- Стилі
Георгіанський стиль інтер’єр – основа англійської класики

Георгіанський стиль – це вдале поєднання класицизму, рококо, готики і деяких інших напрямків. Було запозичене все краще, щоб явити світові зразок неповторного благородства, стриманою, але величної розкоші. Для георгіанському інтер’єру характерна симетричність, гармонія, точні пропорції, почуття міри і смаку. До сих пір він лежить в основі обстановки класичного англійського будинку – респектабельного і заможного.
Історія походження

Георгіанський стиль сформувався на початку вісімнадцятого століття за правління Георга Першого, і тривав ціле століття. Коли Георг Перший зійшов на трон, багато європейських країн насолоджувалася кокетливим рококо, але в Італії модними були принципи класицизму. Англійські мандрівники привозили додому нові ідеї, і втілювали їх в будівництві будинків і облаштування інтер’єрів.
Здавалося б, вигадливий манірний рококо і симетричний строгий класицизм не обіцяли гармонійного поєднання. Однак їх союз виявився на рідкість вдалим: новий стиль придбав класичне благородство, а вплив рококо зробило його живим і одухотвореним.
Крім того, на становлення георгіанському стилю чимало вплинули східні традиції і готична архітектура. Не залишилися осторонь і країни, що розвиваються ремесла, поширення нових будівельних і оздоблювальних матеріалів. Так, в моду увійшло червоне дерево, а для виготовлення декору стали частіше використовувати скло.
Будинок в георгіанському стилі повинен бути не тільки солідним, а й практичним, наприклад, високі вікна забезпечували хороше освітлення, дзеркала посилювали денний і штучне світло, а великі каміни обігрівали кімнати.
Особливості архітектури

Георгіанський стиль в архітектурі метафорично порівнюють з пирогом. «Тестом» або основою служать канони палладінской архітектури, яка в свою чергу грунтується на принципах римського і грецького мистецтва: точні пропорції, симетричність, використання характерного декору. «Начинка» – це ідеї, сприйняття і досягнення англійських майстрів. «Кремові трояндочки» на пирозі – це екзотичні елементи, запозичені з далеких країн і інших культур.
Крім ідеальної симетрії, георгианськіє будівлі відрізнялися чіткою геометрією, прямими кутами і досить скромним декором. Їх будували з цегли і оснащували скатними дахами, а вхідні двері та віконні прорізи фарбували в яскраві або контрастні тони.
Проекти будинків в георгіанському стилі включали кілька поверхів, якщо призначалися для багатих англійців. Один поверх призначався для обслуги, ще один для господарських приміщень, на інших розміщувалися житлові кімнати, зали, бібліотеки.
Специфіка оформлення

Георгіанський інтер’єр завжди відрізнявся практичністю, але ніколи не виглядав утилітарно. Його благородну розкіш створювали мармурові каміни, великі вікна з різьбленими карнизами і дорогими драпіровками, позолочені рами дзеркал. Стелі прикрашалися ліпними орнаментами, стіни дерев’яними панелями і тканинними шпалерами, підлога паркетної кладкою або вощеного дошкою. Виробництво меблів досягло великих висот і стало справжнім мистецтвом, а вироби легендарних дизайнерів того часу копіюють і сьогодні.
Сучасне втілення

Георгіанський інтер’єр придбав чимало шанувальників не тільки в минулі, а й в теперішні часи. Сьогодні цей стиль часто використовують для облаштування заміських котеджів. Щоб досягти максимальної атмосферности, застосовують такі прийоми:
- стіни ділять на три горизонтальні частини, використовуючи «ліпні» молдинги. Панелі оформляють натуральним деревом або його імітацією. Можна і просто пофарбувати нижню частину стіни матовою фарбою «під деревину» – іноді подібний прийом використовували і в колишні часи.
- для обробки стін набувають стилізовані «георгианськіє» шпалери і позолочений бордюр, який приклеюють по периметру.
- створюють декоративні візерункові композиції на стінах, використовуючи молдинги, стрічки і красиву тканину.
- пол оформляють паркетної кладкою, дерев’яною дошкою або ламінатом. У кухні і ванній укладають плитку для підлоги з малюнком мармуру або під колір натурального каменю.
- меблі розміщують вільно, розставляючи під стінами, і лише при необхідності виносять на середину кімнати (наприклад, для чаювання з гостями).
- на вікна вішають штори з фестонами, портьєри, римські варіанти.
- підбирають освітлювальні прилади у вигляді люстр зі свічками, настінних або настільних канделябрів. Як декор використовують старовинні свічники.
- на стіни вішають дзеркала в позолочених рамах і панно в стилі братів Адам.
- предмети меблів і декоративні елементи розміщують симетрично.
Оформлення інтер’єру в георгіанському стилі

Георгіанський інтер’єр історично поєднував функціональність з принципами гармонії та екзотичними елементами інших культур. Просторі кімнати будинків прикрашалися декоративними камінами і меблями, з огляду на можливості власників. На стінах висіли картини і дзеркала, на вікнах – драпірування. Захоплення Сходом було помітно по столиках з тикового дерева і меблів в стилі «шинуазрі». Популярності набули китайські паперові шпалери і фарфор. Підлогові механічний годинник служили гордістю власників і годинникарів, нерідко вони були схожі на античні храми.
Палітра кольорів

