Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Готичний стиль в інтер’єрі – від Середньовіччя до наших днів

03/01/2021

Готичний стиль – це таємниці, містична атмосфера і лицарська романтика. Деяким він здається похмурим, зайво драматичним і навіть лякає. Однак готику потрібно розглядати ширше і не боятися експериментувати, використовуючи її кращі якості для створення стильного і неповторного інтер’єру.

Історія походження

Готичний стиль в інтер’єрі розвивався в Європі в період з дванадцятого по п’ятнадцятий століття. Він сформувався на основі романського стилю і поступово витіснив свого попередника. В цей час росли міста, розвивалася торгівля, техніка і ремесла, завдяки чому назріли і зміни в архітектурі: собори і світські будівлі змінили конструкцію і потягнулися вгору. Як така, готична архітектура зародилася в Північній Франції, а першим її зразком вважається монастир Сен-Дені.

Термін «готика» з’явився набагато пізніше і означав «середньовічне мистецтво», яке було потрібно відокремити від ренесансу на історичній часовій шкалі. Готичний стиль архітектури вплинув на живопис, літературу, моду, скульптуру і дизайн інтер’єрів. У ньому була яскраво виражена містична релігійна складова, духовний порив, звернення до вічності, тяга душі до загадкового і незвіданого.

Особливості стилю

Готичний інтер’єр вимагає просторого приміщення і високих стель. У маленьких кімнатах краще задовольнятися кількома елементами на додаток до основного стилю.

Для відтворення атмосфери середньовіччя знадобляться натуральні матеріали грубої обробки. Традиційно це камінь, дерево і темний кований метал. Сьогодні можна використовувати їх аналоги, що імітують колір, текстуру, спосіб кладки і т.п.

Архітектура

У дванадцятому столітті архітектура вважалася одним з найважливіших видів європейського мистецтва. В першу чергу це стосувалося церков і соборів: будівлі релігійного призначення служили красивими зразками зодчества, а також живопису і скульптури. На формування готичної архітектури вплинули не тільки світоглядні і культурні традиції, але також поява нових будівельних технологій:

 • стрілчасті арки – дозволили проектувати і будувати собори без великої кількості внутрішніх стін, оскільки могли витримувати навантаження звід;
 • каркасна система – дозволила раціонально розподіляти навантаження, збільшувати висоту будівель, економити на будівельних матеріалах.

Завдяки цим нововведенням, архітектори змогли розширити простір усередині соборів, впустити в них повітря і світло, а зовнішній вигляд зробити більш граціозним.

Оформлення інтер’єру в готичному стилі

Інтер’єр в готичному стилі краще виглядає в просторому будинку з високими стелями. В ідеалі архітектура і екстер’єр котеджу повинні бути відповідними: наприклад, це може бути будинок, побудований в стилі замку. Оскільки готичне оформлення має на увазі темні тони, важливого значення набуває велика кількість світла. Для цього стилю підійдуть великі високі вікна, бажано стрілчасті.

Основні матеріали для оздоблення приміщень:

 • камінь;
 • деревина;
 • темний кований метал;
 • скло.

Пластик і інші сучасні матеріали краще не використовувати за винятком випадків, коли вони достовірно імітують натуральне дерево або камінь. Дерев’яне оздоблення та предмети інтер’єру можна прикрашати різьбленням і покривати позолотою. Величність, розкіш і розмах повинні бути присутніми в готичному інтер’єрі, надаючи внутрішньої обстановці будинку воістину королівського вигляду.

Колірна гамма інтер’єру

Готичний стиль інтер’єру передбачає темну гаму кольорів через специфіку епохи і використовуваних матеріалів. Однак сучасні кімнати в такому оформленні вийдуть занадто похмурими – жити в них буде не дуже затишно. Щоб запобігти подібний ефект, дизайнери рекомендують в якості основного тону використовувати бежевий, пісочний, світло-сірий, блідо-жовтий і навіть білий кольори. Доповнюють стануть тони, традиційні для готики:

 • темний синій;
 • фіолетовий;
 • пурпурний;
 • бордо;
 • чорний;
 • темно коричневий.

Обов’язковим елементом готичного інтер’єру є кольорові вітражі. Їм можна дозволити найяскравіше буйство фарб: жовті, червоні, зелені, сині, золоті. Для декорування меблів та поверхонь сміливо використовуйте позолоту, бронзовий колір, патинування, а також суворе сріблення.

Освітлювальні прилади

Щоб бути величною і комфортною, готична обстановка вимагає інтенсивного освітлення. У будинку повинно бути багато освітлювальних приладів, виконаних в дусі епохи. Перш за все, це люстра з кованого металу з «колесом» і свічками – часто її підвішують на ланцюгах. Сучасні варіанти оснащені лампочками у вигляді свічок і можуть мати дизайн, максимально наближений до середньовічного. Залежно від задуму і переваг, можна вибрати стилізований або фантазійний варіант. Крім того, в інтер’єрі повинні бути світильники і лампи у вигляді факелів, канделябрів, свічників.

