- Стилі
Єгипетський стиль в інтер’єрі – таємничість і привабливість

Єгипетський стиль – це глибокий філософський зміст, високу естетику, справжню велич, він відображає релігійний світогляд і життя свого народу. Єгипетський стиль інтер’єру поєднує сонячну гаму кольорів з розкішшю, властивої обстановці давньоєгипетських фараонів. Він вважається одним з перших в світі самостійних стилів – більшість інших будувалося на його основі.
Історія походження

Єгипетський стиль в інтер’єрі формувався в процесі розвитку культури Стародавнього Єгипту. Єгиптян прийнято вважати творцями першого повноцінного стилю на нашій планеті. Уже в четвертому столітті до нашої ери їхня цивілізація була досить розвинена, в той час як Європа все ще користувалася кам’яними знаряддями праці.
Для давньоєгипетського мистецтва характерні наступні особливості:
- Центральне місце в мистецтві і культурі єгиптян займали релігійні вірування. Якщо в Греції боги були схожі на людей і виглядом, і характером, то в Єгипті вони вважалися непізнаваними і недосяжними. Багатьох єгипетських богів зображали у вигляді фантастичних істот з тілами людей і головами тварин.
- Єгипетське мистецтво канонічно і консервативно. Протягом тривалого часу древні зразки старанно відтворювали без будь-яких змін. Існували непорушні традиції в образотворчому мистецтві: невидимі глядачеві об’єкти (наприклад, крокодил під товщиною води), схематичне зображення частин предмета, використання різних ракурсів для одного об’єкта (наприклад, руки і торс людини намальовані в анфас, а ноги і голова в профіль) .
- Єгиптяни вважали, що між реальним об’єктом і його зображенням завжди зберігається певний зв’язок. Відбиток об’єкта або явища увічнював його життєву силу.
- Єгипетське мистецтво не просто демонструвало явища або предмети, але виражало релігійні постулати, запам’ятовував історичні події, описувало повсякденне життя. Ієрогліфи-малюнки або піктограми служили одночасно живописом і листом.
- В основі культури, переконань і вірувань єгиптян лежала філософія вічності життя. Земне існування сприймалося як тимчасовий і досить короткий пролог до нескінченної загробного життя. Значимість переходу і поховання проявлялося в багатому вбранні могил фараонів, найчастіше вони виглядали пишніше і розкішніше, ніж палаци.
Специфіка стилю

Єгипетський інтер’єр поєднує в собі пишність палацу і лаконічність простого селянської хати, але його завжди відрізняє впізнаваний історичний колорит. Для малюнків характерна схематичність і символізм, переважання геометричних і рослинних орнаментів.
Незмінними символами є: струнка кішка – образ богині Баст, лотос, священний скарабей, Сфінкс, піраміди фараонів, папіруси. Інтер’єр в єгипетському стилі наповнений теплими сонячними фарбами, яскравими акцентами, контрастними чорно-золотистими елементами. У ньому завжди є місце загадковим символам і піктограм, міфологічним зображень, величним колонах і арках. Декоративною прикрасою виступають яскраві фрески, рельєфні візерунки, єгипетські статуї.
Особливості архітектури

В якості будівельного матеріалу єгиптяни використовували камінь, а не дерево або глину. З пальм і очерету, що ростуть в Єгипті, не можна було отримати якісної сировини. Вважається, що робота з каменем визначила такі риси єгипетської архітектури, як геометризация і особлива пропорційність.
Великі валуни, які використовуються в будівництві, символізували могутність, вічність, безсмертя. Відомо, що камені при укладанні не скріплювалися розчином і обтісує з зовнішньої сторони вже після зведення будівлі.
Головним призначенням єгипетського житла був захист від жаркого сонця. Будинки будувалися групами, утворюючи цілі квартали. Для них були характерні товсті стіни і пальмові покрівлі, в стінах були отвори для вентиляції, а спальні розташовувалися під самим дахом.
У Єгипті були добре розвинені точні науки, серед яких математика і проектування. Складні обчислення дозволяли будувати водосховища, храми, піраміди та інші грандіозні споруди.
Єгиптяни не тільки вірили в загробне життя душі, але вважали, що часом вона повертається в тіло. Щоб зберегти тіло покійного в цілісності, виготовляли мумію за допомогою бальзамування і бинтів. Єгипетські фараони втілювали богів на землі, тому їм віддавали особливу шану і в житті, і після смерті. Тіло фараона не тільки бальзамували, але поміщали в спеціальний саркофаг, висічений з каменю. Житлом для мумії служила споруда пірамідальної форми. Внутрішню підземну частину піраміди називали похоронної камерою – її розкішно оформляли, а на стінах висікали магічні письмена.
В різні часи габарити і форми пірамід могли відрізнятися, але для всіх посмертних жител характерно:
- суворе дотримання принципів симетрії;
- геометричні форми;
- масивність;
- величезні розміри;
- повторюваність однакових образів і елементів.
Кожен фараон починав зводити свою піраміду мало не від народження і часто продовжував будівництво все життя. Посмертне житло прикрашали усіма відомими на той час способами: висікали і встановлювали скульптури, зображували картини, орнаменти, ієрогліфи.
Оформлення інтер’єру в єгипетському стилі

