- Стилі
Бидермейер стиль в інтер’єрі – вишукана іронія міщанського стилю

Стиль бідермейер – це функціональність, затишок і помірний, але впізнаваний декор. На відміну від стилів-попередників, він дуже практичний і раціональний. Сьогодні бидермейер використовують в приміщеннях різного призначення: житлових квартирах, готелях, ресторанах, прийомних кімнатах різних організацій і т.п. Даний стиль приваблює відносною простотою, добротністю, камерністю, комфортом.
Історія походження

Стиль бідермейер з’явився на початку дев’ятнадцятого століття в німецькому та австрійському мистецтві, інтер’єрі, моді. Як і більшість напрямків, він став реакцією на певні історичні події. Після поразки Наполеона величний ампір втратив свою актуальність, в моду входив романтизм з його ностальгією, теплотою, людськими симпатіями. Невизначеність і меланхолійні настрої, що панували в Німеччині того часу, спонукали людей шукати радості в камерному сімейний затишок.
Бидермейер іноді називають спрощеним ампіром або поєднанням імператорського і романтичного течій. Але по суті цей стиль більш еклектичний. Від ампіру йому дісталися принципи побудови і лаконічність форм, від романтизму – камерність, від георгианськой англійської класики – добротна дерев’яна меблі, від рококо – гнуті ніжки стільців і т.п.
Історично бидермейер стиль належить обивателям, тобто середнього класу, для якого важлива функціональність, добротність і комфорт, а не зовнішня розкіш. Але, оскільки схожі настрої проникли в усі верстви населення, інтер’єри в багатьох будинках і палацах теж дещо спростилися.
У тридцятих роках дев’ятнадцятого століття бідермейер набув нових рис під впливом розвивається історизму. Це проявилося в інтересі до східних культур (Японії, Китаю, Туреччини тощо) і відповідних мотивах в інтер’єрі. Переважання обивательських течій тривало до середини дев’ятнадцятого століття, а потім на сцену вийшов неорококо.
Особливості стилю

Стиль бідермейер в інтер’єрі житлових будинків висловлює прагнення до практичності і комфорту, створює затишну домашню обстановку. І нехай йому не властива показна розкіш, він залишається теплим і естетично привабливим. До його характерних рис відносять:
- поєднання функціональності і краси (при тому, що акцент робиться на першій);
- багато світла, проста і зручна планування;
- досить вільного простору, але немає порожнечі;
- плавні лінії без гострих кутів, розстановка меблів по колу;
- м’яка, тепла колірна гамма, приємна для очей;
- добротні меблі з простих, але надійних сортів деревини;
- затишний декор: текстиль, декоративні подушки, сувеніри, посуд, світильники, рукоділля і т.п.
Значення в архітектурі

У першій половині дев’ятнадцятого століття даний стиль грав значиму роль в інтер’єрі, живопису, літературі і моді, але лише опосередковано торкнувся архітектури. В цей час розкіш і велич ампіру змінили принципи класицизму, що відбилося на будівництві будівель. Тенденції та настрої, властиві Бидермейер, надавали архітектурним спорудам більшої камерності і м’якості форм.
Оформлення інтер’єру в стилі бідермейер

Бидермейер в інтер’єрі характеризує світла колірна гамма, функціональні меблі, добротні матеріали і загальна атмосфера затишку. Від ампіру він перейняв лаконічність форм, але проігнорував холодну розкіш імперської величі. Композиція залишається естетично привабливою і гармонійної, але комфорт більше не приноситься в жертву ідеальної симетрії і точним пропорціям.
Палітра кольорів

Бидермейер властива тепла, спокійна палітра кольорів, комфортна для сприйняття. Основні тони в інтер’єрі: білий, бежевий, пісочний, блакитний, оливковий, кавовий, колір світлого дерева. Темні відтінки використовуються незначно – для балансу, занадто яскраві і кричущі не застосовуються зовсім.
Використовувані матеріали

У фаворі у даного стилю – натуральне дерево і затишний текстиль. Матеріали повинні бути добротними, але не розкішними. Замість дорогого червоного дерева з успіхом використовується клен, груша, горіх і інші сорти. Нарівні з оксамитом і шовком в інтер’єрах з’являється скромний ситець і легкий муслін. У минулому для оздоблення стін використовували тканини, але в сучасних варіантах бідермейера доречні шпалери і декоративна штукатурка.
Особливості меблів

