- Стилі
Арт-деко в інтер’єрі – сучасний проект з багатою уявою

Стиль арт-деко – це яскравість, оригінальність, шик і дорожнеча, а також якась театральність. З’явився в першій половині двадцятого століття і зайняв особливу нішу серед відомих авангардних напрямів. Його назва перекладається як «декоративне мистецтво» і дуже вірно передає основну концепцію стилю. Даний стиль придбав популярність у багатьох країнах, але найбільшого поширення набув в Америці.
Історія походження

Арт-деко відрізняє навмисна естетика і витонченість, підкреслене відходження від принципів конструктивізму, модерну, мінімалізму. Стиль увійшов в моду після проведення міжнародної декоративно-промислової виставки у двадцять п’ятому році двадцятого сторіччя. Після закінчення Першої світової війни його популярність стала реакцією на позбавлення і вимушений аскетизм військових років. Напрямок арт-деко відображало настрої того часу: бажання дозвільної розкоші, зачарування джазом, технологічні досягнення, наукові відкриття, мотиви екзотичних країн і стародавніх культур.
Предмети інтер’єру, виготовлені в даному стилі, відрізнялися підкресленою дорожнечею і химерністю. Головний посил цього напрямку – насолоджуватися красою і благами життя прямо зараз, в даний момент.
Арт-деко розвинувся на основі модернізму, але відступив від рослинних мотивів, плавних ліній, асиметричних форм. Все це змінила сувора геометрична естетика. Арт-деко в інтер’єрі поєднує розкіш і технологічні досягнення, передає нововведення і відкриття того періоду. Так, зростання машинобудівної галузі привніс в нього геометричні форми і металеві елементи. З розвитком аеродинаміки з’явилася обтічність форм. Вивчення культури ацтеків і єгипетські розкопки внесли в арт-деко етнічні мотиви.
Впізнавані особливості арт-деко

Стиль арт-деко в інтер’єрі дуже еклектичний: в ньому можна знайти риси арт-нуво, ампіру, класики, деяких сучасних напрямків. Однак завдяки специфічним характеристикам він завжди пізнаваний:
- геометричні принти на стінах, підлогах, стелях, предметах інтер’єру: прямі і звивисті лінії, чіткі орнаменти тощо Нерідко кола на стелі проектуються на підлогу, повторюються на меблях і текстилі;
- абсолютно всі матеріали дорогі, а багато по-справжньому рідкісні. Наприклад, інтер’єр може включати диван з крокодилячої шкіри, декоративні елементи зі слонової кістки, килим з шкури зебри та інше;
- контрастні кольори, зазвичай – темний і світлий. Найчастіше це графічна комбінація білого і чорного, але також може використовуватися білий і ліловий, золотистий і чорний або бордовий, світло-бежевий і темно-коричневий;
- ніякої економії, скромності або аскетизму. В інтер’єрі не повинно бути нічого дешевого, незначного, тьмяного, підробленого. Суть ар-деко полягає в тому, щоб бути дорогим і розкішним, а не створювати таке враження.
Вплив арт-деко на архітектуру

Архітектура арт-деко придбала небувалу популярність, внаслідок чого плавні лінії класичних споруд змінилися строгою геометрією. Форми стали чіткими, приміщення просторими, а фасади будівель стриманими. Все частіше використовувалося масштабне скління і дорогі оздоблювальні матеріали.
Технологічний прогрес надав неабиякий вплив на розвиток архітектури. Завдяки армованим бетонним конструкціям будувалися просторі приміщення без перегородок, несучі стіни цілком витримували навантаження. Це створювало величезні можливості для розробки інтер’єрів, експериментів з різними напрямками дизайну. Будинки в стилі арт-деко будувалися аж до появи нового віяння в архітектурі, відомого як хай-тек.
Розкішний і пусте арт-деко якнайкраще підходив для розважальних заходів. Не дивно, що більшості готелів, виставкових галерей, круїзних суден, ресторанів була властива ця стильова концепція.
В Америці принципи арт-деко використовували для будівництва хмарочосів. Більше ста п’ятдесяти висотних будівель, побудованих в цьому стилі, налічується лише на Манхеттені. Одним з найбільш характерних американських споруд вважається Крайслер-білдінг. Він вражає не тільки розмірами, а й розкішшю оформлення. Вершину будівлі вінчає шпиль довжиною в тридцять вісім метрів. Семи-зведена форма покрівлі нагадує колісний автомобільний диск. Будівля обшито сталлю і на верхніх ярусах оснащено трикутними вікнами. В архітектурі хмарочоса простежуються не тільки технологічні, але і етнічні мотиви: сяючі ребра на склепіннях даху нагадують улюблений символ арт-деко – «сонце ацтеків». На рівні тридцять першого поверху розташовані фігури з емблемою крайслера, а на шістдесят першому – горгулі у вигляді орлів.
У радянських спорудах сталінських часів також простежуються принципи арт-деко, наприклад, в архітектурі Ленінської бібліотеки і деяких станцій метро в Москві, будівлі МЗС СРСР і інших.
Специфіка інтер’єру