Обстановка в багатих і селянських єгипетських будинках не була однаковою, тому і в сучасному дизайні мають місце різні варіації. Однак для більшості будівель в Єгипті, незалежно від спроможності і призначення, в тій чи іншій мірі характерні такі риси:
- в приміщеннях можуть бути встановлені колони і арочні конструкції, обладнані ніші;
- декорування стін і стелі художнім розписом, рельєфними орнаментами;
- наявність історичних сакральних символів: кішок богині Баст, Сфінкса, скарабея, Сонця т.п .;
- багато красивих тканин і дорогих килимів;
- переважання геометричних форм і орнаментів.
Палітра кольорів

Для єгипетського стилю характерні теплі природні тони. По суті, колірна гамма відображає особливості Єгипту – золоте сонце і жовтий пісок, синє небо і море. Вдалим вибором для оформлення інтер’єру стануть пісочні відтінки, яскравий беж, жовті, вохряні, приглушені червоно-помаранчеві тони. Зазвичай доповнює кольором служить синій або коричневий, часто зустрічаються чорні і зелені елементи.
Меблі в єгипетському стилі

Як і архітектурі, єгипетської меблів властива масивність, надійність, хороша стійкість. Предмети меблів виготовлялися з дерева (зазвичай темних порід), каменю, бронзи, вербових прутів. Незважаючи ні деяку громіздкість, вони були цілком зручними і функціональними. Сьогодні в інтер’єрі можна використовувати дерев’яні меблі з багатими інкрустаціями або легшу плетену. Меблювання будинку в єгипетському стилі може включати:
- просторі дивани та крісла з м’якою оббивкою теплих тонів;
- плетені меблі: кушетки, крісла, табурети і т.п .;
- лавки і табурети з незвичайними ніжками у вигляді задніх і передніх лап тварин;
- великі ліжка з пологом.
Єгипетської меблів властивий оригінальний багатий декор. Ніжки столів, ліжок і табуреток часто вирізали у вигляді тварин, змій, левів лап або бичачих копит. Скрині, скриньки і шкатулки виготовляли з чорного дерева, прикрашали каменями, позолотою, художнім розписом. В сучасних варіаціях ефектно виглядають скляні столи з основою у вигляді фігури тварини, наприклад, гепарда.
Сюжетами для розпису і різьбленого декору служить релігія і міфологія, на скриньках і скриньках колоритно виглядають символи і ієрогліфи. Шафи не використовувалися в Древньому Єгипті – з їх роллю цілком справлялися скрині. Крім того, інтер’єр можна обладнати стилізованим комодом з інкрустаціями і позолоченій фурнітурою.
Освітлювальні прилади

Щоб відтворити загадкову атмосферу Стародавнього Єгипту, вам знадобиться розсіяне, трохи приглушене освітлення. Для цього підійдуть торшери, бра, вбудовані світильники, підсвічування. Звичайно, в сучасному інтер’єрі потрібен і верхнє світло: щоб відповідати стилю, можна підібрати оригінальну золотисту люстру з «факелами» або підвісний світильник геометричної форми.
В єгипетський інтер’єр ідеально впишуться настінні світильники-смолоскипи або вбудовані точкові світильники на стелі. Торшер або настільна лампа може мати класичний однотонний абажур, а підстава у вигляді єгипетської статуетки, колони, папірусу і т.п.
Оздоблювальні матеріали

Види використовуваних матеріалів залежать від того, наскільки глибоко ви вирішили пірнути в єгипетський стиль. Єгиптяни використовували в обробці мармур, граніт і інші натуральні камені, срібло, бронзу і позолоту, кедрову деревину, чорне дерево. У сучасному інтер’єрі можна використовувати декоративну штукатурку потрібних фактур, керамічну плитку, деревину, а також панелі, що імітують мармур.
Оформлення стін і підлоги