Для георгіанському інтер’єру характерні приглушені, трохи тьмяні тони: блідо-зелені, сірі, пісочний, попелясто-рожеві, блакитні, коричневі. Яскраві фарби в ту пору були дорогим задоволенням і використовувалися нечасто. Коли процес виготовлення здешевити, інтер’єр заграв більш яскравими тонами.
У моді була позолота: цікаво, що вона коштувала дешевше, ніж багато фарби, і тому рясно використовувалася. Настінні панелі фарбували в темний коричневий колір або розмальовували, надаючи їм схожість з більш цінною породою дерева.
Меблі

Для меблювання в георгіанському стилі властиві гарнітури, об’єднані загальною концепцією, декором, оббивкою. У ранній період епохи меблі робили з горіха, але незабаром в моду увійшло червоне дерево з Іспанії та Америки. Для стільців, крісел і столів характерні плавно вигнуті ніжки з химерним декором у вигляді орлиних кігтів або левових голів. Комоди включали безліч ящиків і складалися з двох частин, завдяки чому їх було зручно переносити.
У другій половині вісімнадцятого століття провідним дизайнером і виробником став Томас Чиппендейл. Його меблі була простою і практичною, але не без пишноти, з елементами китайського і готичного стилів. Пізній георгіанський період пов’язаний також з творчістю Джорджа Хепплуайта і Томаса Шератона. Останній виготовляв складну меблі з великою кількістю мініатюрних витончених деталей.
Обов’язковим предметом георгіанському інтер’єру був великий камін, оброблений деревом або мармуром в класичному стилі. Його доповнювали ковані решітки, майстерна різьба або керамічні барельєфи.
Освітлення і предмети декору

Освітлювальні прилади георгианськой епохи – це люстри зі свічками, канделябри або просто свічки в свічниках. Щоб забезпечити хороше природне освітлення, в будинку робили великі вікна. Вогонь в каміні не тільки обігрівав кімнату, але і давав додаткову кількість світла. Дзеркала відображали світлові промені і теж сприяли кращому освітленню.
Предметами декору служили картини і дзеркала в позолочених рамах, срібний посуд, шкатулки та статуетки, китайський фарфор, східні тканини і інші екзотичні новинки.
Оформлення стін

У георгианськіх будинках стіни ділили на три горизонтальні частини. Висота нижньої становила сімдесят п’ять сантиметрів, вона складалася з плінтуса та дерев’яної обшивки. Друга секція відбувалася гобеленами, шовком або шпалерами. У кухні і їдальні текстиль не використовувалася для оббивки, оскільки тканини могли вбирати і утримувати запахи. Третя верхня частина стіни складалася з ліпного фриза і лаконічного карниза.
Оформлення підлоги

Підлогове покриття – це традиційно паркет або вощені дерев’яні дошки. У спальнях, вітальнях, бібліотеках на підлогах лежали килими, привезені зі східних країн. Для ванною, холу і кухні краще використовувати плитку для підлоги з мармуру або кераміки.
Заміський будинок в георгіанському стилі

Щоб успішно оформити заміський котедж, потрібно приділити особливу увагу обробці – як дизайну, так і матеріалами. Зрозуміло, важливо знайти відповідні меблі, але оригінальні «Чиппендейла» і «Шератон» – це нечувано дорогий антикваріат, який, до того ж схильний до впливу часу. Крім того, сучасне життя вимагає багатьох предметів інтер’єру, які в минулому ще не були винайдені. Таким чином, велике значення набуває достовірне оформлення стін, знання принципів стилю, використання правильного декору в дусі георгіанському часу.
Оформлення вітальні

У кімнаті для прийому гостей потрібно розділити стіни горизонтально на три зони: нижню – обшити дерев’яною панеллю, середню – обклеїти красивими «георгіанський» шпалерами, верхню – декорувати ліпними фризом і карнизом. По суті, цей прийом можна повторити і в інших кімнатах. Меблі і декор розміщуйте симетрично по периметру кімнати.
Визначте візуальний центр – у вітальні це буде камін (справжній або декоративний). Поруч з каміном можна розташувати диван або крісла, розмістити стелажі з книгами та лампи у вигляді канделябрів. На камінній полиці поставте старовинний годинник, кубки або срібні статуетки. На підлозі у вітальні потрібний килим східного стилю, на стелі люстра з лампочками у вигляді свічок.
Оформлення інших кімнат

Георгіанський обстановка буде цілком комфортною для дорослої спальні, але не підійде для дитячої. Щоб адаптувати георгіанський стиль в інтер’єрі, можна використовувати світлі тони і приємні матеріали, легкий балдахін, пухнастий килимок, повітряні штори і т.п. Ліжко краще виготовити зі світлого дерева і прикрасити різьбленням, а ігрову зону відокремити завісою з драпіруванням.
Для кухні варто придбати добротний гарнітур з дерева або «під дерево» в дусі старовинних сервантів. Центром кухонного приміщення служить плита з портальної витяжкою. Решту предметів інтер’єру і декор розміщуються симетрично. Бажано встановити кухонний острів з мармуровою стільницею, але можна і круглий обідній стіл зі стільцями. Стіни на кухні нерідко оформляють панелями, а для підлоги вибирають не яскраву плитку.
Ванну кімнату можна облаштувати в стилі англійської класики. Овальну ванну з високою спинкою розташовують біля стіни або по центру кімнати. На стіну вішають велике дзеркало в позолоченій оправі, а замість шафок під умивальником встановлюють старовинний комод з гнутими ніжками. Підкреслити дух епохи допоможе пара східних килимків на підлозі і красива позолочена фурнітура.