Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Бароко в інтер’єрі – розкіш і витонченість блакитної крові

23/12/2020

Бароко – це динаміка, емоційність і драматичність, складні хитромудрі форми. Бароко ставитися до палацових стилям інтер’єру та архітектури, захоплюючи розкішшю, вишуканістю, багатим пишним декором. Для оформлення приміщень в стилі бароко використовують цінні матеріали, позолоту, витончену меблі, предмети класичного мистецтва.

Історія походження

Стиль бароко зародився в Італії на рубежі шістнадцятого та сімнадцятого століть. Звідти він перекочував до Франції і прижився при дворі Людовика Чотирнадцятого, а потім поширився по всій Європі. В кінці сімнадцятого століття бароко став популярний в Росії з легкої руки князів Наришкіних і Голіциних.

Архітектура даного стилю включає овальні, круглі, квадратні і прямокутні форми. Спорудам властива симетрія, правильні лінії, наявність колонад, мармурових сходів, скульптур, художнього розпису. У вісімнадцятому столітті стиль зазнав деяких змін. Перш за все, була скасована симетрія, а колірна гамма стала ніжніше. Увійшло в моду більш ажурне і витончене оформлення з великою кількістю завитків і позолочених елементів. Так з бароко народився новий стиль – рококо. Останній використовувався тільки в дизайні інтер’єрів, але не в архітектурі.

Особливості стилю

Характерні риси бароко – це динамічні контрастні образи, поєднання реальних і фантазійних форм, пишність і вишуканість композицій. Зовнішнє і внутрішнє оформлення включає скульптури, колони з рустом, спіралі-волюти, пілястри, значні колонади. Бароко стиль покликаний вражати, дивувати і вражати уяву. Цьому сприяють величні багатоярусні купола, каріатиди, горельєфи міфологічних істот, скульптури атлантів.

Бароко в архітектурі

Барокову архітектуру відрізняють текучі складні форми і значні масштаби використовуваного простору. Церкви і собори сімнадцятого століття рясніють декоративними скульптурними елементами в стилі бароко.

В основі барокової архітектури лежать роботи італійця Донато Браманте – відомого діяча епохи Відродження. Видатними архітекторами і скульпторами вважаються Мадерно, Фонтана, Делла Порта. Зріле бароко асоціюється з італійським архітектором Франческо Кастеллі (пізніше він підписувався як Борромини). Відомим зодчим в стилі бароко став Сантіно Соларі, який працював здебільшого в Австрії.

Оформлення інтер’єру в стилі бароко

Інтер’єр в стилі бароко на увазі вишукані фантазійні композиції, вигнуті лінії, плавні форми, витіюваті рельєфні малюнки – візерунки, вензелі, раковини, квіткові мотиви.

Палітра кольорів

Бароко любить контрасти, хоча і не завжди вони яскраво виражені. Беззмінним лідером є золотий колір, який поєднується зі світлими тонами – бежевим, пісочним, білим, або і з темними – винним, коричневим, синім, фіолетовим. Популярні також поєднання білого з блакитним, бежевого з шоколадним, карамельного і лілового, пісочного і бордо і т.д.

Гарнітури з червоного дерева досить виразні на тлі світлої обробки, а бежево-карамельний килим прекрасно виглядає на темно-шоколадному підлозі. Щоб підкреслити багатство і елітарність стилю, в інтер’єрі використовують насичені кольори: сапфіровий, смарагдовий, пурпурний, глибокий зелений і т.п.

Меблі

Період популярності стилю бароко – це час вишуканих меблевих гарнітурів. Вперше з’явилася мода на такі меблеві набори, як диван і крісла, комплект зі стільців або полукресел, спальні гарнітури і т.п. Меблі виготовлялася вручну під іменами відомих майстрів. Одним з найпопулярніших матеріалів була горіхова деревина. Для предметів барокової меблів характерні:

  • різьблені позолочені елементи;
  • стільці, дивани, ліжка і крісла мали високі вигнуті спинки з хитромудрої складним різьбленням;
  • використання цінних сортів деревини;
  • інкрустація камінням;
  • художній розпис;
  • позолота;
  • лаковані дерев’яні поверхні;
  • стільниці з мармуру;
  • оббивка з дорогих тканин (шовку, оксамиту і т.д.);
  • до диванів і крісел додавалися красиво вишиті декоративні подушки.