В єгипетських будинках стіни оброблялися каменем, декорувалися розписами і рельєфними орнаментами. Сьогодні можна оформити стіни штукатуркою, шпалерами або плиткою відповідного кольору, доповнити фресками, різними вставками з орнаментом, піктограмами, єгипетськими символами, розфарбованої або позолоченою ліпниною.
В якості підлогового покриття можна використовувати плитку, яка імітує мармур, паркет, дерев’яні дошки і навіть ламінат. Дуже ефектно на підлозі буде виглядати мозаїка.
Оформлення вікон

Традиційно в єгипетських будинках робили маленькі вікна, але для сучасного інтер’єру це рішення не підходить. Щоб не вибиватися з стилю, можна забезпечити вікна дерев’яними рамами і оформити їх однотонними драпіровками в пісочних тонах.
Предмети декору

Текстиль, предмети декору та аксесуари необхідні для створення колориту і цілісної інтер’єрної композиції. Декоративні елементи повинні відповідати загальній колірній гаммі і по можливості виготовлятися з натуральних матеріалів. Відповідні тканини – бавовна і льон, а також тонка шерсть. У сучасних інтер’єрах нерідко використовують натуральну шкіру.
Атмосферу Стародавнього Єгипту допоможуть відтворити тематичні статуетки (кішки, сфінкси, скарабеї і т.п.), підлогові вази з орнаментом, позолочений посуд, зображення фараонів, фігурки тварин (левів, гепардів, биків, змій і т.д.). Зовсім не обов’язково змушувати аксесуарами все поверхні – краще використовувати кілька ретельно підібраних штучок. Естетика і особливість єгипетського стилю така, що ваза або статуетка повинна стояти на самоті на увазі, а не губитися в безлічі іншого декору.
Як оформити кімнати

Дизайн будинку або квартири в єгипетському стилі гарантовано зробить ваш інтер’єр незвичайним, загадковим і привабливим. Як варіант, можна використовувати лише деякі принципи оформлення, щоб надати кімнатах оригінальності.
Вітальня

Оформляючи вітальню, потрібно приділити увагу обробці підлоги: в якості підлогового покриття можна використовувати плитку або мозаїку, наприклад, викласти орнамент в єгипетському стилі. Якщо хочеться мати у вітальні тепліші і затишні підлоги, скористайтеся класичним варіантом – паркетної кладкою. Якщо дозволяють розміри вітальні, тут можна встановити єгипетські колони або екзотичні скульптури.
Стіни обробляють штукатуркою, шпалерами або дерев’яними панелями в жовто-піщаної кольоровій гамі. Однотонну поверхню стіни прикрашають декоративними вставками: фресками, геометричними орнаментами, символічними малюнками, зображенням фараонів, птахів, тварин, рослин. Меблі в єгипетському стилі підбирають в коричнево-жовтій гамі, розставляють декоративні статуетки і вази, розвішують світильники у формі факелів.
Кухня

Кухня в єгипетському стилі повинна бути просторою і світлою, оформленої натуральними матеріалами і текстилем. За допомогою настінного декору – фресок, мозаїки, розписи і т.п. можна зонувати кухонний простір: наприклад, виділити робочу або обідню зону. Фартух в кухні традиційно оформляють кам’яною кладкою або плиткою з імітацією каменю.
Спальня

В інтер’єрі спальні варто підкреслити єгипетський колорит статуетками кішок, ароматичними лампами, витонченої ліпниною, спокійними орнаментами. Ліжко має бути масивною, виготовленої з темного дерева. Доповнить її високе узголів’я з красивим орнаментом (наприклад, зображенням сонця), балдахін і натуральні тканини. Вікна задрапіруйте світлими шторами в тон покривала. Поставте в кімнаті кілька статуеток і пару оригінальних прікроватних ламп.
Ванна

Для оформлення ванної кімнати можна використовувати образ єгипетської купальні. Стіни та підлога викладають плиткою з імітацією каменю, декорують тематичними панно із зображенням стародавніх єгиптян або сфінксів. Ванну споруджують у вигляді купелі, обробленої «кам’яною кладкою» або мозаїкою. Альтернативою може служити і звичайна ванна на ніжках у формі звіриних лап. Миття обладнають у вигляді чаші, а на стіні встановлюють світильник-факел. Щоб доповнити інтер’єр ванної кімнати, можна поставити живу зелену пальму в діжці.