Дізнатися вартість робіт Оформити заявку

Античний стиль в інтер’єрі – розкіш і прагматизм

22/12/2020

Античний стиль – це своєрідний еталон при розвитку більшості пізніх напрямків. Античність – значимий період, який зіграв ключову роль в культурному розвитку світового масштабу. Даний період запам’ятався важливими відкриттями в науковій сфері, удосконаленням будівельних методик. Крім того, своєї вершини досягло досконалість культури.

Історія появи

Місцем зародження культури визнана греко-римська старовину. Античність стала першоджерелом подальшого мистецтва, яке зародилося на Заході. Цей період підніс подарунок світу: величезна кількість мистецтв, досягнень науки.

У різних регіонах тимчасові проміжки епохи античності відрізняються. У Греції максимальний сплеск розвитку античної культури був набагато раніше, ніж в Римі. На території Римської імперії зародження і згасання античної цивілізації на сході було набагато раніше, ніж на заході.

Характерні особливості стилю

Будь-які імітації класики в архітектурі древніх римлян, греків є типовими для античності. Також характерним моментом для даного напрямку визнаний повтор моделей інтер’єрів і деталей, властивих внутрішньому простору приміщень того часу. Античний стиль в інтер’єрі включає:

  • пропорційність;
  • успішну комбінацію декору;
  • простоту і строгість кожного елемента;
  • відчуття розкоші.

Внутрішні покої стародавніх греків характеризувалися аскетичностью. На стінах практично не було прикрас, крім лаконічних фресок. У нинішній час дизайнери досить часто використовують фрески для успішного відтворення античної атмосфери. Також в древніх покоях розташування житлових і підсобних приміщень було унікальним.

Це стильове рішення вже давно вважається класикою. Важлива умова – відсікти зайві елементи, які можуть перешкоджати почуття умиротворення, височини. Також основними особливостями стилю є такі моменти:

  1. Простір і обсяг. В оселях зустрічаються високі стелі, великі вікна. Завдяки цьому в будинку багато світла і повітря. Для відтворення античного стилю більше підходять приватні будинки, оскільки в квартирах переважно низькі стелі, невеликі віконні прорізи.
  2. Відсутність надмірностей. В інтер’єрі немає величезної кількості дрібного декору. Краса проглядається в окремих декоративних елементах, кількість яких обмежена.
  3. Наявність колон, арок, фресок, настінного живопису. Це специфічні деталі, без яких неможливо створити цілісний образ.

В оселях з великою площею можна використовувати арки для поділу простору на функціональні зони.

Лаконічність античної архітектури

Цілісність і лаконічність – основні відмінні риси античного стилю в архітектурному напрямку. Даний стиль став своєрідним орієнтиром для течій, які виникли набагато пізніше. Деякі нюанси і деталі були запозичені у єгиптян. Незважаючи на це, в античності відсутня догматизм. Стародавні греки мали пантеон, який включав богів. Важливою особливістю було наділення богів людськими вадами і слабкостями, тому вони не сприймалися як щось піднесене. Антична архітектура дуже індивідуальна і неповторна.

Для побудови ранніх грецьких будівель використовували глину і дерево. Найбільш часто в якості будівельних об’єктів виступали фортеці, замки. Початок архаїчного періоду внесло свої корективи: замки змінили храмові споруди. Будівлі древніх жителів відійшли на другий план. Як матеріали для зведення осель застосовували очерет і глину. В результаті виходили невибагливі, але в той же час неміцні будови. Цегла і камінь для будівництва стали застосовувати лише по закінченню архаїчного періоду. Такий матеріал був доступним лише для знатних греків.

Міські поселення в Стародавній Греції не мали чіткого планування, оскільки найчастіше вони виникали стихійно. Набагато пізніше їх почали масштабно перебудовувати. За основу брали план у вигляді прямокутника. Невід’ємною частиною кожного міста були фортеці. Акрополь спочатку використовувався в якості царських покоїв, пізніше – в якості культурного споруди. У місті також був центр і головна площа, на якій проводили збори і торги.

Оформлення інтер’єру в античному стилі

При виборі античного інтер’єру важливо враховувати, що житла в Стародавній Греції і Стародавньому Римі мали відмінності. Помпезність і розмах були притаманні осель знатних римлян. Практично всі житлові будинки мали внутрішній двір, який називали атріум. З нього можна було потрапити в будь-яке приміщення. По периметру дворика можна було нарахувати близько 16 колон. Інтер’єр жител древніх греків був більш стриманим. Золота середина – основний критерій естетики будинку. В даному випадку дуже важливо не зіпсувати композицію, оскільки навіть одна зайва або недостатня деталь може порушити золоту середину.