Розкішні обідні столи на вигнутих ніжках прикрашалися витонченою різьбою, позолотою, інкрустаціями і мозаїкою. Ліжка мали високі візерункові спинки з рельєфними візерунками, оброблені дорогими тканинами. Зазвичай їх встановлювали на подіум і доповнювали балдахінами.

У сучасних будинках і квартирах палацова меблі також вельми актуальна. Особливо часто в інтер’єрах використовують витончені дивани та крісла з вигнутими ніжками, різьбленим декором і красивою тканинної оббивкою. У просторій кімнаті можна поставити цілий гарнітур, на маленькій площі обмежитися одним-двома предметами меблів.

Джерела освітлення

Для приміщень в стилі бароко характерні високі великі вікна, велика кількість денного світла підкреслювало розкіш обстановки і блиск позолоти. Основним джерелом штучного освітлення були величезні люстри з бронзи і кришталю. У них встановлювалися свічки, світло яких відбивався в кришталевих підвісках і посилювався у багато разів. Також використовувалися настінні, настільні та підлогові світильники у вигляді канделябрів, свічників-жирандолей, торшерів зі свічками.

Сьогодні для освітлювальних приладів в стилі бароко використовують електричні лампочки у формі свічок. У просторих приміщеннях з високими стелями встановлюють багаторівневе освітлення. Верхній джерело світла – люстра, середній – настінні бра і світильники, нижній – торшери та настільні лампи. Останні розміщують поруч з кріслами і диванами, на столах або музичних інструментах (піаніно, фортепіано).

Щоб освітити великий зал, знадобиться кілька люстр на дванадцять або більше ріжків, розташованих на стелі рівномірно. Для інтер’єру в стилі бароко підходять люстри під бронзу або золото, оформлені красивими розетками та ліпними візерунками.

Обробка стін

Стиль бароко в інтер’єрі характеризується ефектним оформленням стін з використанням колон, ліпнини, позолоти, фресок, мармуру і т.п. При цьому стіни в приміщенні повинні бути стилістичним продовженням стелі і виглядати з ним як одне ціле. Барокова обробка покликана викликати захват, захоплювати і зачаровувати, тому стіна не може бути непоказною і однотонною. Її обробляють декількома видами дорогих матеріалів і додатково декорують.

Для оформлення сучасних приміщень в стилі бароко дизайнери рекомендують застосовувати зонування: для кожної виділеної зони підбирати особливі оздоблювальні матеріали та елементи декору.

Вдалі дизайнерські прийоми оздоблення стін

Втілюючи принципи бароко в інтер’єрі сучасних кімнат і залів, можна використовувати такі прийоми оздоблення стін:

  • Поверхность стены оштукатуривают, а затем окрашивают в белый, светло-карамельный или бежевый цвет. Краску выбирают матовую – без глянцевого блеска. Сверху стены украшают лепниной, можно установить стилизованный карниз. Саму стену декорируют молдингами с рельефным узором и зеркалами в роскошных рамах с позолотой.
  • Эффектного оформления можно добиться с помощью двух контрастных тонов – светлого и темного, дополнив их позолоченными элементами. Сверху на стенах размещают лепной узор с позолотой, устанавливают мраморные колонны, чтобы сделать акцент на высоте потолка. Дизайн дополняют большими зеркалами, которые будут отражать и подчеркивать роскошь внутреннего оформления.
  • Изысканный вариант отделки – использование белого цвета и разных фактур. Разумеется, этот дизайн также не обходится без позолоты. На стене выделяют квадратные или прямоугольные участки и обрамляют лепниной. Внутри их обклеивают дорогими фактурными обоями – тисненными или шелкографическими. Площадь стены снаружи квадратов окрашивают белой краской, а лепнину золотят. Входные проемы декорируют скульптурными элементами.
  • Желая придать помещению еще больше роскоши и величия, можно использовать мраморные вставки, парчовую ткань, искусно выполненные гобелены.

Особливості обробки стелі

Для барочного інтер’єру властиві дуже високі стелі з художнім розписом. Стеля в такому приміщенні може мати сферичну форму, бути склепінною або звичайним прямим.

