- Стилі
Стиль еклектика в інтер’єрі – гармонійне змішання різнопланових напрямків

Стиль еклектика – це унікальний інтер’єр, що відображає інтереси і особисті переваги. Стиль еклектика в інтер’єрі допомагає створити оригінальну обстановку, поєднуючи елементи різних напрямків. Він дає простір для фантазії, дозволяє експериментувати і втілювати в життя найсміливіші ідеї.
Історія походження

Дизайн в стилі еклектика став популярним в середині дев’ятнадцятого століття. «Еклектика» в перекладі з грецького означає «вибирати» і має на увазі змішання елементів декількох різних стилів. Спочатку це були близькі по духу напрямки – класика, бароко, ренесанс. Однак з часом в моду увійшли більш сміливі і контрастні поєднання.
Популяризації стилю багато в чому сприяв колоніальний спосіб життя. Розміщуючись по світу, іспанці, англійці, португальці намагалися відтворювати звичні інтер’єри, неминуче розбавляючи їх місцевими елементами. Те ж саме відбувалося в Америці, куди з’їжджалися люди з усього світу. Французька еклектика виділилася із загального стилю і перетворилася в особливий напрямок – легке, світле і трохи зухвалий.
Поява еклектики частково розв’язало проблему нестачі нових ідей за рахунок звернення до різних етнічних і історичних стилів, використання елементів східних і африканських культур. Сьогодні еклектика знову популярна і актуальна, однак її втілення вимагає від дизайнера особливої ретельності, знань, почуття міри й смаку.
Основні принципи

Еклектичний інтер’єр можна адаптувати до будь-якого смаку і при необхідності швидко внести в нього зміни. Оновити обстановку можна за рахунок зміни аксесуарів або навіть одного виразного предмета меблів. Найголовніше – не перевантажувати інтер’єр, інакше кімната перетвориться в склад меблевого магазину. Варто пам’ятати, що еклектика – складний стиль, створювати який потрібно грамотно і акуратно.
Даний напрямок дає величезний простір для фантазії, але все ж має на увазі певні рамки. Щоб еклектика була по-справжньому естетичної, могла гідно і яскраво висловити ваші ідеї, керуйтеся наступними принципами:
- Як правило, еклектичний інтер’єр створюють на основі трьох різних стилів. Один з них виступає базою, а два інших – доповнюють елементами. В якості основного напрямку часто використовують класику, сканди, лофт, мінімалізм.
- Еклектика має на увазі єдину концепцію оформлення: в інтер’єрі повинно бути щось, що об’єднує всі елементи. Наприклад, це може бути колір або форма.
- Крім загальної концепції необхідні сполучні деталі, які допоможуть зблизити елементи різних культур або епох. Наприклад, індійські подушки на мінімалістичному дивані відразу наблизять його до східної культури, а позолочені світильники-канделябри на цегляній стіні успішно лагодить лофт і класику.
- Експериментування – ще один важливий принцип створення еклектичного інтер’єру. Пробуйте поєднувати найрізноманітніші і, здавалося б, непоєднувані предмети. (Зрештою, в разі невдачі все це можна буде швидко змінити.)
Архітектура

Еклектика в архітектурі – це закономірне явище, характерне для будівель різних культур і різних епох. Найчастіше, «змішування жанрів» з’являється напередодні нового стилю і говорить про те, що єдина концепція поки не знайдена. Архітектурна еклектика – свого роду експеримент, спроба створити естетичне і оригінальний твір із вже існуючих елементів.
Посилене тяжіння зодчества до еклектики спостерігалося в дев’ятнадцятому столітті. У тридцяті роки настала криза класицизму і архітектори потягнулися до більшої творчої свободи. Екстер’єри нових будівель поєднували готичні елементи з бароковими, а також включали мотиви епохи Відродження. У шістдесятих роках архітектурні тенденції змінилися на історизм, але в двадцятому столітті еклектика знову проявилася в архітектурі постмодернізму.
Сьогодні еклектична архітектура допускає різні комбінації. Разом з тим, їй притаманна певна стильова і композиційна структура, так званий архітектурний ордер. Зовнішній вигляд еклектичних будинків залежить від їх функцій та призначення. Дотримуючись кодексу загальних правил, даний стиль створює унікальні архітектурні споруди, відмінні один від одного.
Оформлення стилю еклектика в інтер’єрі

