Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Єгипетський стиль в інтер’єрі – таємничість і привабливість

08/01/2021

Єгипетський стиль – це глибокий філософський зміст, високу естетику, справжню велич, він відображає релігійний світогляд і життя свого народу. Єгипетський стиль інтер’єру поєднує сонячну гаму кольорів з розкішшю, властивої обстановці давньоєгипетських фараонів. Він вважається одним з перших в світі самостійних стилів – більшість інших будувалося на його основі.

Історія походження

Єгипетський стиль в інтер’єрі формувався в процесі розвитку культури Стародавнього Єгипту. Єгиптян прийнято вважати творцями першого повноцінного стилю на нашій планеті. Уже в четвертому столітті до нашої ери їхня цивілізація була досить розвинена, в той час як Європа все ще користувалася кам’яними знаряддями праці.

Для давньоєгипетського мистецтва характерні наступні особливості:

 1. Центральне місце в мистецтві і культурі єгиптян займали релігійні вірування. Якщо в Греції боги були схожі на людей і виглядом, і характером, то в Єгипті вони вважалися непізнаваними і недосяжними. Багатьох єгипетських богів зображали у вигляді фантастичних істот з тілами людей і головами тварин.
 2. Єгипетське мистецтво канонічно і консервативно. Протягом тривалого часу древні зразки старанно відтворювали без будь-яких змін. Існували непорушні традиції в образотворчому мистецтві: невидимі глядачеві об’єкти (наприклад, крокодил під товщиною води), схематичне зображення частин предмета, використання різних ракурсів для одного об’єкта (наприклад, руки і торс людини намальовані в анфас, а ноги і голова в профіль) .
 3. Єгиптяни вважали, що між реальним об’єктом і його зображенням завжди зберігається певний зв’язок. Відбиток об’єкта або явища увічнював його життєву силу.
 4. Єгипетське мистецтво не просто демонструвало явища або предмети, але виражало релігійні постулати, запам’ятовував історичні події, описувало повсякденне життя. Ієрогліфи-малюнки або піктограми служили одночасно живописом і листом.
 5. В основі культури, переконань і вірувань єгиптян лежала філософія вічності життя. Земне існування сприймалося як тимчасовий і досить короткий пролог до нескінченної загробного життя. Значимість переходу і поховання проявлялося в багатому вбранні могил фараонів, найчастіше вони виглядали пишніше і розкішніше, ніж палаци.

Специфіка стилю

Єгипетський інтер’єр поєднує в собі пишність палацу і лаконічність простого селянської хати, але його завжди відрізняє впізнаваний історичний колорит. Для малюнків характерна схематичність і символізм, переважання геометричних і рослинних орнаментів.

Незмінними символами є: струнка кішка – образ богині Баст, лотос, священний скарабей, Сфінкс, піраміди фараонів, папіруси. Інтер’єр в єгипетському стилі наповнений теплими сонячними фарбами, яскравими акцентами, контрастними чорно-золотистими елементами. У ньому завжди є місце загадковим символам і піктограм, міфологічним зображень, величним колонах і арках. Декоративною прикрасою виступають яскраві фрески, рельєфні візерунки, єгипетські статуї.

Особливості архітектури

В якості будівельного матеріалу єгиптяни використовували камінь, а не дерево або глину. З пальм і очерету, що ростуть в Єгипті, не можна було отримати якісної сировини. Вважається, що робота з каменем визначила такі риси єгипетської архітектури, як геометризация і особлива пропорційність.

Великі валуни, які використовуються в будівництві, символізували могутність, вічність, безсмертя. Відомо, що камені при укладанні не скріплювалися розчином і обтісує з зовнішньої сторони вже після зведення будівлі.

Головним призначенням єгипетського житла був захист від жаркого сонця. Будинки будувалися групами, утворюючи цілі квартали. Для них були характерні товсті стіни і пальмові покрівлі, в стінах були отвори для вентиляції, а спальні розташовувалися під самим дахом.

У Єгипті були добре розвинені точні науки, серед яких математика і проектування. Складні обчислення дозволяли будувати водосховища, храми, піраміди та інші грандіозні споруди.

Єгиптяни не тільки вірили в загробне життя душі, але вважали, що часом вона повертається в тіло. Щоб зберегти тіло покійного в цілісності, виготовляли мумію за допомогою бальзамування і бинтів. Єгипетські фараони втілювали богів на землі, тому їм віддавали особливу шану і в житті, і після смерті. Тіло фараона не тільки бальзамували, але поміщали в спеціальний саркофаг, висічений з каменю. Житлом для мумії служила споруда пірамідальної форми. Внутрішню підземну частину піраміди називали похоронної камерою – її розкішно оформляли, а на стінах висікали магічні письмена.