Меблювання

Для готичного інтер’єру характерна масивна висока меблі: двостулкові шафи, посудні буфети, столи з різьбленими елементами, стільці з високими спинками та інше. Предмети меблів виготовляються з цілісного масиву дерева – дуба, кедра, горіха, сосни. Декором служить різьблення, ковані елементи, художній розпис, позолота і сріблення. Щоб підкреслити атмосферу готики, скляні дверки шаф і буфетів можна розписати на зразок вітражів або зробити справжні вітражні вставки. Характерним для готики є кругле вітражне вікно, зване «готичної трояндою», його можна встановити на меблях, дверях або перегородках.

У кімнаті для прийому гостей доречні високі різьблені крісла, з вигляду нагадують трон, а також круглі столи, дзеркала у важких золочених рамах. Центральним елементом вітальні служить великий камін з кованими гратами і обробкою з натурального каменю. Готичний камін прикрашають різьбленням, кельтськими орнаментами, геральдичними знаками.

У спальній кімнаті розміщується велике ліжко з високим узголів’ям і балдахіном. Вона може бути виконана з темного дерева і прикрашена різьбленням або декорована кованими елементами. Також в спальні знайдеться місце для одежної шафи, великого дзеркала і масивного різьбленого скрині.

Оздоблювальні матеріали

Для обробки поверхонь вибирають натуральні матеріали або їх сучасні імітації. Стіни можна просто обштукатурити або пофарбувати матовою фарбою. В якості альтернативи використовують дерев’яні панелі, гобелени, мармурову мозаїку. Однак важливо дотримуватися балансу і не перевантажувати приміщення різними елементами. Якщо в кімнаті планується зведення арок, облаштування ніш або вітражів, стіни краще оформити однотонної обробкою.

Готичний підлогу виготовляють з каменю або грубих дерев’яних дощок. Стелі можна декорувати балками і кроквами, прикрасити різьбленням і художнім розписом. Стилізований нервюрний звід – ще один прийом для відтворення готичного стилю. Для нього характерні витіюваті переплетення арок, з’єднаних зі стіновими колонами.

Стрілчасті вікна стануть яскравим впізнаваним елементом готичного інтер’єру. Верхня частина такого вікна виконана у вигляді двох напівкруглих арок, що перетинаються під кутом. Ще один типовий для готики вид вікна – «троянда»: вітражний коло з фігурними палітурками, які поділяють вікно на окремі «пелюстки». Якщо немає можливості зробити в будинку стрілчасті або круглі вікна, можна обмежитися високими прямокутними, прикрасити їх ліпними візерунками, кованими елементами, вітражами.

Декорування інтер’єру

Дизайн приміщення в готичному стилі повинен бути добре збалансований: потрібно домогтися відчуття простору, наповненості повітрям, прагнення вгору. Декоративних деталей повинно бути в саму міру, щоб підкреслити стилістику, але не перевантажити інтер’єр готика.

Один з основних елементів декору – вітражі. Ними можна прикрасити вікна, меблі, двері, перегородки. Стрілчасті вікна з вітражами не потребують оформлення шторами, а для прозорих можна підібрати щільні портьєри з драпіруванням і різьбленим або кованим карнизом.

Стіни з однотонною обробкою декорують тематичними гобеленами з лицарськими або замковими сюжетами. За часів середньовіччя картини не були поширеним декором, однак в пізніший готичний період популярним став жанр портретів. В сучасних стилізованих інтер’єрах можна повісити картини в золочених рамах, що зображують лицарські турніри, портрети людей в середньовічних костюмах, готичні собори і т.п.

Оббивку для м’яких меблів виготовляють з оксамиту, жаккарда, гобелена або парчі. При цьому вибирають темні тони – синій, фіолетовий, бордовий, коричневий. На підлозі у вітальні і спальні можна покласти теплий килим в такій же кольоровій гамі.

Атмосферними предметами декору служать освітлювальні прилади, такі як кована люстра на ланцюгах, світильники-смолоскипи, настільні та підлогові канделябри. Також для готика стилю характерно мистецтво скульптури: не тільки ліпні елементи, але й повноцінні скульптури і статуетки з мармуру, бронзи, срібла, коштовного дерева. Розкіш середньовіччя підкреслять різьблені бронзові вази, срібні кубки, чаші і блюда. Великі дзеркала можна повісити в рамах з бронзи, що потемніло срібла, патиноване або позолоченого металу. І, звичайно ж, в готичному інтер’єрі не обійтися без декору лицарської тематики: старовинної зброї, щитів, обладунків, трубного роги, зображення гербів і девізів.