меблів і іншого. Кольорове поєднання нестиме основну ідею, а доповнять композицію елементи декору з розписом, оригінальна посуд і фігурки гжельского порцеляни.

Оформлення інтер’єру в стилі гжель

Вироби з гжельскими візерунками виглядають вишукано, ошатно і колоритно. Їх із задоволенням використовують дизайнери для оригінального оформлення приміщень. Синя розпис на білому тлі гармонійно поєднується з натуральним деревом, завдяки чому стиль гжель часто комбінують з напрямками кантрі, сканди, прованс. Крім того, кобальтові гжельские мотиви створюють розкішні поєднання з позолотою і відмінно вписуються в обстановку класичного стилю.

І навіть лаконічні сучасні напрямки в інтер’єрі знайдуть нове чарівність, якщо внести в них цікаві акценти з гжельской розписом.

Предмети декору

Кобальтова гжель служить вишуканою прикрасою для сувенірних тарілок, вазочок, фігурок і статуеток, настінних і настільних годин, світильників, шкатулок, квіткових кашпо, свічників і інших предметів декору. Дрібні штучки краще групувати і розміщувати на однотонному синьому, білому або блакитному тлі, щоб зробити малюнки виразнішими.

Дуже красиво і атмосферно виглядають гжельские мотиви в картинах. Ідеальним варіантом стане невелика полотно, ідею і композицію якого не змаже велика кількість дрібних деталей. На великій стіні будуть гармонійно виглядати дещо гжельских картин середнього розміру.

Матеріали для обробки

Найчастіше приміщення обклеюють шпалерами з гжельским візерунком, облицьовують акриловими панелями або керамічною плиткою (нерідко гжель прикрашає також і плитку для підлоги в кухні). Стеля при цьому фарбують в білий колір, але якщо стіни і підлогу в кімнаті однотонні, велика гжельська розпис може красуватися на стелі.

Як правило, гжель використовують в інтер’єрах невеликими порціями, доповнюючи мотивами голландського і китайського фарфору. Так, візерунковими шпалерами оформляють одну стіну або зону, а все інше роблять однотонним – білим, світло-сірим, блакитним. Варто враховувати, що великі гжельские орнаменти вимагають просторих приміщень – в маленьких кімнатах вони виглядають громіздко і створюють відчуття тісноти.

Кобальтова розпис гармонійно поєднується зі світлим натуральним деревом і золоченням. Її часто використовують в класичних інтер’єрах, а також в напрямках кантрі, кантрі-шик і прованс. Окремо слід згадати про застосування гжелі в скандинавському стилі інтер’єру. Обидва напрямки об’єднує холодна синьо-біло-блакитна гамма і мотиви морозних візерунків. І хоча флористичний принт не характерний для сканди, гжельский орнамент досить непогано вписується в загальну тему.

Якщо оформляється кухня в стилі гжель, основним акцентом служать оздоблювальні матеріали для кухонного фартуха. Це можуть бути акрилові панелі або фаянсовий плитка. Якщо фартух декорують великим малюнком, обробку підлоги і стін зазвичай залишають однотонної. Крім того, акриловими панелями з глянцевим глазурного блиском нерідко обробляють спальну зону – ділянку стіни над ліжком, а також перегородки між сполученими приміщеннями.

Меблі з гжелью

Для інтер’єру в стилі гжель вибирають компактну лаконічну меблі або легку різьблену з гнутими ніжками і бароковими елементами. Орнамент може прикрашати не тільки оббивку м’яких меблів, а й фасад шафи, комода або серванта.

Такий оригінальний акцент нескладно зробити самостійно, використовуючи будь-який предмет меблів «з бабусиної горища». Шафа або комод потрібно очистити від старого покриття, зашкуріть і пофарбувати в білий колір, а потім нанести розпис в техніці гжелі або декорувати поверхні в техніці декупаж, скориставшись зображеннями з картинок або серветок. Такі меблі органічно впишеться не тільки в етнічні росіяни інтер’єри, а й в оформлення кантрі, прованс, еклектику.