В різні часи габарити і форми пірамід могли відрізнятися, але для всіх посмертних жител характерно:

 • суворе дотримання принципів симетрії;
 • геометричні форми;
 • масивність;
 • величезні розміри;
 • повторюваність однакових образів і елементів.

Кожен фараон починав зводити свою піраміду мало не від народження і часто продовжував будівництво все життя. Посмертне житло прикрашали усіма відомими на той час способами: висікали і встановлювали скульптури, зображували картини, орнаменти, ієрогліфи.

Оформлення інтер’єру в єгипетському стилі

Обстановка в багатих і селянських єгипетських будинках не була однаковою, тому і в сучасному дизайні мають місце різні варіації. Однак для більшості будівель в Єгипті, незалежно від спроможності і призначення, в тій чи іншій мірі характерні такі риси:

 • в приміщеннях можуть бути встановлені колони і арочні конструкції, обладнані ніші;
 • декорування стін і стелі художнім розписом, рельєфними орнаментами;
 • наявність історичних сакральних символів: кішок богині Баст, Сфінкса, скарабея, Сонця т.п .;
 • багато красивих тканин і дорогих килимів;
 • переважання геометричних форм і орнаментів.

Палітра кольорів

Для єгипетського стилю характерні теплі природні тони. По суті, колірна гамма відображає особливості Єгипту – золоте сонце і жовтий пісок, синє небо і море. Вдалим вибором для оформлення інтер’єру стануть пісочні відтінки, яскравий беж, жовті, вохряні, приглушені червоно-помаранчеві тони. Зазвичай доповнює кольором служить синій або коричневий, часто зустрічаються чорні і зелені елементи.

Меблі в єгипетському стилі

Як і архітектурі, єгипетської меблів властива масивність, надійність, хороша стійкість. Предмети меблів виготовлялися з дерева (зазвичай темних порід), каменю, бронзи, вербових прутів. Незважаючи ні деяку громіздкість, вони були цілком зручними і функціональними. Сьогодні в інтер’єрі можна використовувати дерев’яні меблі з багатими інкрустаціями або легшу плетену. Меблювання будинку в єгипетському стилі може включати:

 • просторі дивани та крісла з м’якою оббивкою теплих тонів;
 • плетені меблі: кушетки, крісла, табурети і т.п .;
 • лавки і табурети з незвичайними ніжками у вигляді задніх і передніх лап тварин;
 • великі ліжка з пологом.

Єгипетської меблів властивий оригінальний багатий декор. Ніжки столів, ліжок і табуреток часто вирізали у вигляді тварин, змій, левів лап або бичачих копит. Скрині, скриньки і шкатулки виготовляли з чорного дерева, прикрашали каменями, позолотою, художнім розписом. В сучасних варіаціях ефектно виглядають скляні столи з основою у вигляді фігури тварини, наприклад, гепарда.

Сюжетами для розпису і різьбленого декору служить релігія і міфологія, на скриньках і скриньках колоритно виглядають символи і ієрогліфи. Шафи не використовувалися в Древньому Єгипті – з їх роллю цілком справлялися скрині. Крім того, інтер’єр можна обладнати стилізованим комодом з інкрустаціями і позолоченій фурнітурою.

Освітлювальні прилади

Щоб відтворити загадкову атмосферу Стародавнього Єгипту, вам знадобиться розсіяне, трохи приглушене освітлення. Для цього підійдуть торшери, бра, вбудовані світильники, підсвічування. Звичайно, в сучасному інтер’єрі потрібен і верхнє світло: щоб відповідати стилю, можна підібрати оригінальну золотисту люстру з «факелами» або підвісний світильник геометричної форми.

В єгипетський інтер’єр ідеально впишуться настінні світильники-смолоскипи або вбудовані точкові світильники на стелі. Торшер або настільна лампа може мати класичний однотонний абажур, а підстава у вигляді єгипетської статуетки, колони, папірусу і т.п.

Оздоблювальні матеріали

Види використовуваних матеріалів залежать від того, наскільки глибоко ви вирішили пірнути в єгипетський стиль. Єгиптяни використовували в обробці мармур, граніт і інші натуральні камені, срібло, бронзу і позолоту, кедрову деревину, чорне дерево. У сучасному інтер’єрі можна використовувати декоративну штукатурку потрібних фактур, керамічну плитку, деревину, а також панелі, що імітують мармур.