Бидермейер інтер’єр демонструє нове ставлення до меблів: вона покликана бути комфортною, функціональної, ергономічною і при цьому красивою. Від імперського стилю їй дісталися лаконічні обриси, але тепер в них скругляются кути, а лінії стають більш плавними. Стільців і крісел притаманні вигнуті спинки і злегка гнуті тонкі ніжки. Столи – круглі, овальні або із закругленими кутами могли мати різну кількість і конфігурацію ніжок.
Основна відмінність меблів бідермейер від попередніх стилів – відсутність химерного декору або мінімальне його кількість. Особливу важливість мають:
- правильні пропорції;
- добротний матеріал – натуральне дерево потрібного кольору і текстури;
- якісна, але не надто розкішна оббивка – однотонна, в смужку або дрібну квіточку.
Зразком для наслідування служила англійська класична меблі, яка могла виконувати кілька різних функцій. Наприклад, столи оснащувалися відкидними або висувними стільницями, секретними шухлядками, а бібліотечні стільці можна було трансформувати в сходи для книжкових шаф.
У порівнянні з попереднім ампіром декор меблів бідермейер відрізнявся помірністю. Як правило, декором служила різьблення або шпонирование іншими сортами деревини. Мотиви різьблених малюнків залишилися тим же: лебеді, розетки, лавр, листя дуба, грифони і т.п. Іноді використовувалася позолота або чорний лак.
Оформлення стін

Для стилю бідермейер характерні однотонні світлі стіни. Раніше їх оформляли тканиною, але зараз використовують шпалери або декоративну штукатурку. Крім одноколірної обробки, можливий варіант з ненав’язливим легким орнаментом, який не кидається в очі. Іноді для стін вибирають шпалери в смужку на англійський манер. Якоїсь спеціальний декор у вигляді молдингів або ліпнини тут недоречний, але на стінах можуть висіти картини і фотографії.
Оформлення підлоги

Кам’яні підлоги не підходять до даного інтер’єру з двох причин: по-перше, вони виглядають занадто холодно, а по-друге, надто дорого коштують. Затишну обстановку традиційно створює натуральне дерево, тому покриттям підлоги часто служить паркет або дошка. Варто врахувати, що раніше паркет був цілком доступний середнього прошарку населення. Сьогодні його цілком можна замінити ламінатом.
Для кухні та ванної дерев’яна підлога не саме практичне рішення. Тут можна використовувати підлогову плитку з малюнком, що імітує деревину.
Оформлення стелі

В інтер’єрі бидермейер стелю оформляють максимально просто – вирівнюють і забарвлюють в білий колір. Як варіант, можна встановити в приміщеннях натяжні стелі. Розпис, розетки для люстр або інший подібний декор не використовується. Винятком може бути легка ліпнина по периметру або акуратний плінтус.
Єдина прикраса стелі – люстра. Якраз вона може бути вишуканою і розкішної, хоча і не такий величної, як люстри стилю ампір. Для бідермейера кришталева люстра була не стільки показником розкоші, скільки умовою хорошого освітлення. Сьогодні замість неї можна використовувати світильники з плафонами, але все ж люстра з кришталевими підвісами і лампочками у вигляді свічок створить потрібну атмосферу і додасть стилю достовірності.
Предмети декору

Говорячи про помірне декорі бідермейера, мається на увазі його порівняння з попередніми палацовими стилями. В цілому ж предмети декору мають велике значення для інтер’єру, оскільки саме вони забезпечують затишок. Перш за все, це текстиль: легкі муслінові штори, вишиті скатертини та серветки, пледи, декоративні подушки. Особливо актуальна ручна робота, наприклад, вишивка в рамці або самостійно зроблений силует.
Як настінного декору використовували гравюри або картини, що зображують пейзажі, квіти, портрети, побутові сценки. Сьогодні цілком доречні будуть і сімейні фотографії в рамках – це підкреслить камерність інтер’єру.

Для бідермейера характерні не тільки квіткові принти, а й живі рослини: зі зрізаних квітів збирали букети і ставили в вази, а кімнатні рослини вирощували в акуратних вазонах. Крім того, декором служила порцеляновий посуд, виставлена за скляними дверцятами шафи або на відкритих полицях, а також фігурки і статуетки, шкатулки, годинник. Трохи пізніше в процесі розвитку історизму актуальними стали екзотичні штучки східного стилю.
Флористика
Стиль бідермейер знайшов втілення також і у флористиці. На честь нього навіть названа елегантна троянда – Бидермейер Гарден, яка і зараз використовується для складання вантажних весільних букетів і композицій.
Як правило, букети в стилі бідермейер круглі – опуклі або плоскі. Квіти в них щільно складаються головками і розміщуються кількома концентричними колами. Зазвичай для кожного з кіл підбираються квіти певного сорту і кольору. Традиційно в букетах могли використовуватися живі і засушені квіти, стрічки, мережива, рюші. Готові композиції поміщалися в спеціальні пристосування, красиво декоровані портбукети.
Мода

У період бідермейера жінки стали активніше брати участь у світському житті, що теж сприяло новим модним тенденціям. Плаття стали коротшими, тепер вони відкривали не тільки туфлі, але і щиколотки. Серцеподібні декольте оголювали плечі і спину, а широка лінія плечей досягалася за рахунок об’ємних рукавів «жиго». Модні волани і рюші робили спідницю ще пишніше. Все це підкреслювало тонку талію, затягнуту в корсет.
Найвідоміша жіноча зачіска даного часу з великими локонами на скронях, але існували і більш вигадливі з використанням шиньйонів, стрічок, бантів, брошок і гребінців. До середини дев’ятнадцятого століття в моду ввійшли зачіски з пучками на верхівці і косичками-бубликами на скронях.