Еклектичний дизайн інтер’єру багатоликий і різноманітний. Поєднуючи елементи різних стилів, можна створити оригінальну і навіть повністю унікальну обстановку. Такий підхід припаде до смаку творчим людям, які люблять експерименти, нестандартні рішення, зміни і новизну.
Колірна палітра

Колірна гамма відіграє значиму роль в еклектичних інтер’єрах – допомагає зібрати всі розрізнені елементи в єдине ціле і створити гармонійну композицію. Як правило, основний фон залишають нейтральним, оформляючи стіни і стелі в світлих пастельних тонах: білому, бежевому, світло-сірому, кремовому, димчастому, блідо-блакитному. Доповнюють його більш насиченими тонами природного палітри – коричневим, синім, сірим, оливковим, зеленим, жовтим, бордо.
Об’єднати інтер’єр можна за рахунок однакового текстилю – спокійного або контрастного. Яскравими акцентами часто виступає меблева оббивка або предмети декору. Стиль еклектика в інтер’єрі запрошує до самих сміливих експериментів, але при цьому потрібно керуватися почуттям гармонії. Рекомендується використовувати в одній кімнаті не більше п’яти кольорів, серед яких повинні переважати спокійні нейтральні відтінки.
Меблювання

Підкреслити еклектику в інтер’єрі дозволяють предмети меблів різних стилів. Вінтажні речі повинні бути сусідами з сучасними, прості з оригінальними, лаконічні з химерними. Однак все це різноманітність потрібно об’єднувати кольором, оббивкою, декором або іншими способами.
В обстановку відмінно впишуться старі відреставровані речі: стільці з гнутими ніжками, різьблені комоди, круглі столики, розписні шафи. Їх можна поєднувати з минималистичной м’якими меблями простих форм без декоративних елементів. А можна вчинити навпаки – поставити вінтажний диванчик і крісла з різних епох, а корпусних меблів відвести роль лаконічного фону.
Легку еклектику в сучасному інтер’єрі можна створити всього лише кількома штрихами: пуфом в техніці каретної стяжки, старовинним трюмо, журнальним столиком з масиву дерева, ліпними каміном, футуристичним кріслом, дзеркалом у позолоченій рамі і т.п.
Можна грати не тільки з кольором і формою меблів, але і з фактурою. Поєднуйте дерево, скло, пластик, метал, натуральний камінь і інші матеріали, не забуваючи об’єднувати їх кольоровою гамою або декоративним оформленням.
Оздоблення стін

Існує два основні підходи до оформлення стін. У першому випадку вони служать нейтральним тлом для інших предметів інтер’єру. Стіни обробляють в світлому кольорі, використовуючи декоративну штукатурку, фарбування, шпалери, панелі. Іноді їх доповнюють молдінгами або ліпними елементами.
У другому випадку має місце акцентні стіна, яку оформляють художнім розписом, цегляною або кам’яною кладкою, дерев’яними панелями, шпалерами з малюнком, фотошпалерами, керамічною плиткою з орнаментом, мозаїкою. Якщо поверхня стіни прикрашена великою розписом, на її тлі не ставлять ніякої виразної меблів.
Оформлення стелі

У більшості випадків стелю оформляють максимально просто, відводячи йому фонову роль – фарбують в білий колір, штукатурять або встановлюють світлі натяжні полотна. Іноді монтують багаторівневі стелі, розділяючи простір на зони. Однак еклектика не забороняє стельовий декор, якщо він не перевантажує композицію. Це може бути ліпнина, дерев’яні балки, обробка кольором і т.п.
Підлогове покриття

Найкраще в еклектичною обстановці виглядають «теплі» дерев’яні підлоги – паркет, дошка, або ламінат. У спальній кімнаті можливий ковролін або просто пухнастий килим, в кухні і ванній – плитка для підлоги. Важливо, щоб підлоги виглядали нейтрально, адже інтер’єр і так досить різноманітний.
Декоративні елементи і текстиль