Гжель на текстилі

Особливо витончено і гармонійно виглядають гжельские орнаменти на тканинах. Першість слід віддати флористичним мотивами – всіляким трояндам, ромашок, букетів і абсолютно фантастичним квітам. Також красиво виглядають ягоди, листяні візерунки, казкові птахи. В інтер’єрі часто використовують покривала, килими, штори, скатертини, декоративні подушки з гжелью. Яскравим акцентом в кімнаті може стати навіть маленька серветка з кобальтової розписом.

І хоча велика кількість дрібних деталей здатне захаращувати житловий простір, гжель є винятком з правил: сині візерунки на білому тлі виглядають стримано і елегантно, легко і ненав’язливо. Зрозуміло, не варто зловживати текстилем, устеляючи їм все приміщення. Кращим рішенням буде просто розставити акценти, наприклад, повісити розписні штори на кухні і підтримати їх декількома серветками. Крім того, тканини з гжельскими мотивами можна доповнювати однотонним текстилем, в смужку або з геометричними орнаментами.

Посуд і сервіровка

Спочатку гжель використовувалася для прикраси фарфорового посуду. Ідеальним місцем для розписних тарілок, чашок або сервізів стане кухня або їдальня, а також камінна полиця в вітальні. Сувенірні тарілки можна вішати на стіну або встановлювати на спеціальних підставках. Набори і сервізи ставлять на окрему полицю в якості колоритного прикраси, а в свята і в особливих випадках виставляють на стіл. Сервіровка при цьому передбачає білу скатертину і серветки, а також додатковий квітковий декор.

Сьогодні не прийнято виставляти за склом серванта всі наявні сервізи відразу, досить буде найкращого. Щоб підкреслити актуальність інтер’єру, розписний посуд радять комбінувати з бронзовим, сталевим, скляним сучасним декором. На кухні чудово виглядають невеликі набори з сільнички, цукорниці і перечниці з гжелью. Ще один вдалий акцент для сервірування – розписні серветки. Вони красиво виглядають на білій, кавової, картатій скатертини.

Колірні поєднання в інтер’єрі

Витончена гжель в помірно кількість вписується практично в будь-який інтер’єр. Традиційний спосіб підкреслити красу візерунків – доповнити їх світлим нейтральним фоном. Кобальтово-сині орнаменти можуть скласти гармонійне поєднання з:

  • невеликою кількістю чорного кольору;
  • коричневої кольоровою гамою;
  • соковитим зеленим;
  • помаранчевими елементами;
  • золоченням, бронзою і сріблом (використовуючи позолоту, можна домогтися розкішного і разом з тим затишного дизайну, а срібло надає гжелі строгість і аристократичність);
  • жовтим;
  • ніжно-кораловим.

У співвідношенні з однотонними поверхнями гжельська розпис повинна займати не більше двадцяти відсотків площі. Втім, не обов’язково все поверхні робити однотонними: з гжелью непогано поєднується смужка, ромби, горох, клітинка та інші геометричні принти.

Спальня

У спальній кімнаті гжелью, як правило, прикрашають текстиль: штори, покривало, подушки, килим і т.п.

Стіни залишають однотонними і доповнюють невеликими картинами або панно в техніці гжелі. На приліжкові тумбочках або стелажах розміщують настільні лампи в синьо-біло-блакитному кольорі або з візерунковим декором. Крім того, в інтер’єрі можна використовувати декоративні вази і свічники у відповідній тематиці.

Килимок на підлозі може бути однотонним, в смужку або з геометричним принтом. У деяких випадках він теж включає елементи розпису гжелью. Штори з орнаментом ідеально доповнить біле мереживо і легкий тюль.

Вітальня

Прекрасним варіантом для дизайну вітальні стане еклектика, що включає гжельский розпис. Наприклад, можна відштовхуватися від колірної гами і скомбінувати плавну гжель з морськими мотивами. У такій кімнаті доречно повісити картину з морським пейзажем, а флористичні візерунки доповнити смугастим принтом.

Крім того, оригінальним рішенням для оформлення вітальні стане фактурна гжель – 3D-шпалери на акцентної стіні з об’ємними квітами і листям. Таку обробку можна поєднувати з сучасними лаконічними стилями інтер’єру – сканди, мінімалізмом і навіть хай-тек.