Кольорове виконання

Античний стиль інтер’єру відрізняється вишуканістю, високим рівнем інтелігентності і культури. При знаходженні в такому приміщенні складається відчуття відвідування музейного залу. В інтер’єрі переважають білі, бежеві і жовті кольори. Кращими є світлі і природні відтінки, які відтворюють спокійну і затишну атмосферу. Для створення контрасту дизайнери часто використовують темні відтінки, які вигідно підкреслюють світлий декор. Також в класичному інтер’єрі знайдуть своє застосування червоний і бордовий кольори.

Застосовувані матеріали

Античний стиль передбачає використання матеріалів, які є довговічними. Сюди відносять натуральні камені, мармур, дорогі матерії, цінні породи дерева, бронзу. Дерево в оселях стародавніх греків і римлян використовувалося набагато частіше, ніж метал. Можна було зустріти меблі, посуд і зброю з дерева.

Сучасним спорудою з дерева в стилі є альтанка. Часто їх можна зустріти на заміських ділянках. Конструктивно альтанки складаються з балок, двосхилим даху, стилістичних колон.

Доречним в будь-якому класичному інтер’єрі буде штучний камінь. Він має ошатний вигляд, додає дизайну архаїчності. Для прикраси підлог в древніх оселях використовувалася мозаїка з гальки. Особливим елементом античності є візерунки у вигляді кола або квадрата. За допомогою сучасних матеріалів можна істотно розширити межі. Посилити враження допоможуть килими з грецьким орнаментом, особливо цінуються вироби ручної роботи. Також доречним буде натуральний камінь, дерево.

Меблі в античному стилі

Простота, максимальну зручність, пропорційні форми – основні особливості меблів в стилі антик. Як матеріали для виробництва меблів використовують благородні породи дерева, бронзу. Столи переважно виконані у вигляді кола або прямокутника на одній, трьох або чотирьох ніжках. Величезна увага приділяють античної меблів для сидіння. Кількість таких елементів перевищує число інших різновидів.

Популярним різновидом стільців в античному стилі є клісмоса. Вони мають невисоку конструкцію, серповидні ніжки і округлу спинку. Для максимальної зручності використовують також підставку для ніг.

Стародавні греки і римляни мали звичку їсти різні страви в лежачому положенні. Для цього використовували спеціальне ложе «кліне». Конструктивно це було щось середнє між ліжком і диваном.

Особливості обробки стелі

Інтер’єр в античному стилі відрізняється особливим способом обробки стелі. Часто використовують стельові перекриття з дерев’яних балок з розписом і різьбленням. Секції виконані у вигляді квадратів або багатокутників. Як декор застосовують плитку з мармуру, декоративну штукатурку, ліпнину, барельєфи. Популярним прийомом прикраси стельових секцій є художній розпис.

У сучасному інтер’єрі можна успішно використовувати дворівневі натяжні або підвісні стелі. В якості обрамлення підійде ліпнина з поліуретану. Багато античні приміщення зовсім не мали стель. Реалізувати задум можна за допомогою фотодруку і прихованого підсвічування.

Варіанти обробки поверхонь

У Стародавній Греції для оформлення стін застосовували камінь, завдяки чому зберігався природний вигляд. Кам’яні стіни були справжньою ознакою розкоші, його не обробляють. Фарбування також використовували вкрай рідко. Підбирали приглушені кольори. Оздоблювальні роботи проводили таким чином, щоб кінцевий результат не відволікав увагу від настінного декору і інших прикрас.

У сучасному інтер’єрі набагато практичніше використовувати в якості обробки стін декоративну штукатурку. Фарбування повинно бути однотонним. Кращими є відтінки бежевого, білого, кремового і оливкового кольорів.

Характерною особливістю стилю є саме колони. Їх розташовують по всьому периметру приміщення. Важливо враховувати, що їх наявність в сучасних оселях не завжди доречно. Вирішити дане питання можна за допомогою пілястр. Це своєрідні вертикальні виступи на стінах. З їх допомогою можна зберегти дух античного стилю, зберегти простір.

Популярний декор, властивий стилю

Головною прикрасою кімнат є меблі в потрібному стилі, кількість якої в приміщеннях обмежена. Невід’ємним декоративним елементом по праву вважають скульптури. Органічно доповнюють античний інтер’єр колони, барельєфи, ліпнина. Для приміщень, які імітують стародавні житла, характерне застосування керамічних виробів. Це можуть бути амфори, глечики і вази з глини прикрашені сюжетами з міфології. Також використовують гарний посуд, встановлюють дивовижні горщики з живими рослинами.

Складно уявити римський зал без каміна з дзеркалом, як обрамлення яких виступають колони з гіпсу. На стінах розміщують розкішні картини, канделябри, лампи, що нагадують смолоскипи. У центрі – люстра з позолотою і кришталем. Дані елементи актуальні для створення дизайну інтер’єру та в нинішній час. В якості яскравого штриха успішно використовують килимове покриття. Ця деталь неодмінно підкреслить бездоганність інтер’єру.