В основі ар-деко лежать принципи еклектики, чудесним чином різнорідні елементи утворюють єдину гармонію. Наприклад, сучасні арт-об’єкти сусідять з індійськими аксесуарами, предметами з древніх кельтських, єгипетських, ацтекських культур. Розкіш, химерність і підкреслене благополуччя арт-деко протиставляється скромності, економії, мінімалізму.
Кольорові рішення

За допомогою кольору даний стиль підкреслює дорожнечу і статусність інтер’єру. Найчастіше застосовуються контрастні поєднання, але використовуються і близькі один одному тону. Наприклад, спальні в стилі арт-деко часто оформляють в бежевих і золотистих відтінках, доповнюючи вишукану композицію кришталевою люстрою і дзеркалами. Крім того, популярним варіантом є поєднання бежевого з червоним.
Темна колірна гамма частіше використовується в інтер’єрі вітальні і особистого кабінету. Традиційне поєднання – темно-коричневий і золотистий. Стіни оформляють дерев’яними панелями і покривають лаком. Вибирають меблі з шкіряною оббивкою і золотистим декором, оригінальні світильники з позолотою. Не менш популярним рішенням є поєднання чорного з білим, а світло-сірого – з фіолетовим.
Якщо брати за основу інтер’єру один з нейтральних кольорів – сірий, чорний, білий і т.п., можна створювати на цьому тлі абсолютно несподівані комбінації, наприклад, з’єднувати зелений колір з червоним або ліловий з помаранчевим. При цьому не можна забувати про геометричні принти і орнаментах, які є важливим принципом арт-деко, надають інтер’єру графічність і виразності.
Меблювання і декоративні елементи

У стильовій концепції арт-деко кожен предмет меблів можна вважати одночасно і елементом декору. Крісла, дивани і пуфи можуть бути виконані зі шкіри або дорогих тканин, прикрашені геометричними принтами або екзотичними орнаментами.
Тумбочки, столи, комоди виготовляються з цінного дерева і покриваються темним лаком. Дерев’яні меблі прикрашають золотаві візерунки, художній розпис, дорогі інкрустації. У спальні основним акцентом є широке ліжко простої геометричної форми. Її спинка може бути декорована або виконана у вигляді променів «ацтекського сонця». Кухня в стилі арт-деко містить металеві, глянцеві, скляні елементи, які надають їй особливого шику.
Поширеним елементом декору є вази з графічними або східними принтами. Також популярно дзеркало у формі «ацтекського сонця», яке вішають на стіну. Багато декоративні елементи мають плавними формами, щоб збалансувати строгі лінії основного інтер’єру. На стінах можна побачити вантажні постери і художні полотна, написані в сучасних авангардних стилях. Нерідко картини зображують міські та географічні види, а статуетки виконані у вигляді дівчат зі спортивним інвентарем – веслом, ракеткою, м’ячем і т.п. в дусі Америки двадцятих років.
Також декором можуть служити пальми в діжках, ексклюзивні сувеніри з подорожей, антикварні скриньки.
Особливості оздоблювальних матеріалів

Інтер’єр арт-деко повинен викликати захоплення, подив і захоплення. Такого ефекту допомагають досягти блискучі, лакові поверхні, глянець, сяючий метал, дзеркала. В обробці часто використовують мармур, натяжні стелі, наливні підлоги, покриті лаком панелі.
Для оформлення приміщень актуальні найдорожчі матеріали:
- натуральна шкіра, в тому числі шкіра рептилій;
- хромована сталь і інші метали, позолота;
- цінні сорти деревини;
- шліфована кістка;
- кришталь і натуральні кристали.
Використання рідкісних матеріалів підкреслює ексклюзивність інтер’єру арт-деко. Для втілення цієї концепції не підходять загальнодоступні речі або бюджетні матеріали. В обробці нерідко використовуються ідеї, почерпнуті з інших культур – Єгипту, Індії, Китаю, Стародавнього Риму та т.п.
Віконні штори