До особливостей оформлення стель відносять:

  • розкішну обробку і виразний вражаючий декор;
  • складну візерункову ліпнину, що переходила зі стелі на стіни;
  • вишукані розетки, що обрамляють підставу люстр;
  • переважання округлих елементів з позолотою і живописом всередині;
  • масштабне оформлення художнім розписом.

Підлогове покриття

Підлога в інтер’єрі бароко повинен підкреслювати загальне пишнота, але не відволікати увагу від багатої меблів і мальовничій обробки стін. Для його виготовлення раніше використовували мармурові або гранітні плити, паркет, лаковані дошки з цінної деревини. Найчастіше підлоги покривалися дорогими візерунчастими килимами.

У сучасних «палацових» інтер’єрах підлоги вистилають ламінатом, паркетом, підлоги плиткою, що імітує мармур. Килими використовують не тільки з візерунками, але і виконані в одному кольорі.

Текстильне оформлення

Текстильне оформлення грає найважливішу роль в інтер’єрі бароко. Дорогі тканини підкреслюють розкіш, вишуканість і багатство палацової обстановки. Текстиль використовують для оббивки меблів, оформлення вікон портьєрами, балдахінів і покривал, настільних скатертин, декоративних подушок. Для бароко інтер’єр характерні натуральні оксамитові, шовкові, парчеві, атласні тканини однотонні або з вензелями. Зазвичай вся м’які меблі становить єдиний гарнітур з однаковою оббивкою.

Штори повинні гармоніювати з килимом і стінами в кімнаті. Їх відрізняють пишні драпірування, декоративні підхоплення з бантами або кистями. Нерідко використовують багатошарові штори з декількох видів тканин, а також австрійські – піднімаються складками горизонтально. Також для стилю бароко характерні ефектні ламбрекени з декоративними елементами: кокилье, свагами, жабо і т.п.

Ліжка покривають розкішним стебнованим атласом, доповнюють балдахінами з драпіруванням. У зонах для чаювання розміщують зручні крісла і дивани, оброблені оббивним шовком.

Декор

Декоративні елементи в бароковому інтер’єрі повинні підкреслювати розкіш, вишуканість і шик. Це можуть бути речі, виконані зі срібла або покриті позолотою, багато інкрустовані шкатулки, картини в позолочених рамах, порцелянові вази, гобелени із золотою ниткою. Ефектним доповненням інтер’єру можуть стати бронзові підлоговий годинник, витончений фарфор, класичні статуетки, пишні рами дзеркал, майстерно вишиті скатертини і подушки.

Модний костюм

За часів правління «короля-Сонце» – Людовика Чотирнадцятого вплив Франції як законодавиці мод утвердилося у всій Європі. Французький двір неухильно дотримувався етикет за частиною костюма і слідом за ним мода поширювалася на інші європейські країни.

У той час наряди відрізнялися пишністю, складністю, великою кількістю прикрас. Жіночі сукні, як і раніше мали широкі пишні спідниці, але обов’язковий в минулому каркас змінила підкладка з китового вуса. Верхню спідницю прикрашали драпірування, ззаду наряд доповнювався шлейфом. Для суконь були характерні глибокі декольте, оголює плечі. Щоб підкреслити талію, світські красуні як і раніше одягали корсет. Дами носили високі зачіски з безлічі завитків, покриваючи їх легкими косинками або чіпцями.

У цей період довжина чоловічого жупана досягала колін. Він був зшитий по фігурі, мав відкладний комір і доповнювався поясом. Пізніше чоловіки стали носити мереживне жабо. Весь костюм ряснів мереживом, вишивкою, бантами. На ноги одягали туфлі з каблуками середньої висоти, прикрашені пряжками або бантами. У польових або військових умовах носили високий чоботи – ботфорти.

За часів бароко дворяни-чоловіки носили високі пишні перуки з довгими локонами. Апогею досягла мода на декоративною косметику, особливо на пудру. Шкіра дам і кавалерів напудрівалась до неприродно білого кольору, а крім того, чоловіки пудрили перуки (нерідко це змушувало їх носити капелюхи в руках). Щоб підкреслити білизну шкіри і приховати деякі дефекти, на обличчя клеїли «мушки» з чорного оксамиту або тафти, які грали роль штучних родимок.