Оформлення стін і підлоги

В єгипетських будинках стіни оброблялися каменем, декорувалися розписами і рельєфними орнаментами. Сьогодні можна оформити стіни штукатуркою, шпалерами або плиткою відповідного кольору, доповнити фресками, різними вставками з орнаментом, піктограмами, єгипетськими символами, розфарбованої або позолоченою ліпниною.

В якості підлогового покриття можна використовувати плитку, яка імітує мармур, паркет, дерев’яні дошки і навіть ламінат. Дуже ефектно на підлозі буде виглядати мозаїка.

Оформлення вікон

Традиційно в єгипетських будинках робили маленькі вікна, але для сучасного інтер’єру це рішення не підходить. Щоб не вибиватися з стилю, можна забезпечити вікна дерев’яними рамами і оформити їх однотонними драпіровками в пісочних тонах.

Предмети декору

Текстиль, предмети декору та аксесуари необхідні для створення колориту і цілісної інтер’єрної композиції. Декоративні елементи повинні відповідати загальній колірній гаммі і по можливості виготовлятися з натуральних матеріалів. Відповідні тканини – бавовна і льон, а також тонка шерсть. У сучасних інтер’єрах нерідко використовують натуральну шкіру.

Атмосферу Стародавнього Єгипту допоможуть відтворити тематичні статуетки (кішки, сфінкси, скарабеї і т.п.), підлогові вази з орнаментом, позолочений посуд, зображення фараонів, фігурки тварин (левів, гепардів, биків, змій і т.д.). Зовсім не обов’язково змушувати аксесуарами все поверхні – краще використовувати кілька ретельно підібраних штучок. Естетика і особливість єгипетського стилю така, що ваза або статуетка повинна стояти на самоті на увазі, а не губитися в безлічі іншого декору.

Як оформити кімнати

Дизайн будинку або квартири в єгипетському стилі гарантовано зробить ваш інтер’єр незвичайним, загадковим і привабливим. Як варіант, можна використовувати лише деякі принципи оформлення, щоб надати кімнатах оригінальності.

Вітальня

Оформляючи вітальню, потрібно приділити увагу обробці підлоги: в якості підлогового покриття можна використовувати плитку або мозаїку, наприклад, викласти орнамент в єгипетському стилі. Якщо хочеться мати у вітальні тепліші і затишні підлоги, скористайтеся класичним варіантом – паркетної кладкою. Якщо дозволяють розміри вітальні, тут можна встановити єгипетські колони або екзотичні скульптури.

Стіни обробляють штукатуркою, шпалерами або дерев’яними панелями в жовто-піщаної кольоровій гамі. Однотонну поверхню стіни прикрашають декоративними вставками: фресками, геометричними орнаментами, символічними малюнками, зображенням фараонів, птахів, тварин, рослин. Меблі в єгипетському стилі підбирають в коричнево-жовтій гамі, розставляють декоративні статуетки і вази, розвішують світильники у формі факелів.

Кухня

Кухня в єгипетському стилі повинна бути просторою і світлою, оформленої натуральними матеріалами і текстилем. За допомогою настінного декору – фресок, мозаїки, розписи і т.п. можна зонувати кухонний простір: наприклад, виділити робочу або обідню зону. Фартух в кухні традиційно оформляють кам’яною кладкою або плиткою з імітацією каменю.

Спальня

В інтер’єрі спальні варто підкреслити єгипетський колорит статуетками кішок, ароматичними лампами, витонченої ліпниною, спокійними орнаментами. Ліжко має бути масивною, виготовленої з темного дерева. Доповнить її високе узголів’я з красивим орнаментом (наприклад, зображенням сонця), балдахін і натуральні тканини. Вікна задрапіруйте світлими шторами в тон покривала. Поставте в кімнаті кілька статуеток і пару оригінальних прікроватних ламп.

Ванна

Для оформлення ванної кімнати можна використовувати образ єгипетської купальні. Стіни та підлога викладають плиткою з імітацією каменю, декорують тематичними панно із зображенням стародавніх єгиптян або сфінксів. Ванну споруджують у вигляді купелі, обробленої «кам’яною кладкою» або мозаїкою. Альтернативою може служити і звичайна ванна на ніжках у формі звіриних лап. Миття обладнають у вигляді чаші, а на стіні встановлюють світильник-факел. Щоб доповнити інтер’єр ванної кімнати, можна поставити живу зелену пальму в діжці.