Для оформлення вікон характерно використання прямих важких портьєр до самої підлоги. Тканини можуть бути одноколірними або з орнаментами, але обов’язково з дорогої тканини. Нерідко комбінують штори різних фактур: органзу і оксамит або тафту і шовк. Також для виготовлення портьєр використовують сатин, велюр, гобелени з золотими нитками.
Оформлення підлоги

Підлогове покриття повинне бути розкішним, дорогим і блискучим. Для оформлення статі застосовують такі матеріали:
- паркетну дошку;
- підлогову плитку з глянцевою поверхнею;
- мармурову плитку;
- наливні підлоги.
Незалежно від вибору матеріалів, покриття для підлоги може бути однотонним або з геометричними принтами.
Оформлення стін

Існує два різних підходи до декорування стін. У першому випадку вони служать фоном для декоративних елементів і оформляються в одному тоні. Другий підхід полягає в обробці стін панелями з геометричним малюнком.
Як правило, для оформлення стін в стилі арт-деко застосовують такі способи:
- оштукатурювання (використовують декоративні фактурні склади);
- фарбування;
- обробка рідкими шпалерами;
- облицювання натуральним каменем або плиткою (зазвичай застосовується в інтер’єрі ванної кімнати і кухні);
- панелі з геометричним принтом.
Оформлення стель

Для інтер’єрів даного стилю характерні натяжні, глянсові, багаторівневі стелі. Їх прикрашають ліпниною, художнім розписом, підсвічуваннями. Центральним елементом стелі є розкішна люстра, нерідко з великою кількістю кришталевих підвісок. Її може обрамляти ліпнина – узорная окружність або традиційні промені «ацтекського сонця». Якщо стелі не дуже високі, їх оформляють дзеркальними панелями.
Текстиль в інтер’єрі

В оформленні інтер’єрів арт-деко текстиль грає не головну роль і по більшій мірі призначений для спальні. Тканини повинні бути натуральними, дорогими, однотонними або з геометричним принтом.
У спальній кімнаті використовують:
- портьєри з драпіруванням;
- ефектні покривала;
- декоративні подушки;
- екзотичні килими.
У рідкісних випадках текстиль може бути прикрашений рослинним орнаментом, але це не характерна особливість арт-деко, а скоріше відсилання до його попередникові – арт-нуво.
Освітлювальні сценарії

Освітлення відіграє найважливішу роль в інтер’єрі арт-деко. Воно повинно бути яскравим і рівномірним, щоб добре висвітлювати всі предмети інтер’єру, підкреслювати розкіш матеріалів, блискучий глянець, полірування, дзеркала. До даного стилю більше йде жовтуватий, ніж білий світ, і аж ніяк не підходить розсіяне освітлення. Приглушене світло занадто скромний, щоб відповідати концепції арт-деко. Тому всілякі торшери та бра служать лише доповненнями, а ключовим елементом сценарію виступає розкішна люстра.
Що недоречно в інтер’єрі арт-деко?

Стиль арт-деко актуальний для заможних людей, які ведуть активне світське життя – часто проводять прийоми, банкети, фотосесії і т.п. Це декоративний інтер’єр «напоказ», але, тим не менш, він не сприймає бюджетних рішень, фальшивого шику, імітацій і ширвжитку. Кожен предмет, куплений задешево, буде вибиватися з композиції і псувати загальне враження. Важливо, щоб простір яскраво висвітлювалося, не створюючи тіней і темних кутів.
Інтер’єр в стилі арт-деко повинен бути ретельно і детально продуманий, щоб різнорідні елементи зливалися в гармонію. У даній концепції недоречним є використання:
- принципів мінімалізму;
- дешевого пластику;
- високотехнологічних девайсів, виставлених напоказ
- плавних і хвилеподібних ліній;
- рослинних мотивів;
- тьмяного освітлення;
- простуватих рам, дешевих статуеток з гіпсу;
- елементів сільського стилю.
Висновок

Стиль арт-деко виник в повоєнний час і явив собою якусь віддушину – відображення суспільних прагнень до розкоші і благополуччя. Він ґрунтувався на принципах арт-нуво і неокласики, але мав власну впізнавану специфіку. Арт-деко – це свято і шик, що поєднує різні матеріали і напрямки. Він екзотичний, театральний, виконаний духом свого часу. Інтер’єри даного стилю прикрашали будинки кінозірок, престижні готелі, круїзні лайнери, ресторани, модні галереї та інші культурно-розважальні заклади.