Як вже було сказано, текстилю в еклектиці багато і часто він об’єднує всі елементи кольором. Для цього можна використовувати віконні штор, диванні подушки, килими, покривала, скатертини. Що стосується стилю штор, вони можуть бути абсолютно будь-якими – від важких портьєр до рулонних варіантів і жалюзі. Також можна використовувати різноманітні килими – круглі в стилі ретро, східні, плетені, домоткані, татамі і т.п.
У питанні вибору декоративних елементів еклектика надає необмежену свободу. Скомбінуйте освітлювальні прилади різних стилів – вантажні люстри, ковані ліхтарі, лаконічні лампи хай-тек і т.д. На стіни повісьте фотографії, панно і картини. Використовуйте оригінальні вази, фарфор, статуетки, екзотичні сувеніри з подорожей. Застосовуйте прийом повторення, розміщуючи в різних місцях предмети з однаковим орнаментом.
Як оформити різні кімнати

Еклектика стиль підходить для оформлення різних кімнат, надаючи кожній з них затишку й оригінальності. Вибір окремих складових залежить від вашої фантазії, однак не варто забувати про комфорт і функціональності отриманого результату.
Вітальня

Як і в більшості інших стилів, центральним елементом вітальні виступає м’які меблі – диван і крісла. Її доповнюють журнальним столиком, тумбочками, полицями, комодом. Добре, якщо в кімнаті можна влаштувати камін, хоча б декоративний. Цікаво виглядає у вітальні диван з фактурної оббивкою – шкіряною, з еко-шкіри, оксамиту, стьобаний і т.п.
Підкреслити еклектику можна великою кількістю картин, розвішаних на стінах, торшерами і лампами оригінальних форм, стильним пуфом – вінтажним, в’язаним або волохатим. У вітальню відмінно впишеться велика рослина в діжці, дзеркало в старовинній рамі, полиці з книгами, шафи зі скляними вітринами.
Спальня

Важливо не перевантажувати спальню різномасті деталями, щоб не заважати розслабленню і спокійного відпочинку. Ліжко може бути стилізованої під старовину або мати лаконічний сучасний дизайн. У першому випадку її доповнюють стриманими тумбочками, комодом, туалетним столиком, а в другому ці предмети можуть являти якийсь завгодно різноманітність.
У спальні можна повісити вінтажну люстру або використовувати класичні світильники, торшери і лампи з конусовидними плафонами. Вдало доповнить інтер’єр дзеркало – в старовинній рамі або «ацтекське» в стилі арт-деко. Штори, килим і покривало краще підібрати в одній колірній гамі, урізноманітнити яку допоможуть яскраві подушки. На стіні над узголів’ям ліжка можна повісити картини, там вони не будуть заважати, але підкреслять еклектику в інтер’єрі.
Кухня

Для оформлення кухні можна придбати гарнітур в класичному стилі, а фартух викласти плиткою з етнічними орнаментами. Масивний дерев’яний стіл можна поєднувати зі стільцями з прозорого пластика або витонченими легкими напівкріслами в стилі прованс. Граючи з різними фактурами, інтер’єр еклектика доповнюють плетеними меблями, кам’яними стільницями, цегляної акцентної стіною і т.п.
В обідній зоні можна викласти підлогу паркетом і повісити над столом вінтажну ковану люстру. У робочій зоні використовуйте плитку для підлоги і сучасні вбудовані світильники. Текстиль для кухні краще підібрати з світлих натуральних тканин або використовувати тематичні забарвлення, наприклад, червоно-білу клітинку, характерну для американського кантрі.
Цікавий прийом в оформленні еклектичною кухні – поєднувати елементи розкоші з навмисною простотою. Наприклад, вінтажний м’який диванчик з позолоченими декоративними елементами може бути сусідами з саморобними табуретами, а кришталева люстра – з гасової лампою. Підкреслити стильову концепцію допоможе посуд, виставлена на відкритих полицях: витончений порцеляновий сервіз, мідний чайник, глиняні горщики, скляні келихи і т.п.
Ванна кімната

Поєднуйте вантажні шафки і кам’яну мийку з лаконічним дзеркалом, а овальну ванну на гнутих ніжках або тварин лапах – з сучасною сантехнікою. Додайте до цього кілька картин на стіні, різнокольорову плитку з орнаментом, оригінальні освітлювальні прилади. Підключайте фантазію, але намагайтеся використовувати у ванній кімнаті елементи не більше, ніж трьох різних стилів.
Передпокій

Щоб не перевантажувати невеликий передпокій розрізненими елементами, обмежтеся тільки основними предметами інтер’єру. Наприклад, це може бути лаконічний вбудована шафа з дзеркалом, вінтажна банкетка і яскрава картина сучасного стилю, під якою можна розташувати поличку для